HEM

Aktuellt

Systembolaget: Fler kunder köper mer än normalt

Systembolaget märker nu ett ändrat köpbeteende hos svenskarna under coronakrisen. Antalet kunder i butikerna ökade förra veckan – och vi handlade mer varje gång.
– Generellt så är det öl och vin som ökar, men det är inte någon form av hamstring, säger Systembolagets presschef Lennart Agén.

Svenska folket har fortsatt att hamstra livsmedel och i vissa affärer säljer toalettpapper, jäst, pasta och konserver slut så fort de kommer in i hyllorna igen. På måndagen tvingades många ICA-butiker i Stockholm att stoppa sin e-handel för att varorna inte räcker och väntetiden blivit för lång.

Även Systembolaget ser nu ökad försäljning i spåren av coronaviruskrisen. Men än så länge är det välfyllt i hyllorna.

– Försäljningen i våra butiker ökade lite även förra veckan jämfört med motsvarande vecka 2019. Antalet kunder ökade något och de flesta köpte något mer än normalt, men inte någon form av hamstring, säger Systembolagets presschef Lennart Agén.

Systembolaget märker också att fler kunder nyttjar möjligheten till att få hemleverans av sina varor. I dag drar ett stort antal butiker ner på sina öppettider, alla Systembolaget-butiker i Stockholms län och på Gotland öppnar först kl 12.00 på vardagar.
Även på andra håll i landet kan öppettiderna vara förkortade, mer information om din lokala butik finns på Systembolagets hemsida.


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Topp-3 ölnyheter i september

Topp-3 ölnyheter i september

Ett dussin nya öl släpptes i Systembolagets fasta sortiment den 2 september. Anders Melldén har provat dem och valt ut sina 3 favoriter. 1. Barlingbo Galgbacken IPA [product]193619|Smakrikt, mustigt..

Läs mer
Efter ölsuccén – Systembolaget planerar ”Vinst..

Efter ölsuccén – Systembolaget planerar ”Vinst..

Systembolaget planerar att öppna en Vinstudio i Stockholm. Succén med Ölstudion i Göteborg har gett mersmak. – Om du tittar på hur Ölstudion ser ut, jämfört med en ”vanlig” butik med stort ölsortime..

Läs mer
Idag släpps 60 nya drycker på Systembolaget

Idag släpps 60 nya drycker på Systembolaget

Idag sker ett av årets största produktsläpp i Systembolagets ordinarie sortiment. 60 nya drycker – varav 25 nya röda viner. Och vill du vara miljövänlig kan du bära hem flaskorna i gamla hotel..

Läs mer
Fem spännande viner på tillfälligt besök

Fem spännande viner på tillfälligt besök

En stilig fransman, en eldig spanjor och en spännande grek. Där har ni några av nyheterna i Systembolagets tillfälliga sortiment som släpps 27 mars. Vinguiden har valt ut fem viner från fem spännand..

Läs mer
Rena lyxen när Systembolaget släpper småpartier

Rena lyxen när Systembolaget släpper småpartier

Nu på fredag den 8 september är det dags för lansering av viner under Systembolagets etikett småpartier. Och det är det ena lyxvinet efter det andra som nu finns tillgängligt. Dyrt, visst, men samti..

Läs mer
10 dyraste flaskorna på Systembolaget

10 dyraste flaskorna på Systembolaget

Här är Systembolagets tio dyraste flaskor. En ny whisky sätter rekord och kostar 895 000 kronor. Aldrig tidigare har en så gammal single malt tappats på flaska. En 80 år gammal Glenlivet gör sensati..

Läs mer