HEM

Aktuellt

Vinnardrinken med röda myror

Nu avslöjar vinnaren i Hernö Gin Cocktail Awards 2019 receptet God’s Country, den uppmärksammade drinken med röda myror.

Raphael Redant från Stich Bar i Sydney, Australien, tog hem priset tidigare i år med en cocktail smaksatt med myror och havsvatten.

”Raphael Redant vinner Hernö Cocktail Awards 2019 för sin kreativa cocktail med rökiga toner av gran, sälta från havsvatten och syra från myror. Resultatet är en karamelliserad kolaaktig smak med ett mörkt djup, motiverar en jury bestående av Michael Sperling, ginexpert från Danmark, samt Emil Åreng och Jon Hillgren från Hernö Gin.”

– Den största ögonblicket i var sekunden då jag kom till mitt arbetsbord här i Dala, med korgen full av det jag plockat i skogen, och insåg vilken utmaning jag stod inför. Att skapa en vinnarcocktail med typ ingen utrustning alls, en kniv och ett litet gasolkök bara. De två timmar vi hade på oss verkade först vara mycket tid, men det är det verkligen inte när du ska tillaga ingredienser du aldrig sett tidigare och utforska nya smaker, berättar en jublande glad Raphael.

Resultatet är en drink med massor av smak från svensk skog – varför inte ge dig ut i markerna och prova själv?

God´s Country

45 ml juniper wood smoked Hernö High Coast Terroir Gin 2019.
10 ml wild raspberry & rosehip infused Hernö High Coast Terroir Gin 2019.
20 ml red ants and flowers burnt honey.
5 ml sea water reduction.

Cocktail creator: Raphael Redant. Winning cocktail at Hernö Gin
Cocktail Awards 2019.

Hernö Gin
Hernö Gin
500 ml - 40.5% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
338 kr

Hernö Juniper Cask Gin
Hernö Juniper Cask Gin
500 ml - 47% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
540 kr

Hernö Old Tom Gin
Hernö Old Tom Gin
500 ml - 43% - Sockerhalt 1.8 g per 100 ml
358 kr


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Spritzer – den goda och enkla vindrinken

Spritzer – den goda och enkla vindrinken

Spritz är både gott, somrigt och enkelt. Här får du några varianter på den svalkande drycken med anor! Spritz betyder ”stänk” eller ”strö” på tyska. Drycken bestod ursprungli..

Läs mer
Hard seltzers – drycken som gör braksuccé

Hard seltzers – drycken som gör braksuccé

Här är nya trenden som fullkomligt exploderat i Sverige. Hard seltzer tycks vara drycken på allas läppar i sommar. Men vad är det egentligen? Vinguiden reder ut historien bakom den nya uppfriskande ..

Läs mer
4 goda och fräscha brunchdrinkar

4 goda och fräscha brunchdrinkar

Ägg florentine, grillad avokadotoast eller varm havregrynsgröt. Om det är något du bör längta till så är det brunchen och allt det goda man kan äta efter en lång och härlig sovmorgon. Men brunchen m..

Läs mer
”Spriten tar inte död på coronaviruset”

”Spriten tar inte död på coronaviruset”

Vodka, whisky och gin fungerar inte som handsprit. Systembolaget går nu ut och informerar kunderna om att deras starkvaror inte tar död på coronaviruset. – Den har inte tillräckligt hög alkoholhalt ..

Läs mer
Veckans drink: Watermelon Daiquiri

Veckans drink: Watermelon Daiquiri

Ta lite valfri frukt, krossad is och rom. Mer behövs egentligen inte för att skapa en av de godaste drinkarna som finns. Här ger vi dig historien om daiquiri, som faktiskt blev till av en slump på K..

Läs mer
Sätt fart på sommarfesten med våra lyxiga bålrecept..

Sätt fart på sommarfesten med våra lyxiga bålrecept..

Vad passar bättre på sommaren än en uppfriskande bål? Den är snabb att röra ihop och passar bra som såväl fördrink som törstsläckare på strandfesten. Här är tre suveräna bålrecept, både med och utan..

Läs mer