HEM

Aktuellt

Sommarens galnaste vindrink

Här är sommarens galnaste vindrink – men gud så festligt god! Kalimotxo är rött vin blandat med Coca-Cola och eventuellt lite extra kryddor.  Smaken påminner varken om vin eller Coca-Cola – du måste testa för att förstå.

I Tyskland kallas den Kalte Muschi och i vissa engelskspråkiga länder för Cold Pussy. Men drinken Kalimotxo kommer från Spanien och blev populär på 1970-talet.

Nu har den märkligt nog börjat trenda igen. Enligt legenden skapades den på spanska festivaler där bartendrar började göra drinkar på vin som inte var så gott. Den godaste drinken var Kalimotxo  som helt enkelt var lika delar rött vin och Coca-Cola. Drinken blev snabbt populär i hela Spanien.

En riktig Kalimotxo får gärna serveras med is i ett enliters dricksglas och det är vanligt att krydda upp drinken med lime, eller en aning pastis eller ouzo. Några apelsinskivor i är också gott. Det går också att smaksätta drinken med lite körsbärssaft.

Var försiktig om du använder andra Coca-Cola-varianter som Cherry Coke eller Vanilla Coke, det blir lätt sliskigt. Den blir godast på vanlig söt Coca-Cola, men även zero fungerar.

Recept för 3-6 personer beroende på törst

2 flaskor rött vin (helst spanskt) (150 cl)

1,5 liters petflaska med Coca-Cola

Valfria tillbehör: Apelsinskivor, Lime, eller kanske lite Pastis

Servera i höga glas, gärna med is, både vinet och Coca-Colan bör vara väl kylda.


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

4 goda juldrinkar du bara måste prova

4 goda juldrinkar du bara måste prova

Dags att skaka en juldrink! Till julen ligger mycket fokus på snaps och glögg, men det finns även massor av spännande juldrinkar att njuta av. Här har vi valt ut fyra juliga drinkar som passar utmär..

Läs mer
Annorlunda bubblet som var Pavarottis favorit

Annorlunda bubblet som var Pavarottis favorit

Det var operasångaren Luciano Pavarottis favoritvin och har anor som går till romartiden. Nu har vi svenskar börjat uppskatta det röda bubblande vinet Lambrusco. Dags att prova en flaska på nyår, ka..

Läs mer
Veckans drink: Bombay Sapphire

Veckans drink: Bombay Sapphire

Bombay Sapphire Premier cru murcian lemon – en ny premiumgin skapad som en hyllning till Murcia-regionen i Spanien och de fantastiska citrusfrukter som produceras där, samtidigt som den kastar ljus ..

Läs mer
Dags för en GT? Här är ett höstligt recept!

Dags för en GT? Här är ett höstligt recept!

Dags för en GT! Den 19 oktober är det dags för den Internationella Gin & Tonicdagen, som händelsevis infaller precis ett halvår efter den svenska Gin & Tonicdagen. Det är en dag då ginentusi..

Läs mer
Karl H Johners känsla för rött

Karl H Johners känsla för rött

Halvsött vitt vin av flexibel kvalitet? Tysk vinindustri har sannerligen profilerat sig. Men nu är det slut på tramset. Kvaliteten skjuter inte bara i höjden, utan även det röda vinet går mot världs..

Läs mer
Supervinet från Kalifornien – nu på Systembola..

Supervinet från Kalifornien – nu på Systembola..

Med sina rötter under den varma kaliforniska solen, grundades den familjeägda vinproducenten J. Lohr för snart 50 år sedan av pionjären Jerry Lohr. Han var farmarpojke från South Dakota och hade kna..

Läs mer