HEM

Aktuellt

Jill Johnsons vin blev snabbt populärt

Svenska folket gillar Jill Johnsons musik – och nu också även hennes vin. I fjol lanserade hon sitt röda vin ”Nashville Stories” och på bara några månader sålde det 29.000 liter på Systembolaget.
– Jag kan verkligen stå för det här vinet, och jag gillar att det har mer än en smak, säger Jill Johnson.

Sångerskan och programledaren Jill Johnsons vinintresse och engagemang är på blodigt allvar. Hon provsmakade över 60 viner innan hon valde ut sitt röda vin ”Nashville Stories”. Tre gånger om gjorde hon blindtester – och valde ut samma vin.

– Det stack verkligen ut, det är väldigt smakrikt med en härlig doft och landar i vanilj, säger hon till Vinguiden.com.

Nashville Stories är ett kaliforniskt, rött vin gjort på fyra druvsorter: Petite Sirah, Tannat, Teroldego och Zinfandel. Enligt beskrivningen är det ett fylligt, rött vin med en varm, generös doft och smak av solmogna bigarråer och björnbär. Vinets inslag av vanilj och smörkola matchar väl det amerikanska kökets smakrepertoar med BBQ chilihetta, rökighet och sötma, grillat i alla former, smakrika, mustiga långkok eller lagrade ostar.

– Jag tycker det passar lika bra till både grillat och grytor som har fått långkoka. Se bara till att det inte är för starkt cajunkryddat, vinet är också lite pepprigt. Jag tror även att det passar jättebra till lammrätterna och kanelkycklingen i min nya kokbok med Medelhavsmat, men det har jag inte hunnit prova ännu, säger Jill Johnson.

Hon är väldigt nöjd med mottagandet vinet har fått, även flera vinkännare har hört av sig och berömt vinet. Och försäljningssiffran från Systembolaget för 2019 visar att även svenska folket har tagit vinet till sina hjärtan. 29.000 liter är klart godkänt för en flaska som kostar 109 kronor.

Nashville Stories Jill Johnson Proudly Presents U.S Red Blend
Nashville Stories Jill Johnson Proudly Presents U.S Red Blend
750 ml - 14.5% - Sockerhalt 0.7 g per 100 ml
99 kr

Nashville Stories Jill Johnson Proudly Presents Organic Prosecco Brut
Nashville Stories Jill Johnson Proudly Presents Organic Prosecco Brut
750 ml - 11% - Sockerhalt 1.0 g per 100 ml
129 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Hannah och Amanda lanserar vinet Golden Year Chardon..

Hannah och Amanda lanserar vinet Golden Year Chardon..

Entreprenörerna, poddprofilerna och systrarna Hannah Widell och Amanda Schulman lanserar nu sitt nya vin, Golden Year Chardonnay. Det är ett torrt och friskt vitt vin från sydvästra Frankrike gjort ..

Läs mer
Tareq Taylor Riesling – Ett friskt vin som gör..

Tareq Taylor Riesling – Ett friskt vin som gör..

Den folkkära stjärnkocken Tareq Taylor har skrivit flera kokböcker med sina specialiteter. Matprofilen har även lanserat en egen gin, som smaksatts med myskmadra. Nu lanserar han även ett vitt vin p..

Läs mer
Här är Petters nya och spännande vin

Här är Petters nya och spännande vin

Artisten och sommeliern Petter har upptäckt en italiensk hemlighet. Här är hans nya vin – med 100 procent handplockade Barberadruvor från Piemonte. Ska vi börja med den italienska ”hemligheten..

Läs mer
Petter släpper Pinot Noir

Petter släpper Pinot Noir

Vinserien P.Lex från artisten och sommelieren Petter utökas nu med ett vin av pinot noir – ett mjukt och bärigt rött vin från Petters favoritregion, norra Italien. Vinguiden fick ett snack med honom..

Läs mer
”Man älskar ju gott vin som inte är så dyrt”

”Man älskar ju gott vin som inte är så dyrt”

Hallå där Mia Parnevik, som tillsammans med sin make Jesper släpper Parnevik’s Red Blend, ett rött vin från södra Frankrike. Till vardags bor ni i Florida – hur ser vinförrådet ut där hemma? – Det ä..

Läs mer
Tareq Taylor: ”Uppvaktad av fem vinbolag”

Tareq Taylor: ”Uppvaktad av fem vinbolag”

Tareq Taylor gör succé och vann en dubbelseger i tv-priset Kristallen: Årets tv-personlighet och Årets livsstilsprogram. Resan dit har varit lång och full av hårt arbete och motgångar. Nu är stjärnk..

Läs mer