HEM

Aktuellt

Strålande nyhet – buteljerat solsken från Italien

En strålande italiensk nyhet dyker upp lagom till vårens ankomst. Del Presidente Selvarossa har kallats buteljerat solsken från Apulien. Ett smakrikt men ändå sammetslent vin som passar perfekt till lasagne, pizza och antipasti.

Under ett helt decennium har Selvarossa Salice Salentino tjusat och blivit ett av de populäraste röda vinerna på flaska hos Systembolaget. Den solmogna stilen har gett vinet många anhängare och nu kommer äntligen en uppföljare.

Nytillskottet Del Presidente Selvarossa gör sin entré i Sverige den första mars. Den som gillar den solvarma stilen hos Selvarossa Salice Salentino kommer inte bli besviken på Del Presidente.

Vinet beskrivs som generös, elegant och omfamnande. Inte undra på när vinet kommer direkt från det soliga Apulien, Italiens berömda klack. Vinet är smakrikt och kraftfullt, men samtidigt sammetslent vin, med toner av solkyssta bär, kryddor, choklad, vanilj och ekfat.

Del Presidente Selvarossa passar till både fest och vardag med eller utan mat till. Det matchar perfekt med klassiker från det italienska köket som lasagne, spaghetti bolognese, pizza och antipasti. Vinet passar även bra till smakrikt grillat kött, kyckling eller grönsaker samt till grytor och mustiga långkok.

Druvorna Negroamaro och Malvasia trivs extra bra i den heta solen i södra Italien och med de svalkande vindarna som sveper in från medelhavet. Negroamarons färgstarka druvor ger vinet en djupröd och intensiv färg som bygger upp förväntningarna på smak och doft.

Bakom Del Presidente Selvarossa finns vinmakaren Angelo Maci. Angelo är VD för kooperativet Due Palme som grundades 1989 tillsammans med 1.000 vinodlande medlemmar. I en region där stolta traditioner och starka viljor är påtagligt närvarande har Angelo lyckats leda företaget och vinhantverket framåt med bravur och för det blivit flerfaldigt hyllad.

Han har enträget valt att satsa på lokala ursprung och druvor, som Negroamaro, och stått emot svängande trender och efterfrågan på andra druvor.

Del Presidente Selvarossa
2020
Del Presidente Selvarossa
Vinet är smakrikt och kraftfullt, men samtidigt sammetslent vin, med toner av solkyssta bär, kryddor, choklad, vanilj och ekfat.
750 ml - 14% - Sockerhalt 1.2 g per 100 ml
61 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

6 italienska bubbel  – om du tröttnat på Prose..

6 italienska bubbel – om du tröttnat på Prose..

Vill du vidga dina vyer och testa fler italienska bubbel än Prosecco? Grattis, det finns flera fantastiska mousserande viner från Italien. Här är några tips du inte får missa. Franciacorta Under me..

Läs mer
Regionskola del 17 Veneto – en italiensk gigant

Regionskola del 17 Veneto – en italiensk gigant

Med nästan 100 000 hektar vingårdar och en årsproduktion på nära 1,2 miljarder liter är Veneto Italiens klart största vinregion. I nordöstra Italien ligger Veneto (Venetien på svenska), den region s..

Läs mer
Bästa vinerna till vilt

Bästa vinerna till vilt

Säsongen för vilt är äntligen här. En kraftfull och extra fin råvara förtjänar ett vin vald med extra omsorg. Att välja ett gott vin till viltkött behöver inte vara en hel vetenskap men det är vikti..

Läs mer
Allt om Grenache – trendig favorit från Medelhavet..

Allt om Grenache – trendig favorit från Medelhavet..

Populärare än någonsin är Grenache. Druvsorten trivs i värmen runt Medelhavet och ger viner som är generösa och eleganta på samma gång. Många namn och varianter Grenache eller garnacha – ja, till oc..

Läs mer
Expertens knep: Häll upp Prosecco på rätt sätt

Expertens knep: Häll upp Prosecco på rätt sätt

Att skåla i ett glas Prosecco med vänner och familj är något av det bästa som finns. Men många häller upp den härliga drycken på helt fel sätt. Här är tipsen på hur du får bästa bubblorna och smake..

Läs mer
Giganternas kamp

Giganternas kamp

Samma druva används, samma klimat och samma tradition. Två av världens främsta vindistrikt ligger bara ett stenkast från varandra, och jobbar under likartade förutsättningar. Men vad innebär det, eg..

Läs mer