HEM

Aktuellt

Tillverkning av mousserande vin

Det finns en mängd olika sätt att tillverka mousserande vin på. Vilka av dessa känner du till?

Traditionell metod – eller som den tidigare hette “Champagnemetoden”. Här jäser man vinet en andra gång på flaska. Den här metoden ger fina små bubblor och anses allmänt vara den finaste metoden. All champagne, cava, italienska franciacorta och fransk crémant är alla tillverkade med en andra jäsning i flaskan.

Tankjäsningsmetoden – En lite enklare metod för framställning av mousserande viner. Här jäser man också vinet en andra gång, men då på ståltank. Det blir ett billigare framställningssätt men vinerna får mindre karaktär. Den fruktiga proseccon tillverkas med denna metod. Metoden kallas även Cuvee Close och Charmatmetoden.

Astimetoden – Här får druvmusten bara jäsa en enda gång, den så kallade alkoholjäsningen. Vid alkoholjäsningen bildas bubblor och alkohol då jästcellerna konsumerar sockret i druvmusten. Då vinet når 6-9 procent alkohol avbryter man jäsningen genom att kyla ner vinet. Vinet kommer då att innehålla kolsyra och ha en del restsötma.

Kolsyremetoden – Här gör man det enkelt för sig! Den här metoden är precis som det låter, man tillsätter helt enkelt kolsyra i det stilla vinet för att addera bubblor. Ibland kallas detta även lite skämtsamt för läskedrycksmetoden. Inga kvalitetsmedvetna producenter använder dock den här metoden!

Palmer & Co Blanc de Noirs
Palmer & Co Blanc de Noirs
Traditionell metod
Doft: Elegant doft med inslag av exotisk frukt, vit persika, citrus, bär.

Smak: Balanserat bärig doft, inslag av frysta jordgubbar, bär, citrus, apelsin och liten brödig, rostad ton med medellång eftersmak i balanserad stil.

750 ml - 12% - Sockerhalt 0.5 g per 100 ml
589 kr

Martini Prosecco
Martini Prosecco
Tankjäsningsmetoden
Doft: Ungdomlig frisk doft av gröna äpplen, päron och örter.

Smak: Fruktig och balanserad med mjuk mousse. Friska toner av päron, vingummin och gröna äpplen.

750 ml - 11.5% - Sockerhalt 1.2 g per 100 ml
119 kr

Halo Asti Spumante Dolce
Halo Asti Spumante Dolce
Astimetoden
Doft: Mogna körsbär, svarta vinbär, vaniljsötma, frukt och mörka bär.

Smak: Eldigt, kryddigt med inslag av fat, vaniljsötma, kryddor, svartpeppar, mörka bär, svarta vinbär med medellång eftersmak i örtig, varmfruktig stil.

750 ml - 7.50% -
59.00 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Grumligt mousserande vin, finns det?

Grumligt mousserande vin, finns det?

Skulle du kunna tänka dig att dricka grumligt gulaktigt mousserande vin? Nu har du chansen att prova Costadilla 330 SLM som tillfälligt dyker upp i beställningssortimentet. Vinet är gjort på prosecc..

Läs mer
Triss i toppviner från cavagigant

Triss i toppviner från cavagigant

Det är inte lätt att vara störst, att spela i en egen division. Som vinproducent blir man skeptiskt bemött, för inte kan väl volym också ge kvalitet? Jo det kan det, om man vill. Och det vill man på..

Läs mer
Lys upp hösten med Disco Bubbles

Lys upp hösten med Disco Bubbles

Vår räddning i höstmörkret är här.  Äntligen har vi nöjet att presentera Disco Bubbles Brut – ett prisvärt, franskt, torrt bubbel med en självlysande disco-etikett! Torrt bubbel med självlysande eti..

Läs mer
Fem bra bubbel från Italien

Fem bra bubbel från Italien

Bubbelvin från Italien är mer än prosecco. Det finns torrt, komplext och sött konsumtionsvänligt. Rätt bubbel i rätt sammanhang är emellertid det viktiga att tänka på. Här hittar du fem kul bubbel f..

Läs mer
Gör perfekta höstmyset  med bubbliga äppeldrinkar

Gör perfekta höstmyset med bubbliga äppeldrinkar

Hösten är här och det är tid att njuta av frukterna på de dignande äppelträden. Här tipsar vi om tre underbara drinkar som du kan göra på höstäpplena. Det fina höstvädret har gjort att en del sommar..

Läs mer
Bästa cava under 100 kronor

Bästa cava under 100 kronor

Högsäsongen för bubbelvin är här. Men det finns ju en ansenlig mängd viner att välja mellan. Vi tipsar om bästa cavan under 100 kronor. Här finns fynd att göra. Vill du veta vad cava är? – läs..

Läs mer