HEM

Aktuellt

Rosa hallonöl lagom till sommaren

Nu kommer den knallrosa hallonölen Halo från Nya Carnegiebryggeriet.
– Det är helt otroliga mängder hallon i ölet, säger Lise Ljungman, provningsansvarig på bryggeriet.

I går släpptes surölen Halo med hallonsmak – och vilken succé det blev. 1080 flaskor sålde slut direkt. Men har du tur kan du fortfarande hitta en flaska på systembolagets hyllor. Och om några dagar kan den finnas att beställa igen.

Ölet har en härlig knallrosa färg och är ett suröl bryggt med massor av hallon.
– Vi var sugna på att göra ett suröl med frukt i och då föll valet på hallon. Det blev en öl med helt otroliga mängder hallon i, berättar Lise Ljungman.

Hela 20 procent av ölet består av hallon, som sedan har filtrerats bort under bryggningsprocessen som tog cirka tre veckor.
De som provsmakat det hyllar ölet. Det smakar väldigt mycket hallon, med en syra från suröl – och citroncest som ingår i receptet.
– Det var otroligt gott. Grym hallonsmak. Fräscht och somrigt. Det var en geniun hallonsmak, inte artificiellt. Det är i första hand en sällskapsdryck, säger en av provsmakarna.

Enligt Lise Ljungman är det i första hand ett aperitiföl, men det passar också bra med ostron och kladdiga desseter.

Halo har en alkoholprocent på 4,5 och kostar 25,10 kronor.

Nya Carnegiebryggeriet HALO
Nya Carnegiebryggeriet HALO
Bärig, syrlig smak med tydlig karaktär av hallon, inslag av citron, örter och jordgubbar. Serveras vid 8-10°C som aperitif eller som sällskapsdryck.
330 ml - 4.5% -
28 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Fira mörka ölen på stoutdagen

Fira mörka ölen på stoutdagen

Liksom dagarna blir ölen mörkare med årstiden. Och idag, den 5 november, är det passande nog den internationella stoutdagen. Vi höjer därför ett glas riktigt mörk stout! Nu firas det inte stoutdagen..

Läs mer
Så matchar du mat och dryck till midsommar

Så matchar du mat och dryck till midsommar

Vad passar till vad? Ibland är det svårt att veta. Inför årets midsommarmeny tipsar vi därför inte bara om vin, öl och snaps – utan ger dig även dryckernas match på tallriken. Gott öl till midsomma..

Läs mer
Ordna en egen ölkalender till advent

Ordna en egen ölkalender till advent

Här är den perfekta julkalendern för oss som älskar öl. 24 luckor fyllda med härlig skummande öl. Hittills har ingen släppt en ölkalender på Systembolaget, och kanske tillåter inte de strikta regler..

Läs mer
Teeling Whiskey i långlagrat samarbete med belgisk h..

Teeling Whiskey i långlagrat samarbete med belgisk h..

Med extra lång lagring i Duvels alefat skapar Teeling magi när irländsk whiskey möter belgisk hantverksöl. Och du, den finns endast i ett begränsat antal.  Kola, äpplen, nybakat bröd, marmelad och g..

Läs mer
Domstol i Tyskland klassar baksmälla som sjukdom

Domstol i Tyskland klassar baksmälla som sjukdom

Att drabbas av en baksmälla efter några öl för mycket är likställt med en sjukdom. Det har en domstol i Tyskland kommit fram till. Årets stora ölfest – oktoberfesten i München – har dragit igång och..

Läs mer
Här är dryckerna som gör studentmottagningen

Här är dryckerna som gör studentmottagningen

Stunden är kommen – äntligen dags för studentmottagning. I dessa dagar är det många som är nervösa men på samma gång lika uppfyllda av sprudlande glädje över studentexamen 2023. Men vad ska man bjud..

Läs mer