HEM

Aktuellt

Vin till vilt

Nu har jaktsäsongen startat vilket innebär att det är vin till vilt som gäller på matbordet. Mustiga grytor eller hamburgare på viltfärs med smakrika tillbehör. Men frågan är: Är du lika pricksäker i vinbutiken som du är i skogen?

Höst är lika med jakt. Höst är alltså lika med vilt i köket, mustiga grytor på älg, kanske grillad vildsvinsfilé eller varför inte biffar på rådjur? Jagar vi inte själva, känner vi i alla fall någon som gör det och som har frysen full med styckdetaljer. Sedan lockas vi av alla erbjudanden i delidisken med tips om tillagning och vilka tillbehör som matchar bäst.

Samtidigt som vi ökar smakintensiteten i maten, måste vi ju också göra det med tillhörande dryck. Alltså plockar vi fram det kraftigaste vi har i vinkällaren eller från närmaste Systembolag. Hm… är det verkligen så enkelt?

Vilt har, oavsett råvara och tillagning, en sötaktig smak. Detta förstärks gärna med de tillbehör vi placerar på bordet, det kan vara allt från söta geléer till rostade rotfrukter. Ska det servas vin till vilt är därför ett rött med markerad fruktsötma riktigt intressant, men det ska inte vara ett sött vin för det. Fortfarande torrt men där bäriga toner dominerar. Tänk björnbär, skogsbär, mogna plommon.

Maten blir ofta smakintensiv. Detta har dels åter med råvaran att göra men också säsongen. Höstens mörka kvällar och en temperatur som hittar långt under det vi hunnit vänja oss vid, gör att vi vill ha det där mustiga, smakrika. Alltså: ska du servera vin till vilt så fram med ett smakintensivt rött vin med tanniner som matchar intensiteten i maten.

Sist men inte minst: vi lägger ner oerhört mycket kärlek i köket vid den här tiden, långt innan julstressen och lagom långt efter sommarens grillbonanza. Nu jobbar vi med finess, med makalösa råvaror och med matglädje som når sin kulmen när vi samlas kring middagsbordet. Då tar vi också fram det godaste vi har i vinväg, kanske ett kraftfullt rött från Bordeaux eller en stram dito från Barbaresco. Har vi dessutom använt rött vin som extra kryddning i maten, går matchningen från bra till himmelsk.

Med andra ord: vilt på bordet kräver smakrik elegans med fruktintensiva och komplexa toner i glaset.

Vin till vilt

Fem riktigt bra tips när du ska matcha vin till vilt:

Crozes-Hermitage E.Guigal
2021
Crozes-Hermitage E.Guigal
Kryddig, örtiga toner, fat, lite mörk choklad, mocka, aningen sötaktig i ursprungspräglad stil.

Fruktig ton, balanserad, örtig i lättare stil, torr med viss strävhet, minerala inslag, mocka, viol, salmiak, blåbär i mer återhållen stil.

Perfekt till: Stekta köttbullar på älgfärs som serveras med potatismos, smörstekta trattkantareller och en kryddig gräddsås.

750 ml - 13% -
259 kr

Kendall-Jackson Vintner's Reserve Zinfandel
2022
Kendall-Jackson Vintner's Reserve Zinfandel
Fruktdriven, bärig ton, inslag av fat i klassiskt druvtypisk, elegant stil.

Viol, lakrits, koncentrerad, smakintensiv med eleganta förtecken, bärig, inslag av både mocka, kakao, beck, animaliska toner, järn med mycket lång eftersmak.

Perfekt till: Viltkebab med hackad färsk chili, picklad rödlök, vitlökssås och krispig isbergssallad som serveras i grovt pitabröd.

750 ml - 14.5% - Sockerhalt 0.3 g per 100 ml
320 kr

Barbaresco Produttori del Barbaresco
2015
Barbaresco Produttori del Barbaresco
Nypon, apelsin, örter, kaffe, mörk frukt, mineral karaktär, lite stallig ton, mandel, viol.

Lättsam, mjuk strävhet, frisk, kaffe, nötig, körsbär i raffinerad, komplex stil med eleganta toner och fin ursprungsprägel.

Perfekt till: Grillad vildsvinsfilé med hjortronchutney och bakad potatis med smakrik röra på smält pecorino och crème fraiche.

750 ml - 14% -
359 kr

Charmes de Kirwan
2011
Charmes de Kirwan
Frisk med inslag av svarta vinbär och ceder, plommon, mycket fruktig i ursprungsorienterad stil.

Pigga tanniner, frukt, plommon, mörk choklad, inslag av fat, cederträ, lång eftersmak i bra balans och konsumentvänlig ton med markerad ursprungston.

Perfekt till: Riktigt smakrika hamburgare på älgfärs som serveras på surdegsbröd med cheddarost och smörstekta brytbönor.

750 ml - 13% -
299 kr

Baigorri Reserva
Baigorri Reserva
Fruktig, björnbär, närmast syltig, pigg bärighet, skogsbär, liten sötma, mogna körsbär i aromatisk stil.

Bärig, pigg frisk ton, inslag av körsbär, mogna lingon, blåbär, utvecklad, eldig, vitpepprig med lång eftersmak, sträv med balanserande syra.

Perfekt till: Rådjursbiffar kryddade med apelsin som serveras till kokt potatis, enkel grönsallad och sås på rödvin och bär.

750 ml - 14.5% -
329 kr


Johan Franco Cereceda

Du kanske även vill läsa dessa

Toppvineri lanserar viner från Spaniens tre bästa vi..

Toppvineri lanserar viner från Spaniens tre bästa vi..

Traditioner. Nog så viktiga i vinvärlden. Men det finns de producenter som också inser vikten av att bredda och förnya sig. Som Marqués de Vargas i Rioja som nu lanserar tre spännande viner från lan..

Läs mer
Bästa 5 vinerna på Pinot Noir

Bästa 5 vinerna på Pinot Noir

Jorden runt med Pinot Noir. Så blir det gärna eftersom denna druva nu odlas runt om i hela vinvärlden. Bourgogne tar täten, som alltid men det finns uppstickardistrikt. Och de kommer från högst ovän..

Läs mer
Ciacci Piccolomini d’Aragona – tradition med tydlig ..

Ciacci Piccolomini d’Aragona – tradition med tydlig ..

Ciacci Piccolomini d’Aragona hör till de producenter som tydligt bidragit till att forma det moderna Brunello di Montalcino, utan att göra avkall på områdets klassiska uttryck. Egendomen är belägen ..

Läs mer
Bästa bubblet just nu

Bästa bubblet just nu

Systembolagets sortiment med champagne är i ständig förändring. Nu lanseras en del spännande bubbel på monopolets beställningssortiment. Vinguiden provar kontinuerligt och tipsar om både gammalt och..

Läs mer
Vintips från Rhône

Vintips från Rhône

Frankrike står fortfarande i fokus på Vinguiden när hösten nu sätter klorna i oss. Men det är inte idel rött, mustigt vin som vi vill slå ett slag för. Det är rött, vitt och rosé, allt slags vin som..

Läs mer
Svenskens vinfavoriter sommaren 2017

Svenskens vinfavoriter sommaren 2017

Detta drack vi i Sverige sommaren 2017. Vinguiden har listan över de populäraste vinerna och inte överraskande är det Italien i fokus. Vinkonsumtionen förändras av förklarliga skäl under sommaren. E..

Läs mer