HEM

Aktuellt

Årets drömjobb: Testare av rosa prosecco

Gillar du att resa till Italien? Vill du testa rosa prosecco? Om svaren är ja kan du snart ha årets drömjobb. Nu söker en brittisk importör någon som vill testa en av världens första rosa proseccos.
”Världen har väntat så länge på att rosa prosecco ska komma, och vi vill vara säkra på att vår produkt är perfekt. Därför vill vi ha hjälp att ta skapa framtidens succé-dryck” säger Paul Anthony Gidley, vd på PINK Prosecco.

Prosecco är det italienska succébubblet som omgärdats av många stränga regler och bestämmelser. Vinet måste leva upp till de höga kraven som Denominazione di Origine Controllata e Garantita – DOCG – ställer. Regelverket tillåter en mix av 85 procent Glera och 15 procent övriga druvor från Veneto-området. Prosecco var tidigare namnet på en sorts vindruva, men från och med 2009 kallas druvan istället glera för att undvika sammanblandning med det ursprungsbetecknade mousserande vinet.

Men i fjol hände något historiskt – när Prosecco DOC i Treviso fattade beslut om att tillåta en ny rosa variant av succébubblet. Just nu produceras flaskor för fullt och en av de första producenterna att hamna i butikerna blir det brittiska märket PINK Prosecco.
”Efter 140 år väntan blir PINK Prosecco en av de första rosa proseccos som säljs i Storbritannien. Nu söker vi en bubbelälskare som vill testa vår produkt och garantera att det håller rätt kvalitet” förklarar Paul Anthony Gidley, vd på PINK Prosecco.

PINK Prosecco har inget emot att svenska personer söker så sök genom att klicka HÄR! För vem vill inte resa till Italien, dricka prosecco – och dessutom få betalt för besväret? Du bör dock putsa lite på engelskan innan du ska skriva omdömen om bubblet.

I början av 2021 förväntas du resa till Treviso, proseccons huvudstad, och stanna en stund på de vingårdar som håller på att ta fram den historiska, rosa proseccon. Förra året gjorde man 540 miljoner flaskor prosecco i Veneto-området. Det mousserande, fruktiga och friska vinet från nordöstra Italien har tagit världen med storm och har blivit ett så starkt varumärke att ungdomar idag använder uttryck som ”fira i prosecco”.


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Rosa prosecco – så görs sommarens nya trendbub..

Rosa prosecco – så görs sommarens nya trendbub..

Rosésäsongen 2021 har blivit betydligt bubbligare – och bubblet mera rosa. Rosa prosecco har gjort entré med dunder och brak, eller snarare smällande korkar och klirrande glas. Här är allt du behöve..

Läs mer
Italiens vita viner – bortglömda fyndpärlor till mat..

Italiens vita viner – bortglömda fyndpärlor till mat..

Den 2 juni firar italienarna Festa della Repubblica. Det var nämligen detta datum år 1946 som Italien övergick från kungadöme till republik. Och vad passar då bättre att fira med än ett glas italien..

Läs mer
Prosecco-dagen – fira med lite bubbel

Prosecco-dagen – fira med lite bubbel

Snart är det Prosecco-dagen. Imorgon den 13 augusti firas världens populäraste bubbel lite extra. Men visste du det här om Prosecco? Prosecco har de senaste åren blivit världens populäraste moussera..

Läs mer
Sommarens godaste prosecco-drinkar

Sommarens godaste prosecco-drinkar

Letar du efter friska, bubblande drinkar under sommaren eller festliga, lyxiga alternativ till välkomstdrinkar? Då passar drinkar med prosecco som bas.  Låt dig inspireras här. Den ”italienska champ..

Läs mer
Svenska proseccon med det svåra namnet

Svenska proseccon med det svåra namnet

Kanske är det lite svårt att uttala. Men här är en ny svensk Prosecco med namnet AVAVAVINO. – Vänner i vinbranschen ville göra saker annorlunda, förklarar Emma Fallman på AVAVAV. Född i Italien och..

Läs mer
Som en prosecco – men utan alkohol

Som en prosecco – men utan alkohol

Samma druva och samma region i Italien, men noll procent alkohol. Nu har Oddbird Spumante kommit till Systembolaget. – Det här är en premiumprodukt för Prosecco-konsumenten, och otroligt spännande a..

Läs mer