HEM

Aktuellt

Artisten Petters hyllade vita vin är tillbaka

Artisten Petters vinvarumärke P.LEX breddar sin kollektion med viner från Piemonte. P.Lex Langhe Bianco lanserades i höstas och sålde slut på några veckor. Årgång 2019 hyllades både av Petters fans och av journalisterna – Nu finns de sista flaskorna av årgången att beställa
– Det känns grymt kul att kunna ta fram P.LEX Langhe Bianco från fantastiska Piemonte, säger han.

Artisten Petter (artistnamnet för Petter Alexis Askergren) säljer sina viner under varumärket P.LEX, en förkortning av hans båda förnamn Petter och Alexis. Hans viner ska kunna stå för sig själva, och alltså inte vara häftiga bara för att han ligger bakom dem. Han gillar nämligen inte ”kändisvin” utan vill att folk ska uppskatta kvalitén. Det var därför han utbildade sig till sommelier:

– Jag gick in för det stenhårt, gick ut som kurstvåa och fick ett stipendium, något jag är väldigt stolt över, har han berättat. Och vin är min stora passion efter musik. Det har ju till och med blivit ett yrke nu, jag jobbar med det många timmar varje vecka.

I höstas tog Petter fram ett italienskt vitt vin – P.LEX Langhe Bianco – i samarbete med den lokala producenten Vignaioli Piemontesi. Chardonnay-druvor som rundats av med den lokala druvsorten Arneis och delar av vinet har fått jäsa och lagras på franska ekfat i två månader enligt den s k Sur Lie-metoden. Vinet sålde slut på bara några veckor.

– Det har gett ett friskt, krispigt vin med toner av citrus, päron, vita blommor och stenfrukt och som passar väldigt bra till fisk och skaldjur, säger Petter. Under de senaste åren har jag tillbringat allt mer tid på Koster där jag både har målat, fiskat och lärt mig massor av nya recept på de lokala råvarorna. Det har gjort att jag fått upp ögonen för Piemontes vita viner.

Piemonte är kanske mest känt för sina hasselnötter, vackra landskap och smakrika röda viner men faktum är att hela 35 procent av de druvor som odlas i regionen är gröna druvor.

– Det är ingen nyhet att jag älskar Piemonte och dess viner. Även om jag kan en del så upptäcker jag nya druvor och stilar hela tiden, säger Petter.

P.Lex Langhe Bianco
2019
P.Lex Langhe Bianco
Ett friskt och krispigt vin med en generös smak med inslag av stenfrukt, med hög syra och en lätt mineralitet.

Servera till fisk, skaldjur och asiatiska rätter.
750 ml - 12% - Sockerhalt 0,2 g/100ml
115 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Edward Bloms 5 bästa sommartips

Edward Bloms 5 bästa sommartips

Gastronomen och mathistorikern Edward Bloms egna viner har hittat sina fans som köper dem – år efter år. Och på ett Systembolag i Sverige finns de att köpa direkt från hyllan. Här bjuder Edwar..

Läs mer
GW:s nya satsning: ett eget bubbel

GW:s nya satsning: ett eget bubbel

Först kom GW:s Röda, därefter ett vin och ett rosé. Nu drygar Leif GW Persson ut sin vinportfölj med ett bubbel. – GW:s Bubbel är ett vin avsett för det festliga tillfället, säger den folkkäre profi..

Läs mer
Nu släpper Pernilla Wahlgren riesling på flaska

Nu släpper Pernilla Wahlgren riesling på flaska

Pernilla Wahlgren – älskad av hela svenska folket – har med samma passion som präglat hennes karriär tagit steget in i vinvärlden. Under varumärket Pazzione har hon lanserat en uppskattad kollektion..

Läs mer
”Ett vin som känns som att smaka på en solig dag”..

”Ett vin som känns som att smaka på en solig dag”..

Mitt under sitt jubileumsår släpper Jill Johnson det vita vinet Nashville Stories Organic White från Frankrike. Tillsammans med ett team av sommelierer har hon tagit fram ett ekologiskt vin som pass..

Läs mer
Hannah och Amanda lanserar vinet Golden Year Chardon..

Hannah och Amanda lanserar vinet Golden Year Chardon..

Entreprenörerna, poddprofilerna och systrarna Hannah Widell och Amanda Schulman lanserar nu sitt nya vin, Golden Year Chardonnay. Det är ett torrt och friskt vitt vin från sydvästra Frankrike gjort ..

Läs mer
Här är Petters nya och spännande vin

Här är Petters nya och spännande vin

Artisten och sommeliern Petter har upptäckt en italiensk hemlighet. Här är hans nya vin – med 100 procent handplockade Barberadruvor från Piemonte. Ska vi börja med den italienska ”hemligheten..

Läs mer