HEM

Aktuellt

Sommarens galnaste vindrink

Här är sommarens galnaste vindrink – men gud så festligt god! Kalimotxo är rött vin blandat med Coca-Cola och eventuellt lite extra kryddor.  Smaken påminner varken om vin eller Coca-Cola – du måste testa för att förstå.

I Tyskland kallas den Kalte Muschi och i vissa engelskspråkiga länder för Cold Pussy. Men drinken Kalimotxo kommer från Spanien och blev populär på 1970-talet.

Nu har den märkligt nog börjat trenda igen. Enligt legenden skapades den på spanska festivaler där bartendrar började göra drinkar på vin som inte var så gott. Den godaste drinken var Kalimotxo  som helt enkelt var lika delar rött vin och Coca-Cola. Drinken blev snabbt populär i hela Spanien.

En riktig Kalimotxo får gärna serveras med is i ett enliters dricksglas och det är vanligt att krydda upp drinken med lime, eller en aning pastis eller ouzo. Några apelsinskivor i är också gott. Det går också att smaksätta drinken med lite körsbärssaft.

Var försiktig om du använder andra Coca-Cola-varianter som Cherry Coke eller Vanilla Coke, det blir lätt sliskigt. Den blir godast på vanlig söt Coca-Cola, men även zero fungerar.

Recept för 3-6 personer beroende på törst

2 flaskor rött vin (helst spanskt) (150 cl)

1,5 liters petflaska med Coca-Cola

Valfria tillbehör: Apelsinskivor, Lime, eller kanske lite Pastis

Servera i höga glas, gärna med is, både vinet och Coca-Colan bör vara väl kylda.


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Höstens höjdare: gryta med mustigt vin

Höstens höjdare: gryta med mustigt vin

Temperaturen börjar falla och kvällarna blir mörkare. Det är dags att trösta oss med en härlig gryta och ett glas rött vin. Men tänk på att matcha vinet med grytans smaker. Här är några snabba och e..

Läs mer
Bella Porcile tipsar: 5 blommor att ha i drinken

Bella Porcile tipsar: 5 blommor att ha i drinken

Bella Porcile har skrivit boken ”Vilda Drinkar” med massor av spännande ingredienser från naturen. Hon är också en mycket populär drinkblandande expert på vår systersajt Cocktailguiden. Så här i som..

Läs mer
Veckans drink: Aperol Spritz

Veckans drink: Aperol Spritz

Njut av ett klassiskt recept på Aperol Spritz; drinken som är norra Italiens mest serverade sommardrink! Aperol Spritz är dessutom 2019 års mest googlade dryck och mat i Sverige! Aperol Spritz är en..

Läs mer
Jill Johnson: Valde ut  mitt vin tre gånger om

Jill Johnson: Valde ut mitt vin tre gånger om

Sångerskan och programledaren Jill Johnsons vinintresse och engagemang är på blodigt allvar. Hon provsmakade över 60 viner innan hon valde ut sitt röda vin ”Nashville Stories”. Tre gånger om gjorde ..

Läs mer
Julklappsvin – vi tipsar om de bästa vinerna att ge ..

Julklappsvin – vi tipsar om de bästa vinerna att ge ..

Julklappsvin – nu när julen står framför dörren igen vill vi dela med oss av några träffsäkra julklappstips. Klappar som uppskattas på riktigt. Vi ger dig de bästa vinerna för julen 2022. Vin för de..

Läs mer
Framgångssagan Priorat

Framgångssagan Priorat

Överskattat eller ett av världens bästa vindistrikt? Meningarna går isär om Priorat, men otvivelaktigt är att när det dök upp för något tiotal år sedan, föll vi till föga. Hur är det idag? Står det ..

Läs mer