HEM

Aktuellt

Vinguidens världsrekord firar ett år

För ett år sedan slog Vinguiden världsrekord i champagneprovning. Hela 768 personer var på plats på Stockholm Waterfront och lyssnade på en master class och fick sedan prova fem bubbel. Succén var ett faktum.

Det är få förunnat att slå ett världsrekord. Men det har Vinguiden gjort. För ett år sedan satt 768 personer och lyssnade lydigt på en master class om champagne, om historia, distriktets förutsättningar och om olika vintyper. I över en och en halv timme. Sedan tog provningen vid.

Fem champagner presenterades, alla i olika stilar, ett krav från Guinness World Records som var på plats influgna från London för att kontrollera att allt gick rätt till. Och det gjorde det, med råge. Senare på kvällen utropades Vinguiden till ny världsrekordhållare i champagneprovning. Under närmare 800 champagneälskares jubel.

Men det var på håret. Veckan innan hade nämligen champagnegiganten Moët satt rekord i Australien, ett rekord som emellertid blev rekordkort i Guiness historia. Skyll gärna på Vinguiden för det.

Över 400 flaskor champagne korkades upp, 4 000 glas fylldes av 30 sommelierer, 20 kontrollanter var dessutom på plats under ledning av Guinness World Records representant. Endast tre glas gick sönder. En av många saker som imponerande under kvällen.

De fem vinerna som provades var:

Charles Orban Brut Blanc de Blancs
Charles Orban Brut Blanc de Blancs

Doft: Stenig, jordig, tydligt ursprung, frisk i välbalanserad stil.
Smak: Balanserad med inslag av citrus, nöt, äpple, smör, jord i ursprungspräglad stil och väl sammansatt i eftersmak.
750 ml - 12% -
389 kr

Louis Massing Brut
Louis Massing Brut

Doft: Brödig, nötig i ursprungstypisk stil, balans med äppeltoner och liten mineral karaktär.

Smak: Balanserad, fruktig, drickvänlig med inslag av mineral, gröna äpplen, frisk, torr i mer gräsig stil.

750 ml - 12.5% - Sockerhalt 0.5 g per 100 ml
249 kr

Charles Heidsieck Brut Réserve
Charles Heidsieck Brut Réserve

Doft: Angenäm doft med djup ton av mineralitet, mogen äppelfrukt, mocka, gräs, tropiska frukter, ananas, vit persika med väl sammansatt karaktär.

Smak: Bra balans, fin syra, citrus, lite omogen apelsin, nötig i frisk stil, aningen brödig med peppriga inslag och en storslagen längd.

750 ml - 12% - Sockerhalt 0.7 g per 100 ml
589 kr

Alice Bardot Brut Rosé
Alice Bardot Brut Rosé

Doft: Inslag av röda bär i doft, smultron i frisk stil återhållen, lite enbär, blåbär, röda äpplen.

Smak: Röda bär, lite apelsin, jordgubbar, liten sträv ton, lingon, något kärv men viss balans i sötfruktig stil.

750 ml - 12.00% - Sockerhalt 9 g/l
199.00 kr

Collet Brut Millesime
2008
Collet Brut Millesime

Doft: Mogna äpplen, aromatisk karaktär med inslag av frukt, aningen smörig, balanserad stil.

Smak: Lätt mineral ton, utvecklad karaktär, mogna äpplen, citrus, viss smörig karaktär, nötter med frisk ton och en lång eftersmak i balanserad stil med fin krämig karaktär.

750 ml - 12.5% -
669 kr


Johan Franco Cereceda

Du kanske även vill läsa dessa

Tre höjdare att köpa – när lönen kommer

Tre höjdare att köpa – när lönen kommer

Nu räknar vi ner timmarna tills lönen ligger på kontot. Om du vill fira att årets fattigaste månad officiellt är över så varsågod – här är tre supertips på fina och prisvärda viner. Januari är årets..

Läs mer
Rosa bubbel älskar Pinot Noir

Rosa bubbel älskar Pinot Noir

Tidigare ansett som något närmast obskyrt har det rosa bubblet nu fått sin revansch. Aldrig tidigare har det nämligen producerats och konsumerats så bra rosébubbel som i detta nu. Vinguiden förklara..

Läs mer
Avsnitt 1: Kombinera mat med champagne – så ska du t..

Avsnitt 1: Kombinera mat med champagne – så ska du t..

Går det att dricka champagne till mat? Absolut, men det finns några saker att tänka på. Här tipsar sommelier Maya Samuelsson om hur du kan tänka. – Den höga syran och smaken vi får från jästfällning..

Läs mer
Champagne och knäckebröd perfekt kombination

Champagne och knäckebröd perfekt kombination

Kan man verkligen dricka champagne till knäckebröd? Ja, det menar i alla fall Knäckebrödsakademin. – Vår förhoppning är att kombinationen mellan knäckebröd och champagne kommer att anammas och bli e..

Läs mer
Nyårssupé – väljer du lyx eller budget?

Nyårssupé – väljer du lyx eller budget?

Julbordet är precis avdukat – och nu är det dags att ladda om och planera för nyårssupén. Tomt plånboken? Ingen fara, nyår går att fira både lyxig och med stram budget. Vinguiden har dryckerna och r..

Läs mer
Veuve Clicquot vintage-utgåva

Veuve Clicquot vintage-utgåva

”Ett universum av aromer och smaker”. – nu kommer vintagechampagne från Veuve Clicquot Skapad av druvor från de 17 finaste vinodlingarna. Här är vintagechampagnen som är en fullträ..

Läs mer