HEM

Aktuellt

Vinterns hetaste champagner

Aldrig har väl behovet av att sätta guldkant på tillvaron och få lite extra lyx varit större än nu. Och vad passar bättre än ett glas utsökt champagne under jul- och nyårshelgerna? Vinguiden har spanat in vinterns hetaste champagner.

Så när i juletid och inför det nya året så känner många ett behov av extra lyx och festligheter, men de rådande restriktionerna gör det utmanande. Så vi får helt enkelt fira med våra närmaste och inte med fler än åtta, och vad passar då bättre än att sätta lite extra guldkant med en god flaska champagne?

Visst finns det andra mousserande viner som är nästan lika bra och lite billigare. Men champagne är alltid något extra, och du får vad du betalar för. Champagneproduktion är ett av de mest komplexa, arbetskrävande och tidskrävande metoderna för vinframställning, något som avspeglar sig i den speciella smaken.

Visste du att vinet får sin slutjäsning på flaska i minst 15 månader? Under mognaden så roteras vinet i flaskan och sedan tas jästfällningen bort, till slut fylls flaskan på med vin och socker innan korken sätts på. Men så finns det också 49 miljoner bubblor i en flaska champagne. Tillvägagångssättet kallas ”Méthode Champenoise”.

Alla druvor som används i champagne handplockas och pressas i en täckt miljö. De får bara pressas två gånger, en gång för att göra koncentrerad cuvée med mycket socker och komplex syra, andra gången för att göra taille som är fruktigare och mer mineralrik. Sju druvsorter är tillåtna i champagne: Pinot Noir, Pinot Meunier, Chardonnay, Pinot Blanc, Pinot Gris, Petit Meslier och Arbane.

Under den rådande pandemin har champagnedrickandet gått ner något oerhört, under våren var nedgången så stor som 36 procent. Många fester och bröllop har varit inställda och då går konsumtionen av naturliga skäl ner. Desto större anledning att ta igen den champagne du missat nu, även om du måste göra det i hemmets lugna vrå.

Vinguiden tipsar om sex champagner du inte får missa:

Louis Roederer Collection 245
Louis Roederer Collection 245
Rejäl fräschör, citrus, gula äpplen, inslag av mjölkchoklad, bröd, kola, nougat i komplext koncentrerad stil.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0.7 g per 100 ml
579 kr

Billecart-Salmon Brut Rosé
Billecart-Salmon Brut Rosé
Smakrik, elegant med mineral ton, röda äpplen, blodgrape, apelsin, fin friskhet, toner av järn, intensiv smak med bra längd där rödbäriga toner dominerar.
750 ml - 12% -
869 kr

Pommery Apanage Blanc de Blancs
Pommery Apanage Blanc de Blancs
Tropiska toner, frisk, citrus, inslag av aprikos, frukt, bärig i utpräglad druvtypisk stil med inslag av nötter och en liten krämighet, komplex.
750 ml - 12.5% -
649 kr

Beaumont des Crayères Fleur de Prestige Brut
2014
Beaumont des Crayères Fleur de Prestige Brut
Citrus, gröna äpplen, viss fruktsyra, vanilj, utvecklad, inslag av smör, nötter, påtaglig ursprungstypiskhet med medellång eftersmak.
750 ml - 12.5% - Sockerhalt 0.7 g per 100 ml
469 kr

Ruinart Blanc de Blancs
Ruinart Blanc de Blancs
En släng av rök, mineral ton, frisk med karaktär av citrus, äpple, lätt nötig, smörig, balanserad med relativt lång eftersmak, koncentrerad.
750 ml - 12.5% - Sockerhalt 0.6 g per 100 ml
919 kr

Moët & Chandon Brut Impérial
Moët & Chandon Brut Impérial
Bra balans med fin frukt, äppeltoner, aningen smörig karaktär, bra syra i mycket drickvänlig, ursprungsklassad stil med lång eftersmak.
750 ml - 12.5% - Sockerhalt 0.6 g per 100 ml
549 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Att tillverka ett bubbelvin

Att tillverka ett bubbelvin

Att tillverka ett bubbelvin kan vi göra på flera sätt. Dels genom att låta vinet jäsa en andra gång på flaska (traditionell metod), dels kan vinet jäsa en andra gång på stora ståltankar (charmatmeto..

Läs mer
Nu släpps Sveriges billigaste champagne

Nu släpps Sveriges billigaste champagne

Visst blir allt lite festligare med en flaska champagne? Men det behöver faktiskt inte kosta skjortan. Nu släpps den smakrika Champagne Debuchy, en Blanc de Noirs. Utan att tumma på vare sig kvalite..

Läs mer
Vinguidens världsrekord firar ett år

Vinguidens världsrekord firar ett år

För ett år sedan slog Vinguiden världsrekord i champagneprovning. Hela 768 personer var på plats på Stockholm Waterfront och lyssnade på en master class och fick sedan prova fem bubbel. Succén var e..

Läs mer
Super-champagnen du bör spara

Super-champagnen du bör spara

Visserligen kostar flaskan 1500 kronor. Men den här Bollinger-champagnen ska sparas till ett väldigt speciellt tillfälle i ditt liv. Bollinger La Grande Année (det stora året) 2012 är drycken som bö..

Läs mer
Bubbelsommar

Bubbelsommar

Skåla in sommarfesten med bubblor! Oavsett om du är en champagneälskare eller längtar efter ett prisvärt mousserande att lägga på kylning har vi tipsen. Och du, de här vinerna kan förstås serveras t..

Läs mer
Bra, bättre, bästa champagnen

Bra, bättre, bästa champagnen

Champagne är det vindistrikt som har den högsta nivån när det kommer till kvalitet. Standarden som satts förpliktigar samtidigt. Men det klarar producenterna med råge, och gör hela tiden bättre och ..

Läs mer