HEM
Vinguiden är en del av Schibsted. Schibsted är ansvarig för dina data på denna sida. Läs mer här

Aktuellt

Det dricker vi i Sverige

Vinkonsumtionen når nya höjder. Vi konsumerar mer, vi betalar mer och vi kan bra så mycket mer i dag om viner, matchningar, ursprung och druvor än någonsin tidigare. Men vad är det vi dricker, egentligen?

Vår kunskap om vin når nya höjder. Samtidigt är vi stundtals ganska förutsägbara när det kommer till vilka röda viner vi ska köpa. Det är alltjämt Italien i topp när vi i Sverige köper vin genom Vinguiden, närmast en totaldominans där Spanien armbågat sig in på topplistan med tre viner.

Vad är det då för viner vi köper? Jo, smakrika röda, aromatiska med mycket frukt, med restsötma och med lång, ibland eldig eftersmak. Samtidigt vågar vi gå upp i pris, vi sneglar mer och mer mot dyrare viner, eleganta rödviner med tydligt ursprung.

I morgon kollar vi in de mest sålda vita vinerna.

Nedan ser du de mest beställda röda vinerna 2017* genom Vinguiden med antalet inom parantes:

1. Casa Nostra Organica 2016, 59 kr Italien (32 356)
2. Rioja Bikaña 2013, 99 kr Spanien (15 120)
3. Prego Grande Appassimento, 99 kr Italien (14 204)
4. Biferno Rosso Riserva Cantina Manzini 2009, 109 kr Italien (12 234)
5. Tommolo Organic Montepulciano 2016, 69 kr Italien (10 401)
6. Villa Puccini Governo 2016 99 kr Italien (9 268)
7. Rocca di Montemassi Governo 2015, 79 kr Italien (9 209)
8. Lagunilla Reserva 2012, 82 kr Spanien (7 383)
9. Anciano Gran Reserva Tempranillo 2006, 89 kr Spanien (7 126)
10. Massimo Rosso Organico 2016, 89 kr Italien (7 102)

* (fram till 20 december 2017)


Johan Franco Cereceda

Du kanske även vill läsa dessa

Vintips från Rhône

Vintips från Rhône

Frankrike står fortfarande i fokus på Vinguiden när hösten nu sätter klorna i oss. Men det är inte idel rött, mustigt vin som vi vill slå ett slag för. Det är rött, vitt och rosé, allt slags vin som..

Läs mer
Bästa bubblet just nu

Bästa bubblet just nu

Systembolagets sortiment med champagne är i ständig förändring. Nu lanseras en del spännande bubbel på monopolets beställningssortiment. Vinguiden provar kontinuerligt och tipsar om både gammalt och..

Läs mer
Bästa champagnen på Systembolaget

Bästa champagnen på Systembolaget

Nu gäller att fylla på lagren inför jul och nyår. Och ska det beställas vin, är det lika bra att göra nu, så skumpan inte kommer försent. Vi tipsar om Systembolaget bästa champagne just nu. [product..

Läs mer
Tio vinfavoriter i oktober

Tio vinfavoriter i oktober

Över 2 000 viner i hyllan och närmare 12 000 diton om vi räknar med monopolets beställningssortiment. Vinguiden provar så mycket det bara går och tipsar om återkommande favoriter blandat med nya, in..

Läs mer
Bästa vita viner från Spanien just nu

Bästa vita viner från Spanien just nu

Vitt vin från Spanien, kan det vara något? Jodå, om man vågar satsa lite, gå upp någon tia i pris och kryssa sig fram bland vindistrikten och druvorna. För här finns nu – äntligen – att hämta. Per d..

Läs mer
Fem bästa matchningar vegetariskt + vin

Fem bästa matchningar vegetariskt + vin

Vin och vegetarisk mat är en succé. Dessutom är det inte längre av nöd tvunget, framkrystat eller hastigt uppkommit. Nu är det bästa kombination som gäller, där vinet och maten samspelar och det bli..

Läs mer