HEM

Aktuellt

Mer öl och vin och mindre sprit

Så handlade svenskarna på Systembolaget inför påsken. Populäraste påskölet blev Mariestads Påskbrygd.

Svenska folket dricker mindre sprit och mer öl och vin. Den trenden . har pågått under flera år och blev tydlig även under påsken 2019.

Inför årets påsk minskade spritförsäljningen med 8000 liter starksprit. Det motsvarar två procents försäljningsminskning. Men ökningen av öl och vin gjorde att den totala alkoholförsäljingen blev högre än under förra årets påsk.

Vinförsäljningen gick upp 6,8 procent under årets påsk till 5,3 miljoner liter. Systembolaget har inte gått ut med vilka vinsorter som var populärast.

Ölförsäljningen ökade ännu mer under årets påsk, upp hela 14 procent. Det allra mest populära påskölet blev Mariestads Påskbrygd med 75 000 liter.

Systembolagets försäljning av Påsköl i april 2019:
Varunamn – Liter – Rank

1. Mariestads Påskbrygd, 75, 005

2. Oppigårds Easter Ale, 46, 636

3. Wisby Påsköl, 32, 545

4. Pumpviken Påsköl, 26, 311

5. Jämtlands Påskebrygd, 25, 666

6. Jämtlands Påsköl, 16, 978

7. Ängöl Påsken 2019, 11, 578

8. S:t Eriks Easter Session IPA, 9, 781

9. Charlis våreld, 8 ,948 9

10. Bootleg Easter Brew, 8, 337


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Topp-3 ölnyheter i september

Topp-3 ölnyheter i september

Ett dussin nya öl släpptes i Systembolagets fasta sortiment den 2 september. Anders Melldén har provat dem och valt ut sina 3 favoriter. 1. Barlingbo Galgbacken IPA [product]193619|Smakrikt, mustigt..

Läs mer
Picknick i sol, vågor och stjärnglans

Picknick i sol, vågor och stjärnglans

Vi är många som minns hur härligt det var att gå på skolutflykt med ryggsäcken full av nygräddade pannkakor och tigermuffins. Men utflyktsdagarna är inte över. Varje år firar vi Picknickens dag den ..

Läs mer
Topplista: 10 bästa ölen till sommaren

Topplista: 10 bästa ölen till sommaren

Sol, vind och vatten, höga berg och kalla öl… Visst är det väl så den gamla låten av Ted Gärdestad går? Skämt åsido, vad passar bättre en varm sommarkväll än en kall och god öl. För att hjälpa dig p..

Läs mer
Guinness hakar på glöggtrenden – med nya cocktails

Guinness hakar på glöggtrenden – med nya cocktails

Den irländska stouten Guinness ger sig in i julfirandet. Tillsammans med den prisbelönte bartendern Jens Dahlberg har Guinness tagit fram två moderna tolkningar av den klassiska glöggen – i cocktail..

Läs mer
De säljer öl till stöd för Ukraina

De säljer öl till stöd för Ukraina

Har du druckit ukrainsk öl? I januari 2022 fanns det inte ett enda öl från Ukraina på Systembolaget – numera säljer de slut fortare än leverantörerna hinner få in dem i lager. Importören Galatea slo..

Läs mer
Upptäck polsk mat och dryck

Upptäck polsk mat och dryck

Nyfiken på polsk mat och dryck? Polen är en av våra närmaste grannländer i öst. Landet har en lång och spännande historia, som även färgat av sig på deras mat- och dryckeskultur. Med influenser från..

Läs mer