HEM

Pressmeddelande

Marqués de Riscal – Utsedd till Världens bästa vingård 2024

För ett par dagar sedan gick årets World’s Best Vineyards-ceremonin av stapeln på vingården Nyetimber i södra England. Vann gjorde Marqués de Riscal som toppat listan förr.

Det är vackra Bodegas De Los Herederos Del Marqués de Riscal som än en gång tar hem topplaceringen. Delvis för att Frank Gehry ritat härligheten, och stjärnarkitektens byggnader har en tendens att bli rena sevärdheter i sig. Det närliggande Guggenheimmuseet i Bilbao är ett av de främsta exempel på det.

Bodegas De Los Herederos Del Marqués de Riscal har dock äldre anor än så. De går att spåra till 1858. Bland annat kan Marqués de Riscal skryta med att vara den plats där en rioja buteljerades för första gången någonsin.

I dag finns även den enstjärniga finkrogen Restaurante Gastronómico samt ett hotell med spa, som invigdes 2006.

Att prestigefulla World’s Best Vineyards nu utnämnt Marqués de Riscal till en av världens absolut bästa vingårdar fyra år i rad motiveras med att det utsökta vinet – som går att provsmaka samt matcha med den unika gastronomin – samsas med mästerlig byggnadskonst och fantastiska wellness-upplevelser.


Du kanske även vill läsa dessa

Konsten att skapa unika smaker: Här kommer skandinav..

Konsten att skapa unika smaker: Här kommer skandinav..

Folkkära Skåne och Hallands Fläder i fint skandinaviskt samarbete lyfter nubbetraditionen i svenska hem i ett och samma svep. En tradition som är tätt sammanflätad med våra högtider och för den del ..

Läs mer
Richard Juhlin expanderar sitt sortiment – fle..

Richard Juhlin expanderar sitt sortiment – fle..

Efter framgångarna med sina prisbelönta alkoholfria mousserande viner fortsätter Richard Juhlin att ta mark inom svensk dagligvaruhandel. Under våren 2025 utökas närvaron ytterligare genom ny design..

Läs mer
Årets julsnapsar från Anora

Årets julsnapsar från Anora

Julsnapsar har en fyllig kryddning för att kunna matcha julbordets alla smaker. De smaksätts även med värmande kryddor som passar den kalla årstiden och spetsas gärna med cognac eller whisky. Inför ..

Läs mer
Pomgria från Kiviks Musteri – nytt, svenskt äppelvin..

Pomgria från Kiviks Musteri – nytt, svenskt äppelvin..

Kiviks Musteri lanserar Pomgria i Systembolagets beställningssortiment. Ett svenskt äppelvin i sangria-stil, gjord på svenska äpplen med de klassiska sangriasmakerna apelsin och kanel. Drycken finns..

Läs mer
Pol Roger lanserar Vinothèque – utvalda årgång..

Pol Roger lanserar Vinothèque – utvalda årgång..

Pol Roger erbjuder champagneälskare unika skatter från källaren. I samband med att champagnehuset Pol Roger firar 175 år lanseras Vinothèque – ett urval av äldre årgångar som fått mogna extra ..

Läs mer
KRAV firar 40 år med jubileumsöl

KRAV firar 40 år med jubileumsöl

I år är det 40 år sedan föreningen KRAV bildades. Det firas bland annat med ett KRAV-märkt jubileumsöl. – Det både smakar gott och gör gott, säger Emma Rung, vd på KRAV. Ölet kan provsmakas på Ostfe..

Läs mer