HEM

Aktuellt

Vinguiden testar självscanning på Systembolaget

Nu kan du blippa vinet och checka ut själv på Systembolaget. Vinguiden har testat höstens stora nyhet – och kunde efter vissa besvär köpa en flaska Penfolds Koonunga Hill Shiraz Cabernet.
– Mottagandet har varit superpositivt, säger butikschefen Emil Agén till DN.

I mitten av september hade Systembolaget premiär för höstens stora nyhet i butikerna: Självscanning och självutcheckning. Systembolaget på Torsplan i Stockholm och Systembolaget Kungsgatan i Örebro är de två butiker i Sverige där du själv kan blippa dina starkvaror och checkar ut med ditt bankkort. Vinguiden besökte Torsplan i Stockholm för att testa nyheten.

Trots att det är fredag så kommer vi direkt fram till en av de fyra nya självscanningskassorna på Systembolaget på Torsplan. Ingen kö alls fast bara tre av fyra kassor fungerar, men de flesta kunderna tycks fortfarande välja de vanliga bemannade kassorna.

Lite knepigt är det faktiskt att förstå gränssnittet på skärmen. Jag måste först välja om jag ska ha en plastpåse innan jag kan scanna vinet, den här fredagen föll valet på en flaska Penfolds Koonunga Hill Shiraz Cabernet. På något sätt lyckas jag trycka fel och kommer till betalningen av plastpåsen utan att ha blippat vinet med streckkodsläsaren. Jag är på väg att betala bara för påsen innan jag avbryter köpet.

Men tack vare hjälpsam personal löser det sig snabbt. Jag startar om hela proceduren, men gränssnittet är lite svårare att förstå jämfört med de i matbutikerna. Ålderskontrollen klaras av genom att en personal ständigt håller koll på flödet vid de fyra självscanningskassorna, och begär legitimation av de som kan vara minderåriga.

Efter att ha blippat kortet får jag ett kvitto som jag sedan visar upp i en läsare, grindarna öppnas och jag får lämna butiken med mitt självscannade vin! Ganska smidigt, men lite saknar jag den artiga kassapersonalen som brukar önska trevlig helg.
– I direkt anslutning till den ordinarie kassan kommer kunder kunna välja kassan med självutcheckning där vi har medarbetare på plats för att säkerställa att Systembolagets försäljningsregler efterföljs. Eftersom alkohol inte är som andra varor kommer vi att genomföra självutcheckningen på vårt sätt.  För oss är det viktigt att kunderna alltid ska kunna lita på att vi säljer med ansvar – med omtanke om alla, säger Emil Agén, butikschef Systembolaget Torsplan.

Tanken är inte att de som handlar ska göra personalens jobb för att spara pengar. I stället ska personalen få mer tid att hjälpa kunder ute i butiken, till exempel med att välja ut vilket vin som passar bäst till en viss sorts mat.

Förutom Systembolaget Torsplan är det Kungsgatan i Örebro som är med i försöket med självscanning och självutcheckning. Försöket ska pågå i sex månader och ska sedan utvärderas. Testet följs upp på flera sätt. Bland annat tar Systembolaget hjälp av externa undersökningsföretag för att göra extrainsatta ålderskontroller och så kallade exitmätningar när kunden lämnar butiken. Systembolaget kommer också att intervjua medarbetarna i testbutikerna. Efter utvärderingen kommer beslut fattas om en eventuell utrullning till fler butiker.


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

75 läckra nyheter på Systembolaget

75 läckra nyheter på Systembolaget

Varje månad släpper Systembolaget ett större antal drycker i det tillfälliga sortimentet. Det handlar om vin, öl och sprit som har stor efterfrågan på den internationella marknaden och som det är be..

Läs mer
Paolo Scavino – precision och personlighet i varje v..

Paolo Scavino – precision och personlighet i varje v..

I klassiska Barolo i Piemonte verkar en av områdets mest dynamiska producenter: Paolo Scavino. Med rötter som sträcker sig över hundra år tillbaka i tiden har egendomen utvecklats till ett riktmärke..

Läs mer
”Systembolaget ska ha söndagsöppet”

”Systembolaget ska ha söndagsöppet”

Moderaterna vill ha söndagsöppet på Systembolaget. – Jag tycker att det är rimligt att människor själva får bestämma när i veckan man ska köpa alkohol. Det är i grund och botten vår utgångspunkt, sä..

Läs mer
Topp-3 ölnyheter i september

Topp-3 ölnyheter i september

Ett dussin nya öl släpptes i Systembolagets fasta sortiment den 2 september. Anders Melldén har provat dem och valt ut sina 3 favoriter. 1. Barlingbo Galgbacken IPA [product]193619|Smakrikt, mustigt..

Läs mer
Spännande viner i beställningssortimentet

Spännande viner i beställningssortimentet

Vinguiden slår denna vecka åter ett slag för vinerna i Systembolagets beställningssortiment. Det finns många, men vi har vaskat fram guldkornen: fem vita, fem röda, alla riktigt prisvärda. Och mycke..

Läs mer
Stå inte tomhänt i sommar – vi guidar dig

Stå inte tomhänt i sommar – vi guidar dig

Under sommaren flyttar många ut till sina landställen, ofta långt bort från det egna Systembolaget. På olika orter kan sortimentet variera så därför är det en bra idé att beställa dina favoritviner ..

Läs mer