HEM

Pressmeddelande

Pommery Grand Cru 2009 lanseras på Systembolaget – årgångschampagne med stor elegans och djup

Den 30 maj lanseras Pommery Grand Cru 2009 i Systembolagets tillfälliga sortiment – en exklusiv årgångschampagne tillverkad uteslutande med druvor från Grand Cru-klassificerade vingårdar. En elegant och komplex cuvée som nu gör ett efterlängtat gästspel i Sverige via importören Domaine Wines.

Pommery Grand Cru 2009 är ett resultat av det exceptionella året 2009 – ett år känt för sina optimala väderförhållanden, där både pinot noir och chardonnay mognade till perfektion. Champagnen består av 50 % chardonnay och 50 % pinot noir, hämtade från sju Grand Cru-byar, bland annat från Aÿ, Verzenay, Avize och Cramant.

Med över tio års lagring på jästfällningen har vinet utvecklat en rik och mogen karaktär med stor finess. Doften bjuder på toner av brioche, rostade nötter, torkad frukt och citruszest. Smaken är djup och balanserad med krämig mousse, elegant syra och lång eftersmak.

– ”Pommery Grand Cru 2009 är ett skolboksexempel på hur en stark årgång, selektiv druvsortering från Grand Cru-byar som Aÿ, Verzenay, Avize och Cramant, samt över tio års lagring på jästfällning samverkar till att skapa en champagne med stor elegans och djup. Den kännetecknas av husets signatur – en frisk, precis stil med låg dosage – vilket ger vinet en kristallklar struktur och lång lagringspotential,” säger Henrik Tönissonpå Domaine Wines.

Pommery Grand Cru Royal
2009
Pommery Grand Cru Royal
Med över tio års lagring på jästfällningen har vinet utvecklat en rik och mogen karaktär med stor finess.
750 ml - 12.5% -
899 kr


Du kanske även vill läsa dessa

Pelles Pilsner gör entré på Systembolaget

Pelles Pilsner gör entré på Systembolaget

Den 1 mars lanseras Pelles Pilsner på Systembolaget, en ljus lager i tysk stil med en hint av tropiska frukter. Med ett tidlöst uttryck inspirerad av klassisk öldesign strävar Pelles efter att förme..

Läs mer
Nyhet 17 januari! Wrecker – amber ale från Evan Evan..

Nyhet 17 januari! Wrecker – amber ale från Evan Evan..

Den 17 januari lanseras Wrecker, en fyllig och torr amber ale från Evan Evans Brewery i Wales i Storbritannien i Systembolagets TSV-sortiment. En lättdrucken ale med tydlig humlebeska, viss kryddigh..

Läs mer
Blossa släpper rödvinsglögg med smak av saffran och ..

Blossa släpper rödvinsglögg med smak av saffran och ..

Blossas årgångsglögg är alltid baserad på vitt vin, men efterfråga efter alternativ till den klassiska rödvinsglöggen har varit stor. Och Blossa har lyssnat! Nu kommer rödvinsglöggen Blossa Saffran..

Läs mer
När kommer rieslingbubbel att slå igenom? Nu lansera..

När kommer rieslingbubbel att slå igenom? Nu lansera..

Rieslingdruvan har blivit mycket populär i Sverige för vita viner, samtidigt har mousserande vin blivit en favorit både till vardag och fest. Efter succén med det prisbelönta vita vinet Hans Baer Ri..

Läs mer
Tommasi Ripasso firar 30 år – en hyllning till tradi..

Tommasi Ripasso firar 30 år – en hyllning till tradi..

År 2025 markerar 30-årsjubileet för Tommasi Ripasso – en ikonisk tolkning av Valpolicella Ripasso som har format vinvärlden sedan 1995. Under tre decennier har Tommasi, en av Italiens mest ansedda v..

Läs mer
Desirée Jaks och Skåne Akvavit i smakfullt samarbete

Desirée Jaks och Skåne Akvavit i smakfullt samarbete

Vinnaren av Årets Kock 2023, Desirée Jaks, har i samarbete med Skåne Akvavit skapat en rätt som förenar tradition och innovation – Kalixlöjrom med potatis i smak av Janssons frestelse, hasselnötter ..

Läs mer