HEM

Aktuellt

Dagen då hela världen äter pasta – och dricker vin

På söndag äts det mer pasta än normalt i världen. Då är det nämligen Världspastadagen. Och finns det något bättre än ett glas vin till? Här tipsar vi dig om några sorter som passar perfekt till middagen.

På söndag 25 oktober är det alltså Världspastadagen, och ska vi vara ärliga är det många i Sverige som firar den betydligt oftare än en gång om året. Enligt en rapport fortsätter spagetti och köttfärssås att öka i popularitet i de svenska köken: Nästan 12 procent av svenskarna har det som sin favoritmat till vardags.

Det vi oftast kallar pasta är den italienska sorten – ordet kommer från italienskans pasta som betyder deg – även om kineserna troligen var först med att skapa pastan. Många hävdar nämligen att Marco Polo tog den med sig till Italien från Kina. Även perserna vill ta åt sig äran och hävdar att den sasanidiske kungen Khosrau I uppfann pastan för 1500 år sedan. Så vem som egentligen tog fram en av världens mest populära maträtter får vi nog aldrig riktigt veta.

En förklaring till att Italien blivit pastalandet nummer ett är det varma klimatet där durumvete trivs som allra bäst. I dag är den mesta och bästa pastan vi köper gjord på durumvete.

Och italienarna äter mest pasta i hela världen, nästan 25 kilo per person och år. Den internationella pastaorganisationen (jo, det finns en sån!) har räknat ut att om italienarna åt sin årliga snittmängd med pasta i enbart spaghettiform (och undvek alla andra former av pasta), så skulle de totalt äta cirka 600.000.000 kilometer med spaghetti tillsammans. Bara italienarna skulle med andra ord kunna dra spaghetti runt jorden totalt 15.000 varv.

Och italienarna har förstås insett en annan sak: till pasta dricker man vin! Vi vill därför tipsa om några synnerligen bra viner till söndagsmiddagen. Håll till godo.

Poggio Le Volpi
Poggio Le Volpi
Ett väldigt intensivt och fylligt vin med silkeslena tanniner. Här fångas mörka bär med en viss syltighet med lång, djup avslut. Välbalanserat med druvor Montepulciano, syrah och cesanese.
750 ml - 14% - Sockerhalt 0.8 g per 100 ml
129 kr

Masi Bonacosta Valpolicella
2024
Masi Bonacosta Valpolicella
Frisk, balanserad med rödfruktiga toner, inslag av skogsbär med liten sträv ton.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0.5 g per 100 ml
127 kr

Masi Campofiorin
2023
Masi Campofiorin
Frisk, välbalanserad, rödfruktig, viss kryddig ton, svartpeppar, skogsbär, blåbär, eldig, smakrik med örtig ton i garvsyran och en lång, balanserad eftersmak.
750 ml - 13% - Sockerhalt 0.4 g per 100 ml
150 kr

Masi Levarìe Soave Classico
2024
Masi Levarìe Soave Classico
Frisk, mycket fin balans, fruktig, vita äpplen, citrus, mineral karaktär och med bra längd i sammansatt stil.
750 ml - 12% -
155 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Strålande nyhet – buteljerat solsken från Ital..

Strålande nyhet – buteljerat solsken från Ital..

En strålande italiensk nyhet dyker upp lagom till vårens ankomst. Del Presidente Selvarossa har kallats buteljerat solsken från Apulien. Ett smakrikt men ändå sammetslent vin som passar perfekt till..

Läs mer
Fattoria Poggerino – biodynamisk pionjär från Toscan..

Fattoria Poggerino – biodynamisk pionjär från Toscan..

Det är något särskilt med vin som bär tydliga spår av både plats och person. Under en vinprovning nyligen fick jag möta Piero Lanza, vinmakaren bakom Fattoria Poggerino, vingården i Radda in Chianti..

Läs mer
Bittra Prosecco-kriget mellan Italien och Australien

Bittra Prosecco-kriget mellan Italien och Australien

Är Prosecco en region eller bara en druvsort? Det är en fråga värd många miljarder, som EU nu vill lösa. Italienska vinmakare vill stoppa Australien från att använda namnet Prosecco. Prosecco har u..

Läs mer
Paolo Scavino – precision och personlighet i varje v..

Paolo Scavino – precision och personlighet i varje v..

I klassiska Barolo i Piemonte verkar en av områdets mest dynamiska producenter: Paolo Scavino. Med rötter som sträcker sig över hundra år tillbaka i tiden har egendomen utvecklats till ett riktmärke..

Läs mer
Piemonte – så mycket mer än bara Nebbiolo

Piemonte – så mycket mer än bara Nebbiolo

Prestigedruvan Nebbiolo i all ära, men hamnar vi i Piemonte, och det gör vi gärna, är ett tips att kolla in fler druvor. För här finns att upptäcka. Eller vad sägs om Ruchè, Timorasso, Pelaverga ell..

Läs mer
Ikoniska viner från vindistrikten i Toscana

Ikoniska viner från vindistrikten i Toscana

Bland orkidéer, olivträd, böljande kullar och vetefält som lyser som solen är Toscana mer än bara en fröjd för ögat. I sorlet av storslagen kulturhistoria är det imponerande landskapet också hemmapl..

Läs mer