HEM

Aktuellt

Därför vill Systembolaget sänka priset på starköl

Systembolaget vill sänka priset på öl nästa år. Målet att släppa ut två öl på burk i det fasta sortimentet med ett pris på max 6,90 kronor.
– Vi kommer att sätta ett pris som är något lägre än det som är idag, bekräftar Lennart Agén, presschef på Systembolaget. Det handlar om ett försök att konkurrera ut gränshandeln.

I dag kostar det billigaste burkölet på Systembolaget 8,40 kronor. Det är Fem Komma Tvåan (Åbro bryggeri) som har det priset och totalt är det 19 öl på bolagets hyllor som kostar mindre än tio kronor. Men nu vill Systembolaget erbjuda åtminstone två ljusa lager som ska vara ännu billigare, runt 6,90 kronor styck.

Systembolagets presschef Lennart Agén bekräftar nyheten:
– Lanseringsplanen är startskottet för en dialog med våra leverantörer om vad vi tycker saknas på den svenska marknaden. Leverantörerna återkommer nu med synpunkter och förslag till justeringar. Därefter skickar vi ut en offertförfrågan, säger han till Beernews.se.

Ett av de starkaste skälen är att Systembolaget vill slå undan benen på gränshandeln som finns i bland annat Tyskland och Danmark. Där säljs öl ofta till lägre pris än 6,90 kronor. Skillnaden är att det är privata aktörer som har ett så kallat samhällsansvar – något som Systembolaget värnar hårt om.

Beernews.se har pratat med flera av de större hantverksbryggerierna, som säger att de inte ens skulle kunna släppa en burk med kranvatten på Systembolaget för 6,90 kronor och få ekonomi i det. Kostnader för bland annat burkning, personal och transporter kombinerat med en alkoholskatt skulle kosta mer än så per burk.


Magnus Bergqvist

Du kanske även vill läsa dessa

Anders Melldén tipsar: Nya viner på Systembolaget i ..

Anders Melldén tipsar: Nya viner på Systembolaget i ..

Sommaren står i full blom och det har blivit dags att titta på vilka nya viner som släpps på Systembolaget i juli. Denna varma sommarmånad bjuder på charmigt bubbel, sardinska grillviner och elegant..

Läs mer
Nu säljs rekordbilliga ölet

Nu säljs rekordbilliga ölet

En Iskall öl för endast fem kronor på Systembolaget? Jo, det är faktiskt sant. Det lilla bryggeriet Morgondagens slår prisrekord när det nya ölet börjar säljas from den 1 december. – Det blir vår ju..

Läs mer
Och vinaren är … 5 oscarsvinnande drycker till galan..

Och vinaren är … 5 oscarsvinnande drycker till galan..

Den 3 mars går Oscarsgalan av stapeln. Oavsett om du hör till dem som klär sig i smoking och festklänning och sitter uppe framför TV:n hela natten, eller hellre firar i för- eller efterskott, kommer..

Läs mer
Äntligen högsäsong för grapefrukt! Här är våra favor..

Äntligen högsäsong för grapefrukt! Här är våra favor..

Vi bara älskar grapefrukt. Denna vackra, färgglada citrusfrukt som är söt, sur och bitter – ja, allt på en och samma gång. Nu när det är högsäsong för citrusfrukter vill vi passa på att slå ett slag..

Läs mer
Lysande kvalitet i nya småpartier

Lysande kvalitet i nya småpartier

Fredagen den 22 september är det dags för det emotsedda släppet av småpartier på Systembolaget. Denna gång präglas släppet av kvalitet, svalodlade viner och en intressant spännvidd. Precis som det s..

Läs mer
Välj rätt öl till din egen Oktoberfest

Välj rätt öl till din egen Oktoberfest

Världens största ölfestival har tyvärr ställts in. Men kommer det att hindra dig från att ha en egen Oktoberfest hemma med vännerna? Det finns många oktoberfest-öl att välja på – här ger vi di..

Läs mer