HEM

Aktuellt

Vad kan jag göra med slattarna – eget vin?

Att blanda eget vin på slattar blir sällan någon hit. Druvor, årgångar och regioner som blandas utan eftertanke blir i nio fall av tio oaptitliga.

Så vad gör man då med vinet som (mot förmodan) blir över? Ett säkert kort är att laga mat på det. Drycken förstärker smakerna i rätten och kan tillföra allt från sötma till syra och mustighet. Fryser du dessutom in vinet i isbrickor kan det sparas länge, för att sedan plockas fram nästa gång du vill servera till exempel Coq au vin.

Tips på vinbaserade rätter: Kycklinggryta, Risotto, Pasta bolognese, Coq au vin, skaldjur i vitvinssås.


Vendela Bjurberg

Vinguiden
tipsar

Du kanske även vill läsa dessa

Fem spännande vita viner från Piemonte

Fem spännande vita viner från Piemonte

Rött, rött och rött. Det är så vi ser Piemontes vinutbud. Men då glömmer vi mer än hälften av utbudet. Som är vitt. För här finns strålande vita viner. Visst är det så att vi föreställer oss ett kra..

Läs mer
Bästa 5 vinerna på Pinot Noir

Bästa 5 vinerna på Pinot Noir

Jorden runt med Pinot Noir. Så blir det gärna eftersom denna druva nu odlas runt om i hela vinvärlden. Bourgogne tar täten, som alltid men det finns uppstickardistrikt. Och de kommer från högst ovän..

Läs mer
Vin att lagra

Vin att lagra

Långt ifrån alla viner går att lagra. I själva verket är det få viner som kan eller till och med bör lagras. Det har att göra med att vinproducenter ofta väljer att producera ett vin för omedelbar k..

Läs mer
Bästa bubblet just nu

Bästa bubblet just nu

Systembolagets sortiment med champagne är i ständig förändring. Nu lanseras en del spännande bubbel på monopolets beställningssortiment. Vinguiden provar kontinuerligt och tipsar om både gammalt och..

Läs mer
Vin som julklapp

Vin som julklapp

Har du slut på julklappsidéer? Det är hög tid att tänka på de sista klapparna. Och visst är det svårt att komma på något annat att ge till sina släktingar än ännu ett par strumpor? Men lugn bara lug..

Läs mer
Anders Melldén tipsar: vinnyheter på Systembolaget i..

Anders Melldén tipsar: vinnyheter på Systembolaget i..

Februari är här och ljuset börjar så smått att återvända till oss. Här kommer Anders Melldéns efterlängtade vinnyheter som släpps under februari. Den här månadens vinsläpp bjuder på smakrik champagn..

Läs mer