HEM

Aktuellt

Nya fruktölet som är en ren förfriskning

Här är nya fruktölet som är lika uppfriskande som en sommarcocktail. Rodenbach FruitAge är en blandning av öl, körsbär och fläder som ger syrliga och fruktiga toner. Ren förfriskning för såväl ölnördar som drinkälskare!

Mytomspunna belgiska bryggeriet Brouwerij Rodenbach släpper nu en fruktöl med enbart naturliga ingredienser i Systembolagets beställningssortiment.

Rodenbach FruitAge är en lagrad syrlig öl med smak av körsbär och fläder. Här möter den traditionella belgiska bryggarkulturen det moderna samhällets smakpreferenser. Rodenbach FruitAge är en uppfriskande fruktöl med låg alkoholhalt på 3,9 procent.

Ölet är en mix mellan öl som lagrats på ekfat i två år, färsk öl och färska röda bär i form av körsbär och fläder. Det här är ett traditionellt sätt att skapa öl i Belgien, men smaken är i högsta grad modern och minner om en fräsch och uppfriskande sommarcocktail. Perfekt nu när vårsolen äntligen börjar värma på allvar.

Hemligheten bakom den delikata syran och fruktiga smaken i ölet är Rodenbachs uråldriga ekfat som till för mjölksyrakultur i ölet. Vissa av faten är så gamla som 150 år. Rodenbach FruitAge går hem både hos ölnördar och drinkälskare.

Beståndsdelarna i Rodenbach Fruitage är 75% olagrad öl och 25% öl som lagrats på ekfat i 2 år, sedan tillsätter man färska körsbär och fläderbär. Ölet smakar utsökt som det är, men bryggmästaren Rudi Gheguire tipsar om att skapa en härlig ölcocktail genom att avnjuta den med is, en skiva lime och mynta.

Legendariska Brouwerij Rodenbach har i snart 200 år tillverkat sin unika flamländska ale. Bryggeriet vinner ständigt nya priser för sina öl. Mest känt är bryggeriet för sina oud bruins, en ekfatslagrad öl i flamländsk stil. Bryggeriet grundades redan 1836 i byn Roeselare av Pedro Rodenbach och hans fru Regina Wauters.

Rodenbach Fruitage
Rodenbach Fruitage
Rodenbach FruitAge är en lagrad syrlig öl med smak av körsbär och fläder. Här möter den traditionella belgiska bryggarkulturen det moderna samhällets smakpreferenser. Rodenbach FruitAge är en uppfriskande fruktöl med låg alkoholhalt på 3,9 procent.
250 ml - 3.9% -
21.90 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Vinguidens ölskola – allt om olika alkoholhalter

Vinguidens ölskola – allt om olika alkoholhalter

I den andra delen av vår ölskola djupdyker vi i olika alkoholstyrkor och hur de påverkar vår konsumtion. Alkoholhalten har alltid varit en hjärtefråga för oss nordbor när det kommer till vad vi dric..

Läs mer
Belgiska superölet – kostar 119 kr/flaska

Belgiska superölet – kostar 119 kr/flaska

Får det lov att vara en stor stark för 119 kr? Men det belgiska ölet Rodenbach Caractère Rouge är inte vilken bärs som helst. Den har kallats världens bästa öl och vunnit mängder av priset. Den 2 au..

Läs mer
Här är Arsenals eget officiella ölmärke

Här är Arsenals eget officiella ölmärke

Arsenal får sitt eget officiella öl. Camden Town Brewery kommer att säljas på alla hemmamatcher. – Om du hade sagt till mig för tio år sedan att ölet jag skapade i min källare en dag vara öl till Ar..

Läs mer
Svenska ölnyheter: Fårskallar och häxkittlar

Svenska ölnyheter: Fårskallar och häxkittlar

En fårskalle, häxkittel, raket-öl från Kiruna eller tysk pilsner? Det är bara några av alla ölsorter som nu släpps på Systembolaget. Mikrobryggerier har varit trendigt i ganska många år och det finn..

Läs mer
Svenskarna samlade in en miljon till sina stammiskro..

Svenskarna samlade in en miljon till sina stammiskro..

Vi svenskar bryr oss om våra stammiskrogar. Det visade kampanjen ”Stammisglaset” där en miljon kronor samlades in till totalt 816 restauranger i hela Sverige. – ”Stammisglaset̶..

Läs mer
Picknick i sol, vågor och stjärnglans

Picknick i sol, vågor och stjärnglans

Vi är många som minns hur härligt det var att gå på skolutflykt med ryggsäcken full av nygräddade pannkakor och tigermuffins. Men utflyktsdagarna är inte över. Varje år firar vi Picknickens dag den ..

Läs mer