HEM

Aktuellt

Tävla med Sparkling Stockholm – vinn biljetter

Den 11-12 mars är det dags för eventet Sparkling Stockholm som i år äger rum på Waterfront Stockholm. Här samlas de allra kunnigaste inom champagne, cava, crémant och andra mousserande viner under två heldagar. Vinguiden har fått chansen att tävla ut biljetter till mässan – klicka på länken nedan för att tävla.

Här berättar Hanna Wreeth, som är mässansvarig på Svenska Dryckesmässor, om det här bubblande eventet.

Hanna, varför ska man besöka Sparkling Stockholm?
– På Sparkling Stockholm har du möjlighet att smaka på massor av olika bubblor och dessutom jämföra olika sorter, prisklasser och årgångar. Du kan fördjupa din kunskap, hitta nya favoriter och få höra historien bakom drycken berättad av stolta ambassadörer.

– Att dessutom fira att vi äntligen får mötas igen efter två år av pandemi görs ju bäst på Stockholm Waterfront och Sparkling Stockholm.

Vad ser du själv mest fram emot med Sparkling Stockholm?
– Att få uppleva atmosfären av en dryckesmässa igen. Att få höra sorlet av glada besökare och ljudet av poppande korkar!

Många har kanske aldrig besökt en dryckesmässa förut, vad har du för tips till förstagångsbesökare?
– Var nyfiken! Prova olika sorter och prisklasser. Sätt som mål att hitta minst en ny favorit som alltid ska ligga hemma på kylning.

– Kom dessutom ihåg att dricka som ett proffs. Smaka, spotta och drick mycket vatten.

Missa inte Sparkling Stockholm – se till att skaffa din biljett redan idag – läs mer här.

Tävla om biljetter till mässan här!


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Bästa cavan på Systembolaget

Bästa cavan på Systembolaget

Det spanska bubbelvinet håller på att återhämta sig efter proseccovågen. Nu vill allt fler åter ha torrt bubbel som passar till mat, massor av mat. Och då kommer cavan till sin rätta. Här hittar du ..

Läs mer
Lys upp hösten med Disco Bubbles

Lys upp hösten med Disco Bubbles

Vår räddning i höstmörkret är här.  Äntligen har vi nöjet att presentera Disco Bubbles Brut – ett prisvärt, franskt, torrt bubbel med en självlysande disco-etikett! Torrt bubbel med självlysande eti..

Läs mer
Mors dag – 6 tips som garanterat kommer göra din mam..

Mors dag – 6 tips som garanterat kommer göra din mam..

Söndag den 28/5 är det mors dag, men vad ger man egentligen personen som har allt? Här har vi samlat några spännande presenter som kommer gå hem hos alla vinälskande mammor.  1. Två rosa viner Ekolo..

Läs mer