HEM

Aktuellt

Senaste nytt: Vin minskar risken för demens

Goda nyheter för oss vinälskare. Nyligen publicerades resultatet av en stor brittisk studie som avslöjar att både vin och te kan minska risken för demens.

Studien kartlade konsumtionsvanorna bland 350 000 britter i åldrarna 38-73 år. Alla som deltog fick svara på hur mycket de drack dagligen. Forskarna delade sedan in svaren i fyra kategorier:

● Vin (rödvin, vitt vin och mousserande vin)
● Inte vin (öl, sprit, cider, likör och annat alkoholhaltig dryck)
● Te
● Kaffe

För de alkoholhaltiga dryckerna beräknades 10 g alkohol per glas (förutom öl som beräknades till 20 g alkohol per pint). Både kaffe och te mättes i antal koppar per dag.

Vin skyddar män bättre än kvinnor

Vindrickare som konsumerar 2-3 glas dagligen hade hela 19 procent lägre risk att drabbas av demens än de som drack andra alkoholhaltiga drycker.

När forskarna jämförde effekten på män och kvinnor fanns det skillnader. Män hade en 17 procent lägre risk när de drack ca 2,5 glas per dag. För kvinnorna gick det däremot inte att säga om det var någon skillnad om de drack vin eller någon annan alkohol.

Män och kvinnor ska dricka olika mängder te

Även för tedrickande fanns tydliga, skyddande effekter. Enligt studien bör kvinnor dricka 3-4 koppar te per dag, medan män ska dricka 6-7 koppar om dagen för att få bästa skydd. Som mest minskade tedrickandet risken för demens med hela 31 procent.

För kaffe fann forskarna dock varken ökad eller minskad risk för demens. En förklaring som de lyfter fram är att de positiva och negativa effekterna av kaffe och koffein tar ut varandra. Tidigare studier har dock visat att på lång sikt kan även kaffe minska risken för demens, speciellt bland kvinnor.

Vad i te och vin är det som är bra?

Forskarna är inte helt säkra på vad det är i vinet som gör att risken för demens minskar. Det kan ha att göra med så kallade flavonoider, polyfenoliska substanser, som finns i flera olika växter. För vin finns dessa ämnen i druvornas skal.


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Stark tillväxt för dryckesbranschen – trots co..

Stark tillväxt för dryckesbranschen – trots co..

Allt fler i Sverige vill tillverka alkoholdrycker. Bara det senaste året har antalet producenter ökat med 114 stycken. – Det är fantastiskt roligt att de senaste årens starka entreprenörskap inom dr..

Läs mer
5 fakta du inte visste om baksmälla

5 fakta du inte visste om baksmälla

De allra flesta av oss vet hur det känns att vakna upp dagen efter med bultande huvudvärk, illamående och ångest. Men vad ligger egentligen bakom dessa symtom och kan baksmällan vara farlig, på rikt..

Läs mer
Sulfiter och tanniner i vin – så här påverkas du!

Sulfiter och tanniner i vin – så här påverkas du!

Sulfit luktar illa, eller hur var det nu igen? Oavsett så spelar sulfiterna en viktig roll i hela vinmakeriet – både i naturligt och tillsatt tillstånd. Ämnet tillsätts bland annat för att skydda dr..

Läs mer
Fem fakta om dekantering

Fem fakta om dekantering

Att många röda viner bör luftas har du säkert hört talas om, men vad innebär det egentligen i praktiken? Här är fem fakta du kanske inte visste om dekantering, så att du kan njuta av dina viner till..

Läs mer
Nya världens viner – finns de?

Nya världens viner – finns de?

Nya världens viner, finns de? Eller snarare – finns nya världen? Vinguidens Anders Melldén gör en djupdykning och ifrågasätter ett förlegat begrepp. När man pluggar vin och läser vinböcker möter man..

Läs mer
Kittlande vinnyheter från Öland och Rumänien

Kittlande vinnyheter från Öland och Rumänien

Mars är här – och vinnyheterna knoppar upp sig som vårblommor. Inte mindre än 65 spännande nya viner finns att botanisera bland. De exotiska vinländerna sticker ut lite extra – från ett ..

Läs mer