HEM

Aktuellt

Det dricker vi i Sverige

Vinkonsumtionen når nya höjder. Vi konsumerar mer, vi betalar mer och vi kan bra så mycket mer i dag om viner, matchningar, ursprung och druvor än någonsin tidigare. Men vad är det vi dricker, egentligen?

Vår kunskap om vin når nya höjder. Samtidigt är vi stundtals ganska förutsägbara när det kommer till vilka röda viner vi ska köpa. Det är alltjämt Italien i topp när vi i Sverige köper vin genom Vinguiden, närmast en totaldominans där Spanien armbågat sig in på topplistan med tre viner.

Vad är det då för viner vi köper? Jo, smakrika röda, aromatiska med mycket frukt, med restsötma och med lång, ibland eldig eftersmak. Samtidigt vågar vi gå upp i pris, vi sneglar mer och mer mot dyrare viner, eleganta rödviner med tydligt ursprung.

I morgon kollar vi in de mest sålda vita vinerna.

Nedan ser du de mest beställda röda vinerna 2017* genom Vinguiden med antalet inom parantes:

1. Casa Nostra Organica 2016, 59 kr Italien (32 356)
2. Rioja Bikaña 2013, 99 kr Spanien (15 120)
3. Prego Grande Appassimento, 99 kr Italien (14 204)
4. Biferno Rosso Riserva Cantina Manzini 2009, 109 kr Italien (12 234)
5. Tommolo Organic Montepulciano 2016, 69 kr Italien (10 401)
6. Villa Puccini Governo 2016 99 kr Italien (9 268)
7. Rocca di Montemassi Governo 2015, 79 kr Italien (9 209)
8. Lagunilla Reserva 2012, 82 kr Spanien (7 383)
9. Anciano Gran Reserva Tempranillo 2006, 89 kr Spanien (7 126)
10. Massimo Rosso Organico 2016, 89 kr Italien (7 102)

* (fram till 20 december 2017)


Johan Franco Cereceda

Du kanske även vill läsa dessa

Anders Melldén tipsar: vinnyheter på Systembolaget i..

Anders Melldén tipsar: vinnyheter på Systembolaget i..

Februari är här och ljuset börjar så smått att återvända till oss. Här kommer Anders Melldéns efterlängtade vinnyheter som släpps under februari. Den här månadens vinsläpp bjuder på smakrik champagn..

Läs mer
Möt Arianna Occhipinti – Siciliens vinmakande supers..

Möt Arianna Occhipinti – Siciliens vinmakande supers..

Få personer har betytt lika mycket för den nya generationens vinälskare som Arianna Occhipinti. Hon visade att det som ung kvinna gick att skapa ett vineri från grunden, utan generationer av vinhist..

Läs mer
Vilket vin till vilt? Anders Melldén väljer

Vilket vin till vilt? Anders Melldén väljer

Vad dricker du för vin till vilt? Älg, rådjur eller fasan – oavsett vilket vilt du tänkt servera i höst kommer Vinguidens Anders Melldén med de bästa vintipsen. Vin till vilt, hur ska man tänka? Jo,..

Läs mer