HEM

Aktuellt

Tävla & vinn en natt i juliga Rum 24 på Hotell Haymarket

Nu har du chansen att tävla om en natt i Blossas Rum 24 på Hotell Haymarket by Scandic i Stockholm. Rummet är julpyntat från golv till tak och du kan njuta av julfilmer och julmusik ihop med glöggen som alltid står framdukad.
– Julen ska vara njutning och avslappning, värme och mys, säger Caroline Grundström, Global Brand Owner, Blossa.

Kan du inte få nog av julen? Då har Blossa och hotell Haymarket by Scandic lösningen för dig. Rum 24 på hotellet är en juloas fylld av juliga njutningar. Vi på Vinguiden ger dig chansen att tävla om en natt i julrummet mellan den 29:e och 30:e december.

Det lyxiga dubbelrumet är julpyntat från golv till tak för att ge gästerna den maximala julkänslan. Blossa som har pyntat Rum 24 hoppas kunna ge en liten paus från julstress för att istället bara koppla av i julgransljusens sken.

– Julen ska vara njutning och avslappning, värme och mys. Men alltför många hinner inte ens sätta sig ner och njuta av den. December är för stressigt helt enkelt. Därför ser vi ett behov av en plats där det alltid är jul, så att man kan njuta av den när man vill” säger Caroline Grundström, Global Brand Owner, Blossa.

I Rum 24 står glöggen alltid framdukad. Du kan njuta av klassiska julfilmer och lyssna på julmusik eller ta en liten dans runt granen.

Förhoppningen är att Blossas julrum ska bli ett återkommande inslag för den som vill få känslan av jul även i februari, mars eller till och med i juli. Rummet har gått att boka för vanliga gäster, men är sedan länge fullbokat – men vi på Vinguiden ger dig en unik chans att tävla om en oförglömlig natt i Rum24.

Tävla här!

Tävlingen avslutas den 3/12 2021 och vinnaren kontaktas på mejl.


Monica Åhlund

Du kanske även vill läsa dessa

Stor guide: Vi listar årets bästa glögg

Stor guide: Vi listar årets bästa glögg

Det finns få saker som är så starkt förknippat med julen som glögg. Visst har tomten, lucia, pepparkakor och julgranen sin plats, men vi tror ändå att glöggen vinner. Här ger vi dig vår lista över j..

Läs mer
Världens exklusivaste glögg får uppföljare

Världens exklusivaste glögg får uppföljare

Förra julen lanserade Tegnér & Son världens mest exklusiva glögg – endast fem flaskor fanns att få tag på, värda 50 000 kronor styck. Den 27 oktober klockan 12:00 släpps uppföljaren Tegnér &..

Läs mer
En annorlunda jul med Glöet

En annorlunda jul med Glöet

Julen 2023 närmar sig och snart skall det drickas glögg i tid och otid. Ibland blir man kanske lite trött på glöggen och vill testa något nytt och spännande, något som kanske rent av bubblar men änd..

Läs mer
Bästa glöggen på Systembolaget

Bästa glöggen på Systembolaget

Aldrig har mångfalden på glöggen varit så stor som nu. Den kommer i alla slags smaker, från mörk körsbärspralin till limoncello. Och så har vi klassikerna. Vi tipsar om den bästa glöggen på Systembo..

Läs mer
Glöggens dag – fira vår älskade juldryck

Glöggens dag – fira vår älskade juldryck

Glöggens dag är här! Onsdag 1 december firar vi en älskad svensk tradition sedan 1800-talet. En extra anledning att skåla med nära och kära och starta julstämningen. I år finns många spännande sorte..

Läs mer
Läckra chokladglöggen från Italien gör comeback

Läckra chokladglöggen från Italien gör comeback

Chokladglöggen Lucia Choklad gör comeback på Systembolaget. Gjord på italienska viner och mörk choklad – en smakvinnare på många luciafester. Trött på den vanliga glöggen på din adventsfika el..

Läs mer