HEM

Aktuellt

Dags för Beaujolais Nouveau

Ljust rött vin mitt i höstmörkret, hur går det ihop? Jo, det stavas Beaujolais Nouveau, årets skörd från franska Bourgogne. Nu är det dags igen. Är du redo?

Jag vet inte hur de lyckats med det, men vilket framgångsrecept! Att göra ett enkelt rött vin som smakar frukt och… ja, ännu mer frukt, mitt i viltsäsongen, i höstens mörker då vi vill laga grytor och dricka mörkrött mustigt vin till. Men år efter år, tredje torsdagen i november, väcker vinet intresse, inte bara i Sverige utan även internationellt.

Det ligger mycket lobbying bakom det. Vintypen görs faktiskt i alla länder, i alla distrikt, i princip bland alla som sysslar med rött vin, och ändå är det Beaujolais-vinet som får all uppmärksamhet.

Kanske ska det också vara så. Inget distrikt har jobbat så med att skapa en hype kring vinet, eller vinerna, för nu ska man inte tro att det handlar om ett enda vin. Även i Beaujolais, alltså i södra delen av Bourgogne, ska man ha klart för sig att alla producenter gör ett vin i stilen, ungt, fruktigt och för omedelbar konsumtion. Som ett event och kanske vinvärldens mest framgångsrika och som når sin kulmen nu, tredje torsdagen i november (den 16 november i år). Till Sverige kommer emellertid endast enstaka producenter att få vara representerade, för det är så Systembolaget vill ha det.

Vad man ska fråga sig är naturligtvis hur det är möjligt att göra ett vin som kan konsumeras så tidigt. Här heter hemligheten macération carbonique, på svenska kolsyrejäsning. Det innebär att man skördar druvorna mycket varsamt och lägger de i en ståltank som sedan försluts. Så småningom börjar en inre jäsningsprocess i druvorna, en så kallad intracellulär jäsning. Vinet jäser upp till omkring tre volymprocent, sedan sätter en traditionell jäsning igång och vinet får upp till elva procent. Kvar är ett balanserat vin med massor av frukt, massor. Och som ska konsumeras ganska omgående.

Ofta får vi på Vinguiden frågan om man kan lagra vinet. Svaret är nej. Det är inte tillverkat för att lagras utan för konsumtion inom ett halvår. Perfekt till julskinkan är det med andra ord. Men inte för att läggas i en vinkällare och öppnas upp om tre, fyra år. Då har vinet tappat rejält i frukt och eftersom vinets stora förtjänster är just frukt, är det ju dumt att lagra bort denna egenskap.

Slå upp vinet i stora glas, låt det lufta några minuter och servera en majskyckling med lättare tillbehör till. En närmast klassisk kombination. Ingen hög svansföring här inte, utan precis som det ska vara: lite rustikt, enkelt en torsdagskväll med tända ljus. Det gillar vi.

På torsdag smäller det.


Johan Franco Cereceda

Vinguiden
tipsar

139.00 kr

Du kanske även vill läsa dessa

5 franska favoriter – Anders Melldén väljer

5 franska favoriter – Anders Melldén väljer

Alors enfants … Frankrikes nationaldag är på ingång. Därför är det på sin plats med en handfull franska favoritviner att fira med. Fotbollen går sådär, men vinmässigt står landet stadigt som ett av ..

Läs mer
Fab five i Bordeaux

Fab five i Bordeaux

Fab five kommer i många skepnader. Men när det kommer till vin då är det rött vin som gäller. Och inte ett dugg oväntat, från Bordeaux, väster om inloppet Gironde, världens främsta vinområde. Visst ..

Läs mer
Intensivt vin från 300 år gammalt vinhus

Intensivt vin från 300 år gammalt vinhus

Nu har du chansen att smaka ett exklusivt vin med en 300 år gammal historia. Druvorna odlas endast på 3,94 hektar vilket begränsar produktionen, så det gäller att vara först till kvarn. Redan år 17..

Läs mer
Champagnefavoriter till nyår

Champagnefavoriter till nyår

Tolvslaget närmar sig. Det är dags att handla det sista till firandet. Men du, glöm inte champagnen! Här kommer 8 sistaminuten-favoriter som du hittar i butik samt 3 tips på småskaligt bubbel.  [pro..

Läs mer
Château Pech-Latt – slottsvineri som brinner för eko..

Château Pech-Latt – slottsvineri som brinner för eko..

Languedoc är sinnebilden av det pittoreskt vackra Sydfrankrike. Här, bland vilda örter och vinrankor, hittar vi Château Pech-Latt som i decennier charmat svenska vinälskare. Mitt emellan Narbonne oc..

Läs mer
Beaujolais Nouveau är här! Men hur bojo är du? Gör V..

Beaujolais Nouveau är här! Men hur bojo är du? Gör V..

Tredje torsdagen i november är Beaujolais Nouveau-dagen. Men vad vet du om detta speciella vin? Och hur viktigt är det för dig? Gör Vinguidens test och få reda på hur bojo du är egentligen. Beaujola..

Läs mer