HEM

Aktuellt

76 läckra vin-nyheter på Systembolaget

Grattis, alla vinälskare – nu kommer en rad spännande flaskor på Systembolagets tillfälliga sortiment. Vi ger en snabbguide till några udda rariteter.

Varje månad släpper Systembolaget ett större antal drycker i det tillfälliga sortimentet. Det handlar om vin, öl och sprit som har stor efterfrågan på den internationella marknaden och som det är begränsad tillgång på. Ofta sker lanseringen på fredagar och dryckerna finns i begränsat antal under en begränsad tid. Den här gången – 28 februari – släpper Systembolaget totalt 76 viner. Låt oss tipsa om några flaskor från den så kallade nya vinvärlden, utanför Europa:

Bland annat kommer ett spännande och hyllat vin från Chile, Don Maximiano Founder´s Reserve från 2016. Druvorna består av 69 procent cabernet sauvignon, men även malbec, petit verdot, carmenere och cabernet franc. Vinet har legat till sig i franska ekfat i 18 månader för att få en ”elegant finish” – och ju längre du lagrar det desto godare blir det. Priset är 599 kr.

Från Tasmaniens Coal River Valley – ett sval-klimat-område – kommer en chardonnay som har jäst på franska ekfat samt lagrats på franska ekfat i nio månader med försiktig omrörning av jästfällningen – processen kallas battonage. Namnet är Tolpuddle Vineyard Chardonnay och vinet har vilat på ståltank med sin jästfällning innan buteljering. Pris: 379 kr.

Ett spännande argentinskt semillonvin med en modest prislapp gör ett gästspel på Systembolaget: Mendel Semillon från 2019. Distriktet heter Mendoza där druvorna kommer från drygt 70 år gamla vinrankor. Cirka 15 procent av vinet har jäst och lagrats i sex månader på franska ekfat, resterade vin har vinifierats på ståltankar.

Från Sydafrika kommer fem vita viner från samma producent,The Sadie Family. Två av vinerna har ursprung i distriktet Swartland, Skerpioen från 2018 är tillverkat av Chenin Blanc och Palomino och kostar 379 kr. Palladius har lagrats ett år längre och kostar 679 kr.


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Rena lyxen när Systembolaget släpper småpartier

Rena lyxen när Systembolaget släpper småpartier

Nu på fredag den 8 september är det dags för lansering av viner under Systembolagets etikett småpartier. Och det är det ena lyxvinet efter det andra som nu finns tillgängligt. Dyrt, visst, men samti..

Läs mer
Ändrade öppettider för Systembolaget

Ändrade öppettider för Systembolaget

Nu får coronaviruset påverkan på Systembolagets öppettider och sortiment. Alla butiker i Stockholm och Gotland öppnar först klockan 12 och många butiker kan stänga en timme senare. Anledningen är pe..

Läs mer
Efter ölsuccén – Systembolaget planerar ”Vinst..

Efter ölsuccén – Systembolaget planerar ”Vinst..

Systembolaget planerar att öppna en Vinstudio i Stockholm. Succén med Ölstudion i Göteborg har gett mersmak. – Om du tittar på hur Ölstudion ser ut, jämfört med en ”vanlig” butik med stort ölsortime..

Läs mer
Lysande kvalitet i nya småpartier

Lysande kvalitet i nya småpartier

Fredagen den 22 september är det dags för det emotsedda släppet av småpartier på Systembolaget. Denna gång präglas släppet av kvalitet, svalodlade viner och en intressant spännvidd. Precis som det s..

Läs mer
Vad händer med gårdsförsäljningen?

Vad händer med gårdsförsäljningen?

Den 9:e december kom den tredje utredningen i frågan om gårdsförsäljning och denna gång verkar det bli av. Men det höjs flera röster både för och emot förslaget. Nedan kan du läsa en sammanfattning ..

Läs mer
Leif GW: Jag har gärna  kvar Systembolaget

Leif GW: Jag har gärna kvar Systembolaget

Enligt en utredning som presenterades i våras ska Systembolaget läggas ner – och vin säljas överallt till högre pris. Trots att Systemet har högre förtroende än polisen hos svenska folket. – F..

Läs mer