HEM

Aktuellt

Absolut nytt: Vodkan som smakar grapefrukt

Nu kommer en ny medlem i Absolut vodka-samlingen: Absolut Grapefruit. Smakerna är naturligt utvunna och inget tillsatt socker eller artificiella smakämnen återfinns i den nya drycken.
– Den senaste dryckestrenden har flyttat oss från relativt söta drycker till allt mer fräscha och bittra smaker, säger Pia Hägglöf, Senior Brand Manager på Absolut.

Nu kan du dricka Absolut vodka med grapefruktsmak för första gången. Men du har bara tre månader på dig att testa den nya smaken, för flaskan ligger i Systembolagets tillfälliga sortiment till mitt av november. Hur kan man beskriva Absolut Grapefruit då? Jo, som en distinkt smak av rosa grapefrukt där sött möter bittert. Smakerna är naturligt utvunna och inget tillsatt socker eller artificiella smakämnen återfinns i den nya drycken.

– Den senaste dryckestrenden har flyttat oss från relativt söta drycker till allt mer fräscha och bittra smaker. Hör du till den skara människor som gillar etablerade aperitivos och spritzar, är Absolut Grapefruit ett måste att prova, säger Pia Hägglöf, Senior Brand Manager Absolut.

Absolut menar att den nya smaken lämpar sig perfekt för olika drinkar och har därför gjort några passande cocktailrecept som kan vara värda att pröva (du ser tipsen längst ner i artikeln).

– Absolut Grapefruit & Tonic är en garanterat uppfriskande och trevligt alternativ till klassiska aperitifs och The Swedish Paloma är en enkel cocktail är en perfekt kombination med lime. Den fräscha Easy Breezy drinken är en läskande blandning av Absolut Grapefruit och tranbärsjuice, säger Pia Hägglöf.

Tre cocktailtips från Absolut:

The Swedish Paloma

Innehåll:
4 cl Absolut Grapefruit
4 cl Rosa grapefruktjuice
1 cl limejuice
Sodavatten
1 grapefruktklyfta

Gör så här:
1. Fyll en shaker med alla ingredienser utom sodavatten. Lägg i isbitar.
2. Skaka om och häll i ett highball-glas. Saltad kant valfritt. Toppa drinken med sodavatten. Garnera med en grapefruktklyfta.

 

Grapefruit and Tonic

Innehåll:
4 cl Absolut Grapefruit
12 cl Tonic
1 grapefrukt- eller limeklyfta

Gör så här:
1. Häll Absolut Grapefruit och tonic i ett highball-glas fyllt med isbitar och rör om. Garnera med en grapefrukt- eller limeklyfta.

 

Easy Breeze

Innehåll:
4 cl Absolut Grapefruit
4 cl Tranbärsjuice
1 apelsinklyfta

Gör så här:
1. Fyll ett highball-glas med isbitar. Häll över Absolut Grapefruit och tranbärsjuicen. Garnera med apelsinklyfta.


Monica Åhlund

Vinguiden
tipsar

Du kanske även vill läsa dessa

Skotska tequilan du inte får shotta

Skotska tequilan du inte får shotta

Skotsk tequila – det finns väl inte? Jo, nästan, för nu kommer Storywood tequila som är lagrad på single malt-fat. De vill dessutom ändra på uppfattningen att tequila ska drickas som shots med..

Läs mer
James Bonds bilmärke satsar på alkohol

James Bonds bilmärke satsar på alkohol

Sugen på en Aston Martin-drink? Snart kommer du att kunna dricka högklassig alkohol med det brittiska bilmärket på flaskor. James Bond, agent 007, har två tydliga kännetecken under sina drygt 50 år ..

Läs mer
Maxa höstens drinkar – 5 vodkanyheter från Systembol..

Maxa höstens drinkar – 5 vodkanyheter från Systembol..

Hösten är här, och det är hög tid att ställa om sig från sommarens pärlande rosé och söta cider. Det är dags för något nytt. Vi har samlat fem spännande vodkanyheter som du hittar på Systembolaget r..

Läs mer
Drick Absolut med gott miljösamvete

Drick Absolut med gott miljösamvete

Nu kan dricka Absolut med gott miljösamvete. De nya flaskorna består av minst 41 procent återvunnet glas. – Vi är väldigt stolta över vår insats och vårt pågående arbete inom hållbarhet och klimat, ..

Läs mer
Absolut – nu blir drycken handsprit under coro..

Absolut – nu blir drycken handsprit under coro..

Från sprit i glaset till sprit på händerna. Nu kommer snart hjälp att fylla på förråden av handsprit från ganska oväntat håll. Både Absolut vodka, Bacardi och ginproducenter har bestämt sig för att ..

Läs mer
Snart kan du köpa Absolut Vodka – i pappersfla..

Snart kan du köpa Absolut Vodka – i pappersfla..

Absolut Vodka blir snart Absolut Papper. Nästa månad ska 2.000 flaskor av återvunnet papper testas. – Vi har kommit långt nu, från koncept till en prototyp som snart ska testas på konsumenter, säger..

Läs mer