HEM

Aktuellt

Edward är tillbaka med glöggsuccén

Edward Blom är tillbaka med sin glöggsuccé. Hans starkvinsglögg har sålt slut flera gånger – men nu ska den räcka längre än till lucia. Hans ”maffiga och mysiga glögg ”är framtagen med ett kraftigt rödvin, torkad frukt, klassiska kryddor och prima konjak.

För ett par år sedan lanserade Edward Blom starkvinsglögg tillsammans med Saturnus. Det blev en succé och glöggen sålde slut redan till lucia. Nu kommer succén tillbaka och i år hoppas gastronomen att glöggen ska räcka längre. Dessutom finns det ett lågalkoholalternativ.

– Jag har enormt starka åsikter om hur glögg ska smaka. Klassisk svensk glögg tycker jag alltid ska bestå av vin, sprit och kryddor. Riktig glögg måste innehålla sprit för att kunna brinna. I detta fall har vi valt att spetsa min glögg med en prima konjak. Det förstärker eldigheten och maffigheten i det hela. Rödvinet måste vara av god kvalitet. Därför har jag, tillsammans med Saturnus, varit oerhört noga med att ha ett bra rödvin i botten, säger Edward Blom.

Edward har varit noga med att hålla nere sockerhalten i glöggen. Alltför att få en finare balans och för att kryddorna ska komma fram bättre. Sötman kommer från russin och torkad frukt, samt farinsocker för att addera en lätt bränd ton. Kryddningen är rejält tilltagen, helt enligt Edwards önskemål. Klassiska svenska glöggkryddor såsom kanel, nejlikor, ingefära, kardemumma och pomeransskal har använts.

– Glögg får absolut inte vara för söt, det är väldigt viktigt för mig. Man vill ju kunna dricka flera muggar utan att få sötchock. Jag är glad och stolt över att vi har lyckats få fram en glögg som smakar som den glögg jag lagar hemma åt mina gäster, fortsätter Edward Blom.

Edward Bloms Glögg
Edward Bloms Glögg
Doft: Inslag av svarta vinbär, choklad, julkryddig i mer klassisk stil, kryddnejlika, apelsin.

Smak: Kryddig, klassisk, smakintensiv, liten ton av svartpeppar, örtiga inslag med medellång eftersmak.

750 ml - 15% - Sockerhalt 12.3 g per 100 ml
109 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

12 saker du inte visste om glögg

12 saker du inte visste om glögg

Glögg är svenskarnas mest älskade vinterdryck. På några få månader . säljs över 2,5 miljoner liter glögg. Här är 12 roliga fakta om glögg som många inte känner till. 1. Redan de gamla grekerna och r..

Läs mer
Guinness hakar på glöggtrenden – med nya cocktails

Guinness hakar på glöggtrenden – med nya cocktails

Den irländska stouten Guinness ger sig in i julfirandet. Tillsammans med den prisbelönte bartendern Jens Dahlberg har Guinness tagit fram två moderna tolkningar av den klassiska glöggen – i cocktail..

Läs mer
Festligt glöggmingel med julbubbel & snittar

Festligt glöggmingel med julbubbel & snittar

Snart är det första advent och många har glöggmingel med pepparkakor. Men varför inte festa till det med lite mousserande glögg och trevliga snittar med smak av jul. Här tipsar vi om fyra glöggbubbe..

Läs mer
Gör egen glögg till jul – 3 goda recept

Gör egen glögg till jul – 3 goda recept

Briljera med egen glögg i jul. Julbordet brukar ofta vara fullt av godsaker men en sak kommer garanterat stå ut om du gjort den själv – glöggen. Att göra sin egen glögg kan vara både enkelt eller li..

Läs mer
Glöggen där du slipper sötchocken

Glöggen där du slipper sötchocken

Glögg och bubbel på samma gång verkar vara vinterns melodi. Efter Blossas mousserande kommer nu Glöet Sparkling tillbaka. Med Glöet ska du kunna dricka mer än en liten kopp utan att få sötchock. Glö..

Läs mer
Glöggmingel? Överraska med juldrinkar

Glöggmingel? Överraska med juldrinkar

Äntligen dags för juldrinkar! Glöggmingel är för alla. Inte bara glöggälskare. Det är det perfekta tillfället att varva ned och att få umgås med vänner och bekanta i den annars (oftast) galna julstr..

Läs mer