HEM

Aktuellt

Trots namnet – Coronavinet kan vara värt att prova

Ölmärket Corona har tappat försäljning under viruskrisen – och fått kritik för sin reklamkampanj. Men det finns även en vinsort som har råkat ut för namnkrock med den grasserande pandemin.

Torres Coronas är en långkörare på Systembolaget som sålts sedan 1996 – en eldig spanjor gjord på Tempranillodruvor och som passar bra till fläsk- och lammkött. Välrenommerade producenten Miguel Torres vin Torres Coronas väcker oförtjänta associationer till viruset med nästan samma namn. För vinet är en riktigt angenäm upplevelse trots sitt facila pris på 79 kronor.

Vinet är gjort till 100 procent på Tempranillodruvor. Det har en intensiv doft med inslag av fat, mörka körsbär, skogshallon, kanel och vanilj. Ett smakrikt vin med bra syra som passar bäst till lamm och fläskkött.

Miguel Torres är en välkänd inom vinvärlden och vinerna brukar hålla jämn och hög kvalitet. Katalonien är hemmaplan, men vinhuset har även odlingar på andra håll i Spanien, Chile och Kalifornien. Trots det för tiden olyckliga namnet kan vinet vara ett prisvärt alternativ som kan vara värt att prova.

Torres Coronas Tempranillo
2022
Torres Coronas Tempranillo
Fruktig smak med inslag av fat, mörka körsbär, skogshallon, kanel och vanilj.
750 ml - 13.5% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
94 kr

Torres Gran Coronas Cabernet Sauvignon Reserva
2021
Torres Gran Coronas Cabernet Sauvignon Reserva
Fruktig, något utvecklad smak med rostad fatkaraktär, inslag av svarta vinbär, plommon, choklad, mörka körsbär, sötlakrits och tobak.
750 ml - 14% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
129 kr


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Skicka hälsning med flaskpost – ”perfekt..

Skicka hälsning med flaskpost – ”perfekt..

Nu har du chansen att skicka flaskpost till någon du tycker om. – Det är fortfarande många som inte haft möjligheten att träffa släkt och vänner på länge. Vi tycker flaskpost är ett ypperligt tillfä..

Läs mer
Ölkalendern för ett nytt sundare år

Ölkalendern för ett nytt sundare år

Här är ölkalendern för alla som ska ge ett nyårslöfte om att minska alkoholintaget. Heineken har tagit fram en alkoholfri öl, men vill att öl-fantaster ska få få njuta av smaken i alla fall. En del ..

Läs mer
3 vintips i trälåda

3 vintips i trälåda

Det infinner sig en extra lite lyxig känsla när vi tar fram ett vin som ligger i en trälåda – både om det är sex flaskor i lådan, eller endast en. Som present är det en given succé. Men även a..

Läs mer
Blaskigt – men värt över 70 miljarder kronor

Blaskigt – men värt över 70 miljarder kronor

Hur värdefull är din favoritöl? Blaskigt – men värt 70 miljarder kronor. Budweiser är världens högst värderade ölmärke. Bland världens 10 mest värdefulla ölmärken finns flera som knappt säljs ..

Läs mer
Obolon – gyllene öl från Ukraina

Obolon – gyllene öl från Ukraina

”Flera gånger i veckan går flyglarm och då måste alla anställda, runt 2 000 personer, ner i skyddsrummet.”  Hur går det att brygga öl under brinnande krig? Kyrylo Dobrokhlop vet. Han är exportchef p..

Läs mer
Nya fruktölet som är en ren förfriskning

Nya fruktölet som är en ren förfriskning

Här är nya fruktölet som är lika uppfriskande som en sommarcocktail. Rodenbach FruitAge är en blandning av öl, körsbär och fläder som ger syrliga och fruktiga toner. Ren förfriskning för såväl ölnör..

Läs mer