HEM

Aktuellt

Nytt vin till Taco-fredag + 5 saker du inte visste om tacos

Tacos, en måltid som gjord för gemenskap där var och en plockar ihop sin egen favoritmiddag. Inte konstigt att det blev succé när den introducerades i Sverige på 80- och 90-talet. Och nu kommer det matchande vinet.

Visste du detta om tacos?

  1. ”Taco” är spanska och betyder ”bunt”. Och ja, maträtten liknar ju en bunt med mat.
  2.  Tacon kommer från Mexiko. Där äts den vanligen som en decimeterbred rund mjuk majstortilla, inte de stora av vete som är vanliga i Sverige. Fyllningarna kan sedan varieras, men koriander är en viktig krydda.
  3. Den svenska tacon kommer från tex-mex-köket där influenser från Texas och Mexiko blandas. Därifrån kommer de hårda skalen som många gillar.
  4. Begreppet ”Taco Tuesday” kunde första gången ses 1973 i en annons för en lokal tex-mex-restaurang i en dagstidning i South Dakota.
  5. I Sverige är ”Taco-fredag” mer vedertaget, förmodligen uppstått på 1990-talet när det blev populärt med ”exotiska” maträtter. Numera är fredagsmys med tacos till middag standard i många svenska hushåll. 

Taco Friday – nytt rött vin till tacos

Taco Friday är ett nytt vin i bag-in-box framtaget för att matcha smakerna i en klassisk taco-middag. Med toner av mogna bär, en touch av kryddighet och en len avslutning, lyfter vinet varje tugga – från guacamole och salsa till den kryddiga tacofärsen.

Vinet görs av druvsorten cabernet sauvignon. I Chile får den mycket sol vilket ger fruktiga smak av körsbär och svarta vinbär. Svala vindar från havet i väst och bergskedjan Anderna i öst ger fin fräschör. När vinet sedan lagrats tillkommer mjuka toner av vanilj och choklad.

Taco Friday Cabernet Sauvignon
Taco Friday Cabernet Sauvignon
Frisk fruktig smak med tydliga inslag av björnbär, svarta vinbär, körsbär och plommon. Mild strävhet och matvänlig syra.
3000 ml - 13% - Sockerhalt 0.6 g per 100 ml
209 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Fem okända fakta om chilenska viner

Fem okända fakta om chilenska viner

Chile är en av världens största exportörer av vin. Här har vinmakare de senaste 20 åren skapat premiumviner som slår världens stora bordeauxer i blindprovningar. Men Chile har en väldigt lång histor..

Läs mer
5 viner till värmande grytor och vinterns mat

5 viner till värmande grytor och vinterns mat

Vintermat är värmande grytor och mustiga smaker. Vinguiden har valt ut 5 fylliga röda godsaker ur beställningssortimentet att njuta till. Se recepten som inspiration – följ till punkt och pricka ell..

Läs mer
Så matchar du orangevin med mat

Så matchar du orangevin med mat

Visst går det att dricka ett orangevin precis som det är. Men vi vågar faktiskt påstå att rätt mat eller tilltugg har förmågan att lyfta den redan spännande smaken till helt nya dimensioner. Här tip..

Läs mer
3 populära pizzeria-pizzor och vinerna därtill

3 populära pizzeria-pizzor och vinerna därtill

Januari är pizzamånad. En hämtmiddag sitter fint efter allt stök i köket. Men vet du vilka pizzatoppings vi svenskar googlar mest på? Och vilka viner som passar bäst till? Topp 3 pizza i Sverige  Jo..

Läs mer
Så blev svarta katten en världssuccé

Så blev svarta katten en världssuccé

Det finns klassiska viner – och så finns Gato Negro. Det chilenska vinet med den svarta katten på etiketten har druckits sedan 1995 av oss svenskar. Men visste du att vinet är minst lika popul..

Läs mer
Vin till vårens primörer

Vin till vårens primörer

Gröna godsaker hör vårens första tid till. Men vad dricker man bäst för vin till sparris, ramslök och nässlor? Anders Melldén guidar. Sparris gillar vitt Att sparris skulle vara svårt att kombinera ..

Läs mer