HEM

Aktuellt

Lysande viner: småpartier 16 november

Systembolaget släpper flera spännande viner nu på fredag. Men det gäller att vara först på plats. Tillgången är begränsad och efterfrågan tycks vara större än någonsin. Den som är ute efter julklappar, gör bäst i att ställa sig i kö.

Capellanía Marques de Murrieta
2013
Capellanía Marques de Murrieta
Läcker doft med inslag av torkade aprikoser, gula äpplen, blommor och en liten vaniljsötma i komplex, mycket egen stil.

Smakrik, inslag av vanilj, tropiska frukter, koncentrerad karaktär, bra balans med citrustoner, liten julkryddig släng och lång eftersmak.

Oj så gott och värd varenda spänn! En klassiker från Rioja som visar att man är lika bra på att producera vitt vin. Till en smörstekt torskrygg och enkel grönsallad.

750 ml - 14.00% -
189.00 kr

Hermitage Blanc E. Guigal
2015
Hermitage Blanc E. Guigal

Aromatisk med inslag av päron, vanilj, lite nötig, ekig ton, blommor i koncentrerad, ursprungstypisk stil.

Bra balans i smak, kryddiga inslag, tropisk frukt, päron, mogen fruktighet men med ungdomliga toner, områdestypisk och lagringsbar i några år.

Intensivt vin med tydlig ursprungsprägel, smakrikt med kryddig ton och koncentrerad frukt. Perfekt till ugnsbakad marulk som serveras med en chutney på mango och citrus.

750 ml - 13.50% -
429.00 kr

Mulderbosch Single Vineyard Chenin Blanc Block A
2016
Mulderbosch Single Vineyard Chenin Blanc Block A

Fin balans med intensitet, påtagligt fruktig ton, mineral, frisk karaktär, citrus, vit persika, tropisk ton.

Smakintensivt vin med markerad fatton, noisette, aningen gräsig karaktär, mineral, sälta med lång eftersmak i markerat intensiv stil.

Läcker sydafrikan på nationaldruvan Chenin Blanc som idag når helt andra nivåer än tidigare, som detta vin. Servera till en saffransstinn fiskgryta med rotfrukter.

750 ml - 13% -
219 kr

Birichino Mourvedre Old Vines Contra Costa County
2016
Birichino Mourvedre Old Vines Contra Costa County
Fatig doft, inslag av vaniljsötma, mycket fruktig, röda bär, kryddig ton, muskotnöt, mörk kakao, bra balans med medellång eftersmak.

Smakrik med kryddiga, peppriga inslag, mjuk fatton, vaniljsötma, liten mineral karaktär, blommor, balanserad i spännande druvpräglad stil.

Druvtypiskt vin från soliga Kalifornien som hittat rätt med denna svårbemästrade druva. Servera till en gryta på majskyckling och asiatiska inslag med mjukare kryddning.

750 ml - 13.50% -
229.00 kr

Aalto Bodegas Aalto
2016
Aalto Bodegas Aalto
Ursprungstypisk i doften med intensiv fruktighet, blåbär, vanilj från fat, mocka, liten medelhavskryddig ton, blommor, koncentrerad och komplex.

Ung med smakintensitet, markerat fruktig ton, blåbär, julkryddor, mocka, fat och viss vaniljsötma, komplex med påtaglig koncentrerad karaktär och lång eftersmak. Lagringsbart.

Höjdarvin från en av de bästa bodegorna i Spanien som här visar vad Ribera del Duero handlar om. Servera till gryta på oxsvans som med halstrad anklever och slungad potatis.

750 ml - 14.50% -
389.00 kr


Johan Franco Cereceda

Du kanske även vill läsa dessa

7 sorters blommande viner till midsommar

7 sorters blommande viner till midsommar

Midsommar, förväntningarnas tid. Med sju sorters blommor under kudden väntas din kommande partner presentera sig i drömmarna. Särskilt om du innan du lagt dig också hoppat över sju gärdesgårdar – nå..

Läs mer
Fem bästa viner från Argentina

Fem bästa viner från Argentina

Rött till kött från Argentina? Ja, varför inte. Men landet hitom Anderna producerar så enormt mycket mer, även vitt, rosé och mousserande. Samtidigt, ett kraftigt vin på druvan Malbec är ju sällan f..

Läs mer
Småpartier 2 februari

Småpartier 2 februari

Välj mellan lagringsbar Bordeaux från toppårgång, vitt vulkanvin från Kanarieöarna eller armeniskt rödvin. Vinguiden har provat småpartier som lanseras nu på fredag och har valt ut det mest intressa..

Läs mer
Peter Jihde om vin, diabetes och hur man dricker öl

Peter Jihde om vin, diabetes och hur man dricker öl

Peter Jihde är en av Sveriges mest kända tv-profiler. Han har dessutom ett starkt engagemang för diabetes då han själv blev diagnostiserad med typ 1 under 2012. I denna intervju berättar Peter om si..

Läs mer
Fyra riktigt bra röda greker

Fyra riktigt bra röda greker

Med ett enormt antal spännande druvor och olika klimat har Grekland lyckats positionera sig som ett riktigt intressant vinland. Det tog – i ärlighetens namn – länge. Men nu har kolossen vaknat. Bild..

Läs mer
Stor guide – vårens bästa roséviner

Stor guide – vårens bästa roséviner

Klassisk rosé från Provence, Måns rosé och roséprosecco. Våren närmar sig med stormsteg och det betyder att rosévinerna börjar ta plats på Systembolagets hyllor. Vi har valt ut hela 15 av årets bäst..

Läs mer