HEM

Aktuellt

Det dricker vi i Sverige

Vinkonsumtionen når nya höjder. Vi konsumerar mer, vi betalar mer och vi kan bra så mycket mer i dag om viner, matchningar, ursprung och druvor än någonsin tidigare. Men vad är det vi dricker, egentligen?

Vår kunskap om vin når nya höjder. Samtidigt är vi stundtals ganska förutsägbara när det kommer till vilka röda viner vi ska köpa. Det är alltjämt Italien i topp när vi i Sverige köper vin genom Vinguiden, närmast en totaldominans där Spanien armbågat sig in på topplistan med tre viner.

Vad är det då för viner vi köper? Jo, smakrika röda, aromatiska med mycket frukt, med restsötma och med lång, ibland eldig eftersmak. Samtidigt vågar vi gå upp i pris, vi sneglar mer och mer mot dyrare viner, eleganta rödviner med tydligt ursprung.

I morgon kollar vi in de mest sålda vita vinerna.

Nedan ser du de mest beställda röda vinerna 2017* genom Vinguiden med antalet inom parantes:

1. Casa Nostra Organica 2016, 59 kr Italien (32 356)
2. Rioja Bikaña 2013, 99 kr Spanien (15 120)
3. Prego Grande Appassimento, 99 kr Italien (14 204)
4. Biferno Rosso Riserva Cantina Manzini 2009, 109 kr Italien (12 234)
5. Tommolo Organic Montepulciano 2016, 69 kr Italien (10 401)
6. Villa Puccini Governo 2016 99 kr Italien (9 268)
7. Rocca di Montemassi Governo 2015, 79 kr Italien (9 209)
8. Lagunilla Reserva 2012, 82 kr Spanien (7 383)
9. Anciano Gran Reserva Tempranillo 2006, 89 kr Spanien (7 126)
10. Massimo Rosso Organico 2016, 89 kr Italien (7 102)

* (fram till 20 december 2017)


Johan Franco Cereceda

Du kanske även vill läsa dessa

Stå inte tomhänt i sommar – vi guidar dig

Stå inte tomhänt i sommar – vi guidar dig

Under sommaren flyttar många ut till sina landställen, ofta långt bort från det egna Systembolaget. På olika orter kan sortimentet variera så därför är det en bra idé att beställa dina favoritviner ..

Läs mer
Vin till vilt

Vin till vilt

Nu har jaktsäsongen startat vilket innebär att det är vin till vilt som gäller på matbordet. Mustiga grytor eller hamburgare på viltfärs med smakrika tillbehör. Men frågan är: Är du lika pricksäker ..

Läs mer
Anders Melldén tipsar: vinnyheter på Systembolaget i..

Anders Melldén tipsar: vinnyheter på Systembolaget i..

Vinnyheter i juni – 10 fynd att hålla koll på! Sommaren börjar med ett starkt vinsläpp på Systembolaget. I juni månads fasta sortiment finns flera fynd – från friska bubblor och smakrika vita till l..

Läs mer
Äntligen högsäsong för grapefrukt! Här är våra favor..

Äntligen högsäsong för grapefrukt! Här är våra favor..

Vi bara älskar grapefrukt. Denna vackra, färgglada citrusfrukt som är söt, sur och bitter – ja, allt på en och samma gång. Nu när det är högsäsong för citrusfrukter vill vi passa på att slå ett slag..

Läs mer
Vin till festen – men hur mycket?

Vin till festen – men hur mycket?

Fyrtioårsfest, bröllop eller bara en helt vanlig middag för de närmaste. Inga problem med maten, men hur mycket vin ska vi ha? Den ständiga frågan: för det är inte kul om man står där med tomma glas..

Läs mer
Anders Melldén spår vintrender för 2025

Anders Melldén spår vintrender för 2025

Merlot, Mexiko och låg alkoholhalt – är det vintrenderna för 2025? Anders Melldén tittar djupt i flaskan och spår 5 trender. 1. Merlot Sedan 2004 har druvsorten varit ute i kylan – allt tack vare fi..

Läs mer