HEM

Aktuellt

MYTH Red Blend – gripande god röd italienare

Nu lanseras MYTH Red Blend i Systembolagets beställningssortiment. Förpackad i en flaska helt unik i sitt slag kommer detta vin att bli höstens stora samtalsämne. The wine. The myth. The legend!

Gripande gott rött vin från norra Italien

MYTH Red Blend är ett välgjort och fruktigt vin gjort på druvorna cabernet sauvignon, barbera och pinot nero. Druvorna är plockade från kullarna i norra Italien, närmare bestämt Piemonte, där klimatet är optimalt och bidrar till solmogna druvor fyllda till bredden med aromer och smak. Vinet, som dessutom är veganskt, finns just nu att tillgå i Systembolagets beställningssortiment för 119 kr.

MYTH Red Blend är ett mycket fruktigt och generöst vin i appassimento-stil. Det har en rund, fyllig munkänsla med balanserade tanniner som ger vinet struktur och som lyfter fram den söta fruktigheten. Vinet har en balanserad syra och en viss kryddighet med inslag av choklad och vanilj samt av mörka bär såsom björnbär, körsbär och plommon. Avslutet är långt och balanserat.

Greppa årets mest unika vinflaska – MYTH Red Blend

Hösten är här och det är dags att ta nya grepp! Efter några år av att hålla avstånd, hemarbete och färre sociala tillställningar är vi exalterade över att få avnjuta ett vin som manifesterar det exakt motsatta, nämligen det s.k. ”handvinet”. Vi gläds åt att åter igen kunna ta i hand, umgås med nära och kära och dela stunder kring mat och vin.

Myth Red Blend
Myth Red Blend
Med druvorna cabernet sauvignon, barbera och pinot nero passar detta vin som ”handen i flaskan” till de flesta kötträtter, exempelvis till grillade rätter av fläsk-, lamm- och nötkött. MYTH Red Blend matchar även väl till mustiga grytor och i all sin enkelhet till lagrade hårdostar. 
750 ml - 14% - Sockerhalt 1.1 g per 100 ml
119 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

5 fakta om mousserande vin

5 fakta om mousserande vin

Mousserande vin är en uppskattad dryck som produceras över hela världen. Något de alla har gemensamt är naturligtvis bubblorna. Att kategorisera mousserande vin som en enda typ av dryck är långt ifr..

Läs mer
Ruby Pinot Noir – vinnyhet från Italien signerad Lai..

Ruby Pinot Noir – vinnyhet från Italien signerad Lai..

Ruby är vinserien signerad tusenkonstnären och vinälskaren Laila Bagge. Sedan den såg dagens ljus för drygt ett decennium sedan har den tagit ett starkt grepp om många konsumenters hjärtan tack vare..

Läs mer
Bästa vinerna till höstens svamprätter

Bästa vinerna till höstens svamprätter

En kall och mörk höst behöver vi tröst för gommen. Så gå ut och plocka skogens lyxvara – svamp – och unna dig ett glas vin framför brasan. Här får du några tips på viner som gifter sig e..

Läs mer
Vi listar bästa dryckerna till julbordet

Vi listar bästa dryckerna till julbordet

Här listar vi de bästa dryckerna till julbordet. Decembermörkret har smugit sig in i varenda liten vrå och julen står för dörren. Planerar du för ett traditionellt julbord på julafton? Låt oss hjälp..

Läs mer
Vilket vin passar svampen? – Anders Melldén väljer

Vilket vin passar svampen? – Anders Melldén väljer

Den torra sommaren till trots finns en del svamp att hitta i skogen (och i affären). Men vilket vin passar bäst till kantarellmackan eller karl-johanrisotton? Anders Melldén ger dig svaren. – Först ..

Läs mer
Anders Melldén tipsar: Nya viner på Systembolaget i ..

Anders Melldén tipsar: Nya viner på Systembolaget i ..

Ny månad, nya viner på Systembolaget! Maj månad bjuder på fyndig årgångschampagne, burkbourgogne och seriös rosé. Listan uppdateras kontinuerligt under månaden så glöm inte att kolla in den då och d..

Läs mer