HEM

Aktuellt

Världens bästa vinsortiment

Okänt men ändå bara en beställning bort. Systembolagets beställningssortiment är ett av världens bästa vinsortiment med över 10 000 viner.

Säga vad man vill om monopolet, men vin, det har de. Nu är det inte bara vin i butikshyllorna som räknas. Här är det enstaka butiker runt om i Sverige som har fullsortiment, omkring 2000 olika viner. De flesta, har i sanningens namn, betydligt färre än så och utbudet kan vissa gånger kännas mycket begränsat.

Men då glömmer man beställningssortimentet. Här finns tusentals viner, så det är bara att leta sig igenom sortimentet och beställa, välja vilket bolag vinerna ska levereras till och sedan invänta ett SMS, vinerna finns för uthämtning.

Det finns emellertid en hake: Systembolaget skriver egentligen inget om vinerna på beställningssortimentet. Endast namn, årgång, ursprung, producent och pris informeras det om. Men väsentligheter om hur det hur det doftar och smakar, vad det passar till, hur strävt eller syrligt är, det utelämnar man. Det gör man för att vinerna inte provats av Systembolagets provningspanel.

Där kommer Vinguiden in. Vinguiden har i dagsläget provat närmare 1500 viner i beställningssortiment och det är man unik med. Det finns ingen annan redaktion eller sajt som har provat så många viner och som dessutom presenterar vinerna så utförligt med tydliga doft- och smaknoteringar, med information om vilka druvor vinet är tillverkat på eller hur mycket garvsyra och/eller smakintensitet vinet har.

Dessutom provar Vinguiden kontinuerligt nya viner på beställningssortimentet.

Allt detta gör vinguiden.com till den bästa sajt om man vill skaffa sig en riktigt bra uppfattning om vilka viner som är värda att inhandlas från Systembolaget. Man kan säga att Vinguiden gör det jobb Systembolaget borde göra.

Ambitionen med Vinguidens satsning är att prova så mycket vin som möjligt för att ge konsumenten den viktiga informationen. Och då inte riskera att köpa ett vin som mår bäst av att glömmas bort.


Johan Franco Cereceda

Populära viner just nu:

Du kanske även vill läsa dessa

Ciacci Piccolomini d’Aragona – tradition med tydlig ..

Ciacci Piccolomini d’Aragona – tradition med tydlig ..

Ciacci Piccolomini d’Aragona hör till de producenter som tydligt bidragit till att forma det moderna Brunello di Montalcino, utan att göra avkall på områdets klassiska uttryck. Egendomen är belägen ..

Läs mer
Ändrade öppettider för Systembolaget

Ändrade öppettider för Systembolaget

Nu får coronaviruset påverkan på Systembolagets öppettider och sortiment. Alla butiker i Stockholm och Gotland öppnar först klockan 12 och många butiker kan stänga en timme senare. Anledningen är pe..

Läs mer
Stå inte tomhänt i sommar – vi guidar dig

Stå inte tomhänt i sommar – vi guidar dig

Under sommaren flyttar många ut till sina landställen, ofta långt bort från det egna Systembolaget. På olika orter kan sortimentet variera så därför är det en bra idé att beställa dina favoritviner ..

Läs mer
Anders Melldén tipsar: vinnyheter på Systembolaget i..

Anders Melldén tipsar: vinnyheter på Systembolaget i..

November bjuder på så många fredagslanseringar på Systembolaget, och så många goda viner, att Anders Melldén här kommer med del två. Lanseringar 22 och 29 november alltså. Vita nyheter [product]1965..

Läs mer
Topp-3 ölnyheter i september

Topp-3 ölnyheter i september

Ett dussin nya öl släpptes i Systembolagets fasta sortiment den 2 september. Anders Melldén har provat dem och valt ut sina 3 favoriter. 1. Barlingbo Galgbacken IPA [product]193619|Smakrikt, mustigt..

Läs mer
Vad händer med gårdsförsäljningen?

Vad händer med gårdsförsäljningen?

Den 9:e december kom den tredje utredningen i frågan om gårdsförsäljning och denna gång verkar det bli av. Men det höjs flera röster både för och emot förslaget. Nedan kan du läsa en sammanfattning ..

Läs mer