HEM
Vin Rött vin La Vieille Ferme Rouge
Rött vin

La Vieille Ferme Rouge, 2024

Frankrike, Rhonedalen, Côtes du Ventoux
4.5/5 Kundomdöme
119:-
Jmf.pris 158.67 kr/l

Vinguiden har inte provat denna flaska och därför visas ingen smakbeskrivning.

Nr 88349 - Lättare glasflaska 750 ml - 13% - Sockerhalt <0,3 g per 100 ml

La Vieille Ferme Rouge, 2024

119:-

Om drycken

Producent: La Vieille Ferme

Importör: Enjoy Wine & Spirits AB

Omdömen

  • 2021-07-19
    Niklas Bergengren

    Avnjöts på Krusenbergs Herrgård i Uppland sommaren 2021. Många skiftande smaker i årgång 2019, mest åt körsbär, vilket jag gillar. Sötman finns, men dominerar inte. Går att sitta och smutta på till ingenting eller som måltidsdryck till pastan eller ostbrickan. För dryga hundringen är det ett självklart val. Måste dock beställas då Systembolaget normalt inte har det i lager. Rekommenderas.

  • 2018-09-23
    Ingemar Axebark

    Drack detta vin till middag på Clarion collection Hotel Victoria i Jönköping i helgen 23/24 -9 18. En trevlig upplevelse. Blå lila och mjukt i smak. Liten sötma och fin eftersmak. Ett vin även att njuta av utan något att äta till.

Lämna ett omdöme

Du kanske också gillar

Vinguiden har inget kommersiellt samarbete med Systembolaget utan tipsar endast om viner som finns i deras sortiment. All försäljning samt beställning sker på och genom Systembolaget.se