HEM

Aktuellt

Här är Sveriges starkaste kanelbulle

Hurra, i dag är det kanelbullens dag! Nu har du chansen att dricka Sveriges starkaste kanelbulle: Ölet Swedish Fika Cinnamon Bun har inte mindre än 12 procents alkoholhalt och smakar kanelbulle.

Kanelbullens dag är en ganska ny företeelse, men har snabbt blivit en institution och i dag säljs miljontals av det kaneldoftande bakverket över Sverige.

Men det finns också möjlighet att förtära en kanelbulle i flytande form. Nya ölet Swedish Fika Cinnamon Bun lanseras i dag på Systembolaget och smakar mörk choklad, kanel, nötter, kaffe, pumpernickel och vanilj. Ska serveras lite ljummen vid 12-14 grader och smakar som en bulle.

Det mörka ölet är rejält starkt, hela 12 procent, så det gäller att inte dricka för många bullar om du vill göra annat än att fika den dagen. Öleet kommer från den lilla byggaren Evil Twin Brewing/Poppels.

Det handlar om en stout som är gjord med varmjäsning och med tanke på alkoholhalten så får vi nog beteckna det som en imperial stout.

Swedish Fika Cinnamon Bun Evil Twin/Poppels
Swedish Fika Cinnamon Bun Evil Twin/Poppels
330 ml - 12% -
55 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Ölkalendern för ett nytt sundare år

Ölkalendern för ett nytt sundare år

Här är ölkalendern för alla som ska ge ett nyårslöfte om att minska alkoholintaget. Heineken har tagit fram en alkoholfri öl, men vill att öl-fantaster ska få få njuta av smaken i alla fall. En del ..

Läs mer
Vinguidens ölskola – allt om olika alkoholhalter

Vinguidens ölskola – allt om olika alkoholhalter

I den andra delen av vår ölskola djupdyker vi i olika alkoholstyrkor och hur de påverkar vår konsumtion. Alkoholhalten har alltid varit en hjärtefråga för oss nordbor när det kommer till vad vi dric..

Läs mer
Arvingarna släpper både öl och sommarlåt

Arvingarna släpper både öl och sommarlåt

Arvingarna är rejält i hetluften i sommar. Bara dagarna innan inspelningen av ”Så mycket bättre” drar i gång släpper gruppen sin egen öl. – Vi har länge velat ha en egen öl så det känns riktigt bra...

Läs mer
Sommarens 3 måsten vid grillen

Sommarens 3 måsten vid grillen

Sommaren har börjat och det på bästa sätt! Många är vi redan som spenderat några timmar vid grillen och grillat kamben till perfektion, provrökt räkor, testat nya spännande recept på tillbehör till ..

Läs mer
Prova en ny öl på Internationella öldagen

Prova en ny öl på Internationella öldagen

För femton år sedan bestämde sig ölälskaren Jesse Avshalomov att det var dags. Tillsammans med några vänner fick han den lokala puben i Santa Cruz att tillägna en dag om året för att hylla ölen. Nam..

Läs mer
Nu kan du göra drink – med smak av kanelbulle

Nu kan du göra drink – med smak av kanelbulle

Nu lanseras den älskade kanelbullen i flytande form. Minttu Cinnamon Bun är en kombination av nygräddad kanelbulle och frisk mint. – I år inviger vi det tjugoförsta året av kanelbullens dag genom at..

Läs mer