HEM

Aktuellt

Det dricker vi i Sverige

Vinkonsumtionen når nya höjder. Vi konsumerar mer, vi betalar mer och vi kan bra så mycket mer i dag om viner, matchningar, ursprung och druvor än någonsin tidigare. Men vad är det vi dricker, egentligen?

Vår kunskap om vin når nya höjder. Samtidigt är vi stundtals ganska förutsägbara när det kommer till vilka röda viner vi ska köpa. Det är alltjämt Italien i topp när vi i Sverige köper vin genom Vinguiden, närmast en totaldominans där Spanien armbågat sig in på topplistan med tre viner.

Vad är det då för viner vi köper? Jo, smakrika röda, aromatiska med mycket frukt, med restsötma och med lång, ibland eldig eftersmak. Samtidigt vågar vi gå upp i pris, vi sneglar mer och mer mot dyrare viner, eleganta rödviner med tydligt ursprung.

I morgon kollar vi in de mest sålda vita vinerna.

Nedan ser du de mest beställda röda vinerna 2017* genom Vinguiden med antalet inom parantes:

1. Casa Nostra Organica 2016, 59 kr Italien (32 356)
2. Rioja Bikaña 2013, 99 kr Spanien (15 120)
3. Prego Grande Appassimento, 99 kr Italien (14 204)
4. Biferno Rosso Riserva Cantina Manzini 2009, 109 kr Italien (12 234)
5. Tommolo Organic Montepulciano 2016, 69 kr Italien (10 401)
6. Villa Puccini Governo 2016 99 kr Italien (9 268)
7. Rocca di Montemassi Governo 2015, 79 kr Italien (9 209)
8. Lagunilla Reserva 2012, 82 kr Spanien (7 383)
9. Anciano Gran Reserva Tempranillo 2006, 89 kr Spanien (7 126)
10. Massimo Rosso Organico 2016, 89 kr Italien (7 102)

* (fram till 20 december 2017)


Johan Franco Cereceda

Du kanske även vill läsa dessa

Anders Melldén tipsar: vinnyheter på Systembolaget i..

Anders Melldén tipsar: vinnyheter på Systembolaget i..

Årets sista månad är här och så även mörkret. Tack och lov släpps det en massa spännande produkter nu i december som gör att vi lyckas hålla humöret uppe fram till jul. December 2024 bjuder på pang-..

Läs mer
Fyra riktigt bra röda greker

Fyra riktigt bra röda greker

Med ett enormt antal spännande druvor och olika klimat har Grekland lyckats positionera sig som ett riktigt intressant vinland. Det tog – i ärlighetens namn – länge. Men nu har kolossen vaknat. Bild..

Läs mer
Matcha dina matiga våfflor med rätt dryck

Matcha dina matiga våfflor med rätt dryck

På våffeldagen den 25 mars kan vi verkligen njuta av våfflor i alla dess former. Då återstår bara frågan – vad ska man dricka till? Nedan finner du tre utomordentligt bra kombinationer av dryck och ..

Läs mer
Vad kan jag göra med slattarna – eget vin?

Vad kan jag göra med slattarna – eget vin?

Att blanda eget vin på slattar blir sällan någon hit. Druvor, årgångar och regioner som blandas utan eftertanke blir i nio fall av tio oaptitliga. Så vad gör man då med vinet som (mot förmodan) blir..

Läs mer
Vin till lax

Vin till lax

Vin till lax kan ju inte vara så svårt. Vitt, ska det vara. Eller? Gärna, men vilket? Och hur tillagar vi laxen? Steker, kokar, eller ska den vara rå? Och vilka tillbehör? Vinguiden guidar i den – f..

Läs mer
Viner till påskmaten

Viner till påskmaten

Hur matchar du viner till påskmaten? En buffé av så skilda smaker som sill, lammstek och tårta matchas såklart med olika viner. Vill du förenkla finns det dock en vintyp som klarar det mesta, och so..

Läs mer