HEM

Pressmeddelande

Lind & Bagge – A love story! En ny serie drycker i samarbete med Galatea & Domaine Wines

Samarbetet mellan Galatea, Domaine Wines och Anders Bagge och Johanna Lind Bagge föddes ur ett gemensamt intresse för drycker och det goda i livet. Tillsammans har vi tagit fram en serie av drycker – först ut på marknaden är två produkter i kommersiellt och uppskattade segment. Anders har tagit fram en alkoholfri äppelcider i lite torrare, vuxnare stil och Johanna har lanserat en ekologisk prosecco, bubblande och frisk.

En serie drycker som grundar sig i paret Johanna Lind Bagge och Anders Bagges starka kärlek till varandra och till livet. För Johanna och Anders är det viktigt att tillsammans kunna njuta av livets goda i form av både mat och dryck, utan kompromisser.

Anders som är en välkänd tv-profil, producent och låtskrivare har tagit fram en alkoholfri äppelcider, den är lite vuxnare och lite torrare, och den passar perfekt till mat. Cidern innehåller 48% äpplen vilket gör äppelsmaken tydlig i drycken. Smakprofilen har kompletterande toner av honung samt inslag av vita blommor och pomerans.

Johanna är entreprenör och influencer inom skönhet, hälsa och mode och hennes tankar kring lycka och välbefinnande är inte att ha det bästa av allting, utan att göra det bästa av allting du har. Varje dag! Johanna ville ta fram en ekologisk prosecco i sitt namn och presenterar nu Lind & Bagge Prosecco! Smaken är frisk med inslag av gröna äpplen, päron, citrus, honungsmelon och en lätt mineralitet i bubblorna.

Om dryckerna

Båda dryckerna tilltalar en vuxen publik med en lekfull presentation och tror vi att de här dryckerna kan locka en bred målgrupp, berättar Ewa Wirström på Galatea och Domaine Wines som samarbetar med paret Lind & Bagge kring dryckerna. Två vackra etiketter pryder flaskorna som i sig också är läckra, lite lätt kurviga och roliga att duka med. Bubblorna i flaskorna är prosecco från Italien och cider från Kivik.

Lind & Bagge Prosecco är gjord på den klassiska prosecco-druvan glera och druvorna är från ekologiskt certifierade vinodlingar i Italien. Lind & Bagge Prosecco finns nu att köpa på Systembolaget för 119 kr.

Lind & Bagge Prosecco
Lind & Bagge Prosecco
750 ml - 10.5% - Sockerhalt 1.1 g per 100 ml
119 kr

Lind & Bagge Cider är alkoholfri och svenskproducerad, den är gjord på äpplen. En cider som är lite ”vuxnare” i stilen, perfekt till mat och signerad Anders Bagge. Lite torrare, 39 g socker/liter vilket gör att den uppfattas som torr i stilen.

Cidern kommer säljas i dagligvaruhandeln från och med vår-vintern 2025, bland annat hos Ica och Axfood.


Du kanske även vill läsa dessa

Uppfriskande nyheter från Gnista

Uppfriskande nyheter från Gnista

Sommaren 2025 lanseras handgjorda och svensktillverkade Gnista Blonde. Till skillnad från avalkoholiserade viner byggs de från grunden. Resultatet blir att de saknar den restsötma avalkoholiserade v..

Läs mer
Peg Parnevik lanserar egen cava

Peg Parnevik lanserar egen cava

Peg Parnevik började sin karriär i TV-programmet Parneviks och har genom åren byggt upp ett starkt varumärke kring sin personlighet och stil, kombinerat med ett genuint engagemang för samhällsfrågor..

Läs mer
Tommasi Ripasso firar 30 år – en hyllning till tradi..

Tommasi Ripasso firar 30 år – en hyllning till tradi..

År 2025 markerar 30-årsjubileet för Tommasi Ripasso – en ikonisk tolkning av Valpolicella Ripasso som har format vinvärlden sedan 1995. Under tre decennier har Tommasi, en av Italiens mest ansedda v..

Läs mer
Finalen av Lily Bollinger Award är avgjord – Ellen L..

Finalen av Lily Bollinger Award är avgjord – Ellen L..

Den spännande finalen av Lily Bollinger Award 2024 är nu avgjord och den som kan titulera sig Sveriges bästa kvinnliga sommelier är Ellen Lindegren från Gondolen i Stockholm. Under två intensiva dag..

Läs mer
Iron Maiden släpper nytt

Iron Maiden släpper nytt

Det kultiga heavy metalbandet Iron Maiden lanserar ett vin genom den kända portugisiska producenten Van Zeller Wine Collection. Sverige är en av de första marknaderna i världen med att få släppa vin..

Läs mer
Cuvée la Mer Rosé – ett pärlskimrande rosévin ..

Cuvée la Mer Rosé – ett pärlskimrande rosévin ..

Cuvée la Mer Rosé – ett pärlskimrande rosévin från södra Frankrike som lanseras i Systembolagets beställningssortiment för 119 kronor! Vinet är gjort på 100% Pinot Noir i klassisk Provence-sti..

Läs mer