HEM

Aktuellt

Italiensk charm i praktisk box

Italienska viner fortsätter att dominera svenskarnas vinval, och det är inte svårt att förstå varför. Kombinationen av matvänlig stil, generös frukt och tillgängliga priser gör dem till favoriter både till vardag och fest. Ett exempel är BOLLO Stories Sangiovese Rosso 2024, ett rött boxvin som erbjuder klassiska italienska smaker i ett prisvärt och lättillgängligt format.

Vinet är gjort på 100 procent sangiovese, en av Italiens mest kända blå druvor. Druvan är kanske mest förknippad med Toscana och viner som Chianti, men odlas även i andra delar av landet. I det här fallet kommer druvorna från södra Italien, där ett varmare klimat bidrar till en rundare och mer generös fruktighet i vinet.

Resultatet är ett vin med tydlig karaktär av röda bär och körsbär, tillsammans med kryddiga inslag av örter, lakrits och en hint av mandel. Stilen är mjuk och lättillgänglig med en saftig bärighet som gör det enkelt att tycka om.

Smakprofil och stil

BOLLO Stories Sangiovese Rosso är ett fruktigt och generöst rödvin med balanserad syra och mjuka tanniner. Den klassiska körsbärstonen från sangiovese är tydlig, samtidigt som den varma växtplatsen ger en lite rundare och fylligare stil än många mer strama sangioveseviner från norra Italien.

Med en alkoholhalt på 13 procent och en sockerhalt på cirka 0,6 g per 100 ml är vinet torrt men fruktigt och lätt att kombinera med mat.

Det här är ett vin som verkligen kommer till sin rätt tillsammans med mat. Klassiska italienska rätter som pasta bolognese eller pizza är självklara matchningar, men vinet fungerar också överraskande bra till svensk husmanskost.

Prova till exempel till:

  • pasta bolognese
  • grillat kött
  • köttbullar med gräddsås och lingon
  • mustiga grytor

 

Den generösa fruktigheten och friska syran gör att vinet klarar både tomatbaserade rätter och lite rikare smaker.

Prisvärt boxvin

Vinet säljs i en 3-liters box för cirka 229 kronor, vilket ger ett literpris på drygt 76 kronor – ett attraktivt pris för ett italienskt rödvin gjort på sangiovese.

Den praktiska boxförpackningen gör det också till ett bra val för middagar med många gäster eller som ett husvin att ha hemma.

BOLLO Stories Sangiovese Rosso är ett lättgillat och matvänligt rödvin som visar varför sangiovese är en av Italiens mest älskade druvor. Med sin fruktiga stil, mjuka struktur och generösa smak passar det lika bra till en vardagsmiddag som till en större middag med vänner.

BOLLO Stories Sangiovese Rosso
2024
BOLLO Stories Sangiovese Rosso
3000 ml - 13% - Sockerhalt 0.6 g per 100 ml
229 kr

 


Ludvig Hirsch

Du kanske även vill läsa dessa

Sommarens bästa ölguide – flera nyheter och glutenfr..

Sommarens bästa ölguide – flera nyheter och glutenfr..

Läs den här fräscha ölguiden och beställ sommarens mest imponerande öl innan det tar slut. Förutom riktigt god glutenfri öl bjuds du på klassisk ljus lager och några svalkande suröl. Kanske gömmer s..

Läs mer
Bästa bubblet just nu

Bästa bubblet just nu

Systembolagets sortiment med champagne är i ständig förändring. Nu lanseras en del spännande bubbel på monopolets beställningssortiment. Vinguiden provar kontinuerligt och tipsar om både gammalt och..

Läs mer
En smakresa bland italienska viner – våra 5 favorite..

En smakresa bland italienska viner – våra 5 favorite..

Om Frankrike är världens främsta vinland så innehar Italien andraplatsen. Härifrån kommer varje år tusentals spännande viner, men många går tyvärr under radarn. Vi har därför tagit fram fem riktigt ..

Läs mer
Anrika Mazzei – har gjort vin i 600 år

Anrika Mazzei – har gjort vin i 600 år

Här kan vi prata om en lång och stolt tradition. I 600 år – eller 24 generationer – har familjen Mazzei producerat vin. Nu hyllas grundaren Ser Lapo Mazzei med en egen flaska, som du kan..

Läs mer
Anders Melldén tipsar: Vinnyheter på Systembolaget i..

Anders Melldén tipsar: Vinnyheter på Systembolaget i..

September är här och hösten börjar närma sig. Vi hänger inte läpp för det utan blickar framåt mot vinnyheter som släpps på Systembolaget under månaden. Här bjuds det på lättdrucket rött, ekologiskt ..

Läs mer
Prisbelönta viner från svenska familjen – i To..

Prisbelönta viner från svenska familjen – i To..

Passionen för vin fick familjen Thomaeus att skaffa en egen vingård i Toscana. På MonteRosola har de byggt upp en magnifik egendom. – Vi tittade på 30 olika gårdar, sedan föll vi pladask för MonteRo..

Läs mer