HEM

Pressmeddelande

Årets glögg 2024 av Stockholms Bränneri

Den 16 oktober släpper Stockholms Bränneri den tredje upplagan av sin årgångsglögg, ett årligt projekt som utforskar smaker kring julens festligheter. 2024 års upplaga tar inspiration från traditionella glöggtillbehör, där framträdande smak av russin och mandel samsas med värmande toner av bakade äpplen.

Årets Glögg 2024 är gjord genom att infusera uppspritat äppelvin med vita mullbär. Vinet smaksätts sedan med kardemumma, lavendel, kakao och bittermandel som tillsammans blir en värmande juldryck med båda familjära smaker och nya intryck.

“Det vita mullbäret skapade Årets Glögg 2024.“, berättar Erik Hasselgärde, produktutvecklingsansvarig på Stockholms Bränneri.
“Bäret ger en tydlig ton av sultanrussin och honung och öppnade dörren för flera av våra favoritsmakkombinationer, som torkad frukt och kakao samt honung och lavendel. När smakerna föll på plats slog det oss att vi synliggjort glöggens trotjänare: russin och mandel. Det känns tillfredsställande att hylla något så starkt traditionsbundet i en modern glöggtappning.”

Glöggen avnjutes gärna framför brasan ihop med nära och kära. Antingen varm med de traditionella tillbehören eller kall på is som en stämningsfull fördrink. Eller varför inte häll lite lättvispad grädde på toppen följt av riven muskot?

Årets Glögg 2024 släpps i Systembolagets beställningssortiment 16 oktober med artikelnummer 84524, 196 kr, 20%.

Årets Glögg Stockholms Bränneri
2024
Årets Glögg Stockholms Bränneri
500 ml - 20% - Sockerhalt 10.7 g per 100 ml
196 kr


Du kanske även vill läsa dessa

Pomgria från Kiviks Musteri – nytt, svenskt äppelvin..

Pomgria från Kiviks Musteri – nytt, svenskt äppelvin..

Kiviks Musteri lanserar Pomgria i Systembolagets beställningssortiment. Ett svenskt äppelvin i sangria-stil, gjord på svenska äpplen med de klassiska sangriasmakerna apelsin och kanel. Drycken finns..

Läs mer
Stilla din nyfikenhet med nyheten Curiosity – friskt..

Stilla din nyfikenhet med nyheten Curiosity – friskt..

Lagom till vårens första strålar lanseras en het nykomling med klös i. Nyheten är den senaste drycken i den omåttligt populära kat(t)egorin smaksatta viner. Vinet är proppat med solvarma smaker av m..

Läs mer
Richard Juhlin expanderar sitt sortiment – fle..

Richard Juhlin expanderar sitt sortiment – fle..

Efter framgångarna med sina prisbelönta alkoholfria mousserande viner fortsätter Richard Juhlin att ta mark inom svensk dagligvaruhandel. Under våren 2025 utökas närvaron ytterligare genom ny design..

Läs mer
Winter Sparkling Tea – en alkoholfri vinterdröm

Winter Sparkling Tea – en alkoholfri vinterdröm

Vinterns mest smakfulla nyhet är här! Winter Sparkling Tea från Pettersson & Munthe är en alkoholfri mousserande dryck med chai-te som bas, förfinad med lavendel, bergamott och syrlig rabarber. ..

Läs mer
Innis & Gunn lanserar nyheten Spiced Rum Cask A..

Innis & Gunn lanserar nyheten Spiced Rum Cask A..

Lagom till julens bestyr lanserar det skotska bryggeriet Innis & Gunn en spännande fatlagrad nyhet på 7,1% – Spiced Rum Cask Ale. 28 000 flaskor av denna kryddiga smakbomb i presentförpack..

Läs mer
Uppfriskande nyheter från Gnista

Uppfriskande nyheter från Gnista

Sommaren 2025 lanseras handgjorda och svensktillverkade Gnista Blonde. Till skillnad från avalkoholiserade viner byggs de från grunden. Resultatet blir att de saknar den restsötma avalkoholiserade v..

Läs mer