HEM

Aktuellt

Glöggen där du slipper sötchocken

Glögg och bubbel på samma gång verkar vara vinterns melodi. Efter Blossas mousserande kommer nu Glöet Sparkling tillbaka. Med Glöet ska du kunna dricka mer än en liten kopp utan att få sötchock.

Glögg är en av våra stora favoritdrycker i Sverige, få svenskar kan tänka sig en jul utan glögg. Men den väl tilltagna sötman i glöggen gör att en del får nog efter några små sippar ur glöggmuggen.

Hur ska man då bära sig åt för att inte missa den helt unika julsmak som glögg har att erbjuda men ändå kunna dricka mer än några små klunkar? Årets lösning verkar vara att blanda glögg med mousserande vin. Efter Blossas bubbel kommer nu Glöet med glöggbubbel.

Glöet Sparkling Glögg är baserad på rosébubbel och smaksatt med klassiska glöggkryddor, blev snabbt en favorit. Den vann pris för sitt recept 2017 i den internationella tävlingen IWSC, 2019 fick den pris i Wineawards och förra året sålde hela lagret slut redan i november. I år är succén tillbaka igen och dessutom åtföljd av ett nytillskott; GLÖET White Sparkling Glögg. Det är ett mousserande vitt vin smaksatt med klassiska glöggkryddor och en twist av bakat äpple. Den tilldelades en silvermedalj i The Worlds Finest Glass of Bubbly Awards i oktober 2019.

– Folk har blandat glögg och bubbel på egen hand i några år men utmaningen med hemgjort ”glubbel” är att den ofta blir för söt. Vi ville ta fram ett recept som har den traditionella smaken av glögg och den festliga känslan av bubbel men utan att den blir för söt, säger Anette Raunio, en av grundarna till Glöet.

Glöet Sparkling Glögg finns på Systembolaget från den 1 november och GLÖET White Sparkling Glögg kommer att finnas i beställningssortimentet från den 31 oktober.

Glöet Sparkling Glögg
Glöet Sparkling Glögg
Doft: trevligt kryddig och fruktig med
inslag av ingefära, körsbär, vanilj, kryddnejlika och kanel.
Smak: Kryddig och fruktig med inslag av ingefära, körsbär, vanilj, kanel och apelsinskal.
750 ml - 11% - Sockerhalt 4.5 g per 100 ml
105 kr

Glöet White Sparkling Glögg
Glöet White Sparkling Glögg
Doft: Kryddig och fruktig med inslag av
ingefära, kryddnejlika, kardemumma och kanel och citrus.
Smak: En twist av bakat äpple har en fräsch, fruktig och kryddig smak.
750 ml - 11% - Sockerhalt 4.2 g per 100 ml
105 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Fixa bästa snacksen till bubblet – 3 favoriter

Fixa bästa snacksen till bubblet – 3 favoriter

Det är mellotider och dags för snacks och bubbel. Oavsett om du vill slå på stort eller ha ett firande i all enkelhet har vi lösningen för dig. Vi har valt ut en cava, en prosecco och en champagne o..

Läs mer
Premiär i dag: Blossas julglögg med Hawaii-smak

Premiär i dag: Blossas julglögg med Hawaii-smak

Glögg är bland det svenskaste som finns. Men Blossa hämtar inspiration till årets glögg ända från Hawaii. Blossa 19 Aloha smakar passionsfrukt och hibiskusblomma. I år har Blossa åkt långt med tomte..

Läs mer
Okända italienska bubblet – lika bra som champ..

Okända italienska bubblet – lika bra som champ..

Det är Italiens svar på champagne, men trots sin höga kvalitet är Franciacorta något okänt för oss i Sverige. Läs den spännande historien om bubblet som fler borde upptäcka. Franciacorta anses av må..

Läs mer
Annorlunda bubblet som var Pavarottis favorit

Annorlunda bubblet som var Pavarottis favorit

Det var operasångaren Luciano Pavarottis favoritvin och har anor som går till romartiden. Nu har vi svenskar börjat uppskatta det röda bubblande vinet Lambrusco. Dags att prova en flaska på nyår, ka..

Läs mer
Mousserande vin – Vad är det egentligen?

Mousserande vin – Vad är det egentligen?

Bubbelvin är fest, glädje, gärna nyårsnatt. Men det är så mycket mer, nämligen ett fantastiskt vin till mat. Att kombinera mat och mousserande vin på ett optimalt sätt ger riktigt stora upplevelser...

Läs mer
Chips och vin – bästa kombinationerna till svenskarn..

Chips och vin – bästa kombinationerna till svenskarn..

Svenskarnas favoritchips är korade! Enligt Estrella är våra mest älskade chips sourcream & onion, grillchips och dillchips. Men vad dricker vi för vin till dem? Vinguiden reder ut. 1. Sourcream ..

Läs mer