HEM

Aktuellt

Tjeckiska favoriten tillbaka – med en prisvinnare

Ta på lederhosen, fram med surkålen, koka knödeln och drick en prisvinnande oktoberöl.
Nu kommer Primátor Oktoberfestive Lager till alla Systembolagsbutiker.

Coronapandemin har stoppat många fester under året, och inte heller den traditionstyngda Oktoberfest i München kan arrangeras i år. Första gången folk drack tillsammans på ängen i Theresienwiese var 1810 och sen dess har Oktoberfest blivit världens största folkfest. Men tyvärr inte i år.

För att hålla liv i traditionen ger det tjeckiska bryggeriet Primátor ut en speciell oktoberfest-öl. Namnet: Primátor Oktoberfestive Lager, en rund, fyllig och krispig tjeckisk lager med toner av honung, halm, bröd och Saazhumlen som ger den en snygg lätt beska i efterspelet.
Det speciella ölet lanseras idag i alla Systembolagets butiker och ger oss svenskar en chans att åter få bekanta oss med en hyllad prisvinnare. En sajt gav betyget 9 av 10 poäng med motiveringen: ”fyllig frisk doft i oktoberölsstil. Humle, jäst och honung i doften och i smaken inslag av jung. Balanserad beska i eftersmaken som är relativt lång”.

Om du inte vill ha de typiskt tyska ingredienserna knödel, surkål och Schweinshaxe till den här ölen så går det lika bra med husmanskost, kräftor eller korvar av god kvalité där sältan får ett bra sällskap av beskan. Eller så duger ölen bra utan tilltugg.

Primátor grundades redan 1872 och är idag ett av Tjeckiens mest högteknologiska bryggerier. Trots det har man velat vara ett lokalt bryggeri, beläget i staden Náchod i nordöstra Tjeckien, och värnar om sin traditionella tillverkning. Man har t ex  fortfarande öppna jäskar i källaren.

Bryggeriet är mest känt för sin klassiska Böhmiska pilsner, som har vunnit många utmärkelser i Tjeckien och internationellt. Men Petr Kalúza, master brewer, brygger även innovativa samt säsongsbetonade öl. Bryggeriet har även internationellt prisbelönta överjästa öl såsom Weizenbier, English Pale Ale, Stout och India Pale Ale. Primátor betyder borgmästare, ifall du undrar.


Monica Åhlund

Vinguiden
tipsar

Du kanske även vill läsa dessa

6 fräscha öldrinkar du måste testa nu i vår

6 fräscha öldrinkar du måste testa nu i vår

Intresset har exploderat och öl är populärare än någonsin. Öl kan också ta dina drinkar till en ny nivå. Här är sex härligt fräscha öldrinkar du borde testa. Öltrenden tar aldrig slut — den har slag..

Läs mer
Vinguidens ölskola – allt om olika alkoholhalter

Vinguidens ölskola – allt om olika alkoholhalter

I den andra delen av vår ölskola djupdyker vi i olika alkoholstyrkor och hur de påverkar vår konsumtion. Alkoholhalten har alltid varit en hjärtefråga för oss nordbor när det kommer till vad vi dric..

Läs mer
Så matchar du suröl och mat – 5 oslagbara kombinatio..

Så matchar du suröl och mat – 5 oslagbara kombinatio..

Suröl, eller syrligt öl som det också kallas, smakar inte som vanligt öl. Hemligheten bakom den speciella karaktären kommer från bryggningsprocessen, där man elegant sänker pH-värdet på ölet genom a..

Läs mer
Topp-3 ölnyheter i mars

Topp-3 ölnyheter i mars

Äkta suröl, Uppsalalager från Västerås och en dimmig IPA. Här är Anders Melldéns topp-3 bland ölnyheterna i Systembolagets fasta sortiment den 1 mars. 1. 3 Fonteinen Oude Kriek [product]199792|Alla ..

Läs mer
Nya kärleksölen – perfekta till Alla hjärtans ..

Nya kärleksölen – perfekta till Alla hjärtans ..

Öl är kärlek på burk sägs det. Vad kan då passa bättre än kärleksöl till Alla hjärtans dag? Lagom till Valentindagen släpps flera hjärtliga sorter på Systembolaget. De lokala och småskaliga ölsorte..

Läs mer
112 nya svenska ölsorter – dags för ölprovning..

112 nya svenska ölsorter – dags för ölprovning..

Lust att upptäcka nya saker på semestern? Då kan en ölprovning med nya spännande svenska ölsorter passa perfekt. I veckan släpptes 112 nya svenska ölsorter på Systembolaget. Skördeöl, Lovefever elle..

Läs mer