HEM

Spaningsarbete bakom druvas ursprung

Vilken druva är Zinfandel, egentligen? Har den släktskap med italienska Primitivo? Fanns den tidigare någon annanstans? Dessa och en rad andra frågor ställde sig professor Carol Meredith och fann ett svar, nästan 40 år senare. Följ med på historien om Zinfandels ursprung.

Det börjar med en fråga, som så ofta. Som sätter sig, som inte släpper taget, som får igång tankarna. Sedan tar ett intensivt spaningsarbete vid, inte olikt kriminalarna som jobbar med ett cold case. Ungefär så berättar Carole Meredith, professor emeritus på UC Davis Kalifornien, ett av världens mest framstående vinuniversitet.

– Alla gamla vingårdar i Kalifornien hade Zinfandel. Den har alltid betytt oerhört mycket. Dessutom var den vår egen vilket gjorde både den och Kalifornien unikt, även om vi visste att den inte hade sitt ursprung här.

Men hjälp av gamla historieböcker om vin, kunde man i alla fall ganska omgående se en sak:

– Vi förstod sedan ganska tidigt att den hade kommit från Wien via New York. Men nyfikenheten fick igång mig.

En druva – flera namn

Man kan ju tycka att det är en lätt sak att kolla en druvas ursprung. Men därom har vi fel. Detta går ju några decennier tillbaka i tiden dessutom. Vi talar 1970-tal, långt innan vi började kika på druvor, innan druvorna fick den monumentala betydelsen den så småningom skulle få. Kanske var detta startskottet.

– Vi hade långt ifrån de verktyg vi har idag för att spåra ursprung. Det var först när DNA-analysen kom, vi kunde göra det. Men det skulle dröja ytterligare. Så småningom, 1996, såg vi att Zinfandel var samma druva som Primitivo i södra Italien.

Det gjordes resor, fram och tillbaka, det planterades sticklingar av Primitivo i universitetet UC Davis tillhörande vingårdar, det testades vin tillverkat på druvorna, man jämförde blad, stockar och slutresultatet kunde bara bli ett: det var samma som Primitivo.

Forskningen tar vändning

Men efter detta genombrott, tog en ny resa fart. Först ganska tidigt stod det klart att druvan på den italienska klacken, Apulien, kom någon annanstans ifrån. Men var? Det var som att börja om. Men med helt nya verktyg. Och det började dessutom ryktas i Kroatien att någon höll på att studera ursprung på en druva som kanske, kanske kom från… Kroatien.

– Man behöver knappast vara forskare för att gå vidare i sina funderingar och då hamna i Kroatien, gränsland med Italien, och möjligen den utbredda Plavac Mali, berättar Carole Meredith.

Då, exakt i rätt ögonblick, berättar hon vidare, fick hon kontakt med Ivan Pejic, forskare på Universitetet i Zagreb. Och för att understödja sin lycka, tar hon plötsligt upp sin dator och visar mailet hon fick av honom. Forskningen fick en ny vändning då även Universitetet i Zagreb visade stort intresse.

De var också under några skälvande år som ryktet gick och förkunnade att Zinfandel var Primitivo var Plavac Mali. Men det skulle stanna vid rykten, vid att någon vetgirig vinskribent ville vara först med den sensationella nyheten. Som dessutom var felaktig.

– Vi tog 150 plantor av Plavac Mali till Kalifornien och planterade dem sida vid sida om Zinfandel på universitetet och kunde snabbt se de stora likheterna, även om de inte var identiska. Vi förstod att Plavac Mali var en del av Zinfandel. Men inte hur…

Kriminalteknik visar vägen

Studierna fortsatte, de kunde tillsammans ringa in ett ursprung, ett land, ett troligt område och ytterligare några år, nu med DNA-analysens hjälp, hittade de ett troligt ursprung: Dalmatien i Kroatien och druvan Crljenak Kaštelanski.

– Problemet var bara att nästan ingen odlade druvan längre. Den hade dessutom gått under namnet Pribidrag, så den var väldigt svår att lokalisera. Men senare fick vi veta att Pribidrag var densamma som Crljenak Kaštelanski som dessutom även gick under namnet Tribidrag.

Efter många turer och decennier av forskande, lyckosamma möten, nya forskarrön och inte minst nya verktyg för att studera ursprung underlättade. Carole Meredith menar också att hon kunde ta hjälp av det sätt som just kriminaltekniker använder sig av i exempelvis gamla mordfall.

– Det roliga och som jag gärna trycker på, berättar hon, är att vi med hjälp av denna druvas ursprung faktiskt lyckas fylla flera luckor i vår egen vinhistoria. Från Dalmatien i Kroatien, via Apulien och namnbytet till Primitiva till Kalifornien och Zinfandel. En resa helt enkelt. Och nu en resa tillbaka, till ursprunget. Redan första gången jag var i Kroatien, för en handfull år sedan, var det inte många producenter, inte ens i Dalmatien, som ägnade den gamla druvan något större intresse.

Idag, nyss hemkommen från en vinkonferens i Split i Dalmatien, är intresset rekordstort och redan nu ser vi flera viner på druvan, med tydlig exponering på etiketten: Tribidrag, så kallas den idag. För nu skrivs ett nytt kapitel i druvans historia.

Spännande viner från Kroatien:

Trapan Nigra Virgo Revolution
2014
Trapan Nigra Virgo Revolution
Inslag av multna löv i doft, skog, jordig ton, mogna bär, mörka körsbär, choklad och vanilj. Balanserad smak, mycket rödfruktiga toner, frisk med inslag av svarta vinbär, mogna bär med liten sälta och aningen eldig i avslutet.
750 ml - 13% -
188 kr

Vinarija Milos Milos Plavac
2016
Vinarija Milos Milos Plavac
Jordig ton, lite bränd, utvecklad med tydligt fatinslag, mogna mörka bär, körsbär i eldig stil. Balanserad i utvecklad stil, inslag av kaffe, pepprig ton, beck, soja med lång, torr eftersmak och tydlig
fatton.
750 ml - 13% -
158 kr

R6 Riserva
2013
R6 Riserva
Fruktig, mörka bär i doft, skogsbär med lite fruktsöt ton, inslag av mogna lingon, fat i ungdomlig stil. Balanserad smak med julkryddiga toner, örtig, kardemumma, torr med viss sträv karaktär och frukt.
750 ml - 13% -
159 kr

Degrassi Contarini Merlot Riserva
2008
Degrassi Contarini Merlot Riserva
Fruktig, inslag av mint, eukalyptus, fruktig ton med inslag av fat och en eldig ton. Balanserad med bärig karaktär, torr, lite mynta, örtiga inslag, eldig med vitpepprig ton och bra bärig karaktär.
750 ml - 13.50% -
299.00 kr

Kozlovic Teran
2015
Kozlovic Teran
Mycket fruktig i doft, björnbär, närmast syltig, mogna bär, aromatisk med inslag av vinbär. Aningen bitter initialt, fruktig med liten kvistig kärv ton, inslag av kaffe med eldigt avslut.
750 ml - 13.00% -
189.00 kr

Korta Katarina Plavac Mali
2008
Korta Katarina Plavac Mali
Tydlig mognadstoner i doft, inslag av fat, kola, rök, ceder, mogna körsbär, cigarrlåda. Balanserad, liten fruktsötma, mognadstoner i smak, kokos, vanilj, eldig ton och en pepprighet i avslut.
750 ml - 15.00% -
289.00 kr


Du kanske även vill läsa dessa

Liten svart knöl sätter Kroatien på gastrokartan..

Liten svart knöl sätter Kroatien på gastrokartan..

Kroatien har gjort en succéartad resa i kulinariska sammanhang. Inte bara för att den lilla svarta knölen, tryffeln alltså, tillsammans med ostron, nu placerat landet på den gastronomiska kartan. Ut..

Läs mer
Vulkanisk variation

Vulkanisk variation

Vulkanvin – begreppet har något mystiskt och mytiskt över sig, men vad innebär egentligen vulkanisk jordmån? Och hur präglar den vinrankorna och vinet? Vinguiden har svaren. Vad är vulkanisk jord? V..

Läs mer
”En vinupplevelse utöver det vanliga”

”En vinupplevelse utöver det vanliga”

En stor vinupplevelse till överkomligt pris. Så kan man beskriva Castelforte Amarone della Valpolicella från 2015. – För endast 299 kronor vågar vi påstå att det är svårt, om inte omöjligt, att hitt..

Läs mer
Matstaden Bologna överraskar… med sitt vin

Matstaden Bologna överraskar… med sitt vin

Längtan till Italien är av tradition mycket stark i Sverige. Många reser dit, ofta till Toscana med sina böljande kullar eller till natursköna Amalfikusten. På Vinguiden slår vi gärna ett extra slag..

Läs mer
Tomte-vinet skapades efter sagostunder

Tomte-vinet skapades efter sagostunder

Nu släpps det perfekta julvinet – en Barolo med en tomte på etiketten. Bakom tomten finns en godnattsaga som berättats på vingården i generationer. – Tomten ses köra över gårdsplanen i en vagn..

Läs mer
Regionskola del 17 Veneto – en italiensk gigant..

Regionskola del 17 Veneto – en italiensk gigant..

Med nästan 100 000 hektar vingårdar och en årsproduktion på nära 1,2 miljarder liter är Veneto Italiens klart största vinregion. I nordöstra Italien ligger Veneto (Venetien på svenska), den region s..

Läs mer