HEM

Aktuellt

Här får du dricka bubbel – hela dagen

Tänk dig en hel mässa en hel dag med bara bubbel. Det blir verklighet den 5 oktober i Göteborg. Provsmaka underbar champagne, cava, crémant och prosecco. Har du bråttom finns det speedtasting.

Intresset för mousserande vin har ökat de senaste åren och utbudet har blivit mycket bredare även inom de billigare prisklasserna. Trenden visar att vi i Sverige idag dricker mousserande året runt och vid fler tillfällen än förr då man snarare drack mousserande vin endast vid särskilda tillfällen. Den största ökningen har skett i försäljningen av prosecco, cava och crémant men även champagnen har en tydlig ökning de senaste åren.

– Med detta ökade intresse för drycken tyckte vi det var dags att mousserande vin får ett eget unikt forum – ett bubbelevent i Göteborg. Bubbel passar ju ihop med många olika smaker och på mässan kommer det också finnas några väl utvalda utställare med delikatesser som passar till mousserande vin, exempelvis choklad, ost och skaldjur, säger Stanley Wong, mässansvarig och VD för Svenska Dryckesmässor som arrangerar Sparkling Göteborg med Svenska Mässan.

På mässan kommer besökarna kunna provsmaka mousserande viner från bl.a. Frankrike, Italien, Spanien, Tyskland, Portugal, England osv och varför inte prova på lite kaviar eller ostron ihop med bubblet? På mässan kommer det också finnas speedtastings, snabba provningar med i mässbruset, dock ihop med trådlösa hörlurar.

– Intresset för Sparkling Göteborg visade sig vara mycket stort, och samtliga entrébiljetter till mässan sålde slut snabbare än snabbt, rättare sagt efter bara tre veckor. Cirka 5800 personer vi fick tag på de åtråvärda biljetterna och vi förstod inte själva att det skulle gå så fort, säger Stanley Wong.

Fakta Sparkling Göteborg

Datum: 5 oktober
Antal förväntade besökare: 5 800
Antal utställare: 60
Aktiviteter på mässan: 10 pass med speedtasting


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Tre sköna kombos till Mors dag

Tre sköna kombos till Mors dag

Söndagen den 26:e maj är det dags för mors dag. Då passar vi på att hylla mamma lite extra. Här tipsar vi om tre enkla och supergoda kombos att bjuda på. Choklad, ost och pizza – vad mer kan man öns..

Läs mer
10 mest prisvärda champagnerna på Systembolaget

10 mest prisvärda champagnerna på Systembolaget

Det finns över 800 champagner på Systembolaget. Många bra, andra mycket bra. Vi tipsar om de 10 bästa just nu. [product]6792|Fruktig, frisk ton med inslag av gröna äpplen, gyllenbär, rostade inslag,..

Läs mer
Pernilla Wahlgrens bubbel: ”Inspirerat av mitt..

Pernilla Wahlgrens bubbel: ”Inspirerat av mitt..

Hon älskar bubbel – och sitt rosa hus i Spanien. Så vad är mer passande för folkkära artisten Pernilla Wahlgren än en rosa cava? – I mitt hus i Spanien är ett glas cava en klassiker. Det är fa..

Läs mer
5 fakta om mousserande vin

5 fakta om mousserande vin

Mousserande vin är en uppskattad dryck som produceras över hela världen. Något de alla har gemensamt är naturligtvis bubblorna. Att kategorisera mousserande vin som en enda typ av dryck är långt ifr..

Läs mer
Ferrari slår ut champagne som segerbubbel i F1

Ferrari slår ut champagne som segerbubbel i F1

Efter mer än 50 år – nu är det slutsprutat med champagne från segerpodiet i Formel 1. I helgen körs årets första Grand Prix-lopp i Bahrein – och vinnaren får fira med Ferraris mousserande vin. Trots..

Läs mer
Champagne retar mer än aptiten

Champagne retar mer än aptiten

Bubbelvinet från norra Frankrike tycks alltid vara i fokus. Av en eller annan anledning. Men så kanske det måste vara som ikoniskt vin på en marknad som söker nyheter, retar sig på egendomligheter o..

Läs mer