HEM

Aktuellt

Veuve Clicquot vintage-utgåva

”Ett universum av aromer och smaker”.
– nu kommer vintagechampagne från Veuve Clicquot

Skapad av druvor från de 17 finaste vinodlingarna. Här är vintagechampagnen som är en fullträff, enligt champagnehuset Veuve Clicquot.
– Vintage 2012 är en häpnadsväckande cuvée skapad för att lyfta eleganta och sofistikerade rätter, säger källarmästaren Dominique Demarville på Veuve Clicquot.

2012 blev ett tufft år för franska vinodlare. En vår med kraftiga skyfall, frost och hagelstormar höll på att förstöra druvorna. Men i mitten av augusti kom solen och värmen tillbaka. Skörden blev visserligen blygsam, men kvaliteten väldigt hög. Det gjorde att Veuve Clicquot nu kan lansera ännu en fantastisk vintagechampagne, Veuve Clicquot Vintage 2012, skapad av druvor från husets 17 finaste vinodlingar – en blandning av Grand Crus och Premier Crus.
– Vintage 2012 är en häpnadsväckande cuvée skapad för att lyfta eleganta och sofistikerade rätter. Dominansen av Pinot Noir och touchen av ek ger vinet den struktur, karaktär och stil som kännetecknar Veuve Clicquot, säger källarmästaren Dominique Demarville.

Veuve Clicquot ger en målande beskrivning av sin vintagechampagne: ”ett universum öppnas med aromer och smaker”. Kanderade aprikoser sätter tonen, men förstärks av grillade och rostade toner av fikon, torkad frukt, honung, tryffel och mocka. Därefter kommer den första smaken av frukter, mirabelltårta, kanderade citrusfrukter och rostade päron, som övergår i uppfriskande toner av gröna hasselnötter och mandlar. Och smakerna är inte slut där. Eftersmaken beskrivs som livlig med
smak av delikata bakverk.

Veuve Clicquot Vintage 2012 finns i Systembolagets tillfälliga sortiment nu.

Snabbfakta Veuve Clicquot:

Champagnehuset har sitt namn efter Barbe-Nicole Clicquot-Ponsardin som föddes 1777 och vid 27 års ålder blev änka. Men hon beslutade sig för att fortsätta driva sin avlidne makes champagnehus. Och hon gjorde det med stor framgång. Det tog henne endast fyra månader att skrapa ihop kapital och grunda huset Veuve Clicquot Ponsardin efter att hennes make dött. Madame Clicquot beskrivs ofta som den första moderna affärskvinnan.

Veuve Clicquot Vintage
2012
Veuve Clicquot Vintage
750 ml - 12% -
549 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Det drack gästerna på Nobelfesten 2019

Det drack gästerna på Nobelfesten 2019

En Taittinger-champagne, ett italienskt rödvin och ett Eiswein från Österrike Dryckerna höll toppklass på Nobelbanketten 2019. Vi berättar mer om flaskorna – och vilka du kan beställa på Syste..

Läs mer
Vinguiden besöker Champagne Barons de Rothschild

Vinguiden besöker Champagne Barons de Rothschild

Namnet Barons de Rothschild är ett mycket välkänt och respekterat namn, som producerar ikoniska premiumviner i flera världsdelar. Vem har inte hört talas om exempelvis Chateau Lafite, Mouton Cadet, ..

Läs mer
Légende de Bonpas  – en hyllning till långa hi..

Légende de Bonpas  – en hyllning till långa hi..

Snacka om lång och imponerande vinhistoria i den legendariska franska egendomen Bonpas. Här började man producera vin redan 1318. Nu – 700 år senare – kommer ett vin som passande nog het..

Läs mer