HEM
Vin Rött vin Clefs de L’Enclave Côtes du Rhône Vielles Vignes
En dryck som levererar över vad som kan förväntas i sin prisklass.
Rött vin

Clefs de L’Enclave Côtes du Rhône Vielles Vignes, 2024

Frankrike, Rhonedalen, Côtes du Rhône
4.1/5 Kundomdöme
89:-
Jmf.pris 118.67 kr/l

Kryddig och koncentrerad smak av björnbär, blåbär, hallon och jordgubbar tIllsammans med svartpeppar och färska örter.

Nr 72579 - Flaska 750 ml - 14% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml
3
Syra
3
Strävhet
5
Smakintensitet

Clefs de L’Enclave Côtes du Rhône Vielles Vignes, 2024

89:-

Smak
Om drycken

Råvaror: Grenache, Carignan, Syrah

Doft: Koncentrerad men mjuk doft av blå- och röda bär, färska kryddor och en lätt mineralitet.

Smak: Kryddig och koncentrerad smak av björnbär, blåbär, hallon och jordgubbar tIllsammans med svartpeppar och färska örter.

3
Syra
3
Strävhet
5
Smakintensitet

Passar till:

Nöt
Lamm
Fläsk

Producent: Union des Vignerons des Côtes-du-Rhône

Importör: Solera Sweden AB

Låt dig förföras av ett vin där historia, hantverk och natur möts. CLEF DE L’ENCLAVE är framställt av de äldsta rankorna av Grenache och Syrah, djupt rotade i hjärtat av södra Rhônedalen. Här växer druvorna i kalkstenslera på sluttande marker, täckta av de klassiska runda stenarna som kännetecknar området och ger druvorna sin exceptionella kvalitet.

Vinmakningen följer traditionella metoder. Druvorna skördas vid optimal mognad, jäser i över 15 dagar i jästank med regelbunden pumpning, allt för att skapa ett vin med struktur, elegans och djup.

Resultatet?
En djupt rubinröd färg med granatröda nyanser. Toner av svartvinbär och solmogna körsbär, ett kraftfullt men balanserat vin med sammetslen textur och subtila, kryddiga toner. CLEF DE L’ENCLAVE CÔTES DU RHÔNE är ett mångsidigt vin – lika gott till rustika grytor och viltkött som till grillade rätter och lagrad ost.

Omdömen

  • 2025-10-07
    Ej angett

  • 2025-10-07
    Anders Karlsson

    Tycker att det väl svarar upp till vad man kan förvänta sig av en hygglig Cote du Rhone. Mer än prisvärt och något jag rekommenderat till vänner och bekanta och också kommer ha med i någon vinprovning som jag håller.

  • 2025-10-04
    Berndt Spångberg

    Mycket prisvärt vin

  • 2025-09-27
    Lennart

    Prisvärd och gott

  • 2025-09-23
    Gastone Levi

  • 2025-09-13
    Ej angett

    Gott vin

  • 2025-09-13
    Nils

    Prisvärd Rhôneblandning! Lite kryddig som passade utmärkt till en höstgryta med svamp och lingon.

  • 2025-09-11
    Ej angett

    Ett jättegott vin för priset! Det här blir min ”Number One” i fortsättningen ?

  • 2025-09-10
    V.Smolak

    Fantastiskt mycket vin för pengarna. Välbalanserat, lätt att dricka och väldigt gott!

  • 2025-09-10
    Lennart

    Väldigt gott och extremt prisvärt!

  • 2025-09-09
    Staffan

  • 2025-09-05
    Ingegerd Andersson

    Smakrikt kraftfullt .

  • 2025-09-05
    Ej angett

    Trevlig men förväntade mig mer fylligt.

  • 2025-09-03
    Ej angett

    Mycket gott

Visa fler omdömen

Lämna ett omdöme

Du kanske också gillar

En dryck som levererar över vad som kan förväntas i sin prisklass.

Vinguiden har inget kommersiellt samarbete med Systembolaget utan tipsar endast om viner som finns i deras sortiment. All försäljning samt beställning sker på och genom Systembolaget.se