HEM

Aktuellt

Så smakar årets glögg – Blossa 2024 och Saturnus

Blossa 2024 och Saturnus. Årets glögg är här! Lokalt destillat, klassiska julsmaker, hav och rök – så sammanfattas årets glöggnyheter från Blossa och Saturnus.

Blossa 2024 – en riktig rökare

Blossas årgångsglögg är avslöjad. I jul ska rök och skotsk mystik värma upp dig innan julmaten ska intas. Och glöggen kommer även som alkoholfri.

Ja, efter 20 år med årgångsglögg från Blossa går den 21:a smakresan till Skottland. Blossa 24 är en vit starkvinsglögg där den klassiska kryddblandningen kompletteras med rökig, skotsk whisky och avrundas med algen dulse, som tillför sälta och umami.

– När vi experimenterade med smakerna visade det sig att whiskyn inte bara var ett spännande inslag utan den harmoniserade också utmärkt med kryddorna i glöggen, säger Åsa Orsvärn, Chief Blender för Blossa.

Och Åsa tycker att vi ska dricka glöggen ungefär som vi dricker whisky.

– Allra bäst serveras den som du serverar din whisky – i ett lågt whiskyglas rumstempererad eller med en stor isbit. Som tilltugg föreslår jag något salt snarare än sött, till exempel nötter.

Starkvinsglöggen finns i Systembolagets beställningssortiment från den 11 september för 145 kronor. Den alkoholfria släpps 1 november på Systembolaget för 95 kronor, samt hos NK Stockholm.

Blossa 24 Edinburgh
Blossa 24 Edinburgh
Blossa 24 är en vit starkvinsglögg där den klassiska kryddblandningen förgylls med rökig, skotsk whisky och avrundas med algen dulse, som tillför sälta och umami.
750 ml - 15% - Sockerhalt 11.5 g per 100 ml
149 kr

Två nyheter från Saturnus

För fjärde året presenterar Saturnus Årets Glögg. I årgång 2024 av denna alkoholfria variant är smaken Saffran & Vinteräpple.

– Vi är otroligt nöjda med att ha skapat en alkoholfri glögg som inte är för söt, utan fyllig och kryddig med lätt syra. Tillsammans med traditionella glöggkryddor som kanel, kardemumma och kryddnejlika blir detta en traditionell glögg med en tydlig saffranston som tillsammans med äpplet blir en riktigt vinnare, säger Ludwig Liepe, Vice VD, Saturnus.

Glöggen finns i dagligvaruhandeln och ska funka såväl varm och kall, eller användas som drinkingrediens. Till exempel i en Saffran Spritz där glöggen toppas med ditt favoritbubbel.

Glögg nummer två från Saturnus är Svensk Vinter Röd, där klassiska glöggkryddor förenas med fylligt rött vin och ekig maltwhisky från svenska Mackmyra.

– Målet var att skapa en rustik glögg med fokus på det traditionella men där torkad frukt har fått ta större plats. Den torkade frukten gifter sig fint med whiskyn och balanserar karaktären från alkoholen med vinet och kryddorna. Detta är en glögg vars karaktär för tankarna till portvin och vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Ludwig Liepe.

Svensk Vinter Röd kommer att finnas tillgänglig i Systembolagets beställningssortiment från oktober. En flaska kostar 129 kronor.

Svensk Vinter Röd Saturnus
Svensk Vinter Röd Saturnus
Svensk Vinter Röd är resultatet av ett gediget hantverkssamarbete, där klassiska glöggkryddor förenas med fylligt rött vin och ekig maltwhisky i en exklusiv och värmande flaska glögg.
500 ml - 20% - Sockerhalt 12.7 g per 100 ml
129 kr


Anders Melldén

Du kanske även vill läsa dessa

Glöggölen är tillbaka

Glöggölen är tillbaka

Trenden med glöggöl håller i sig. Nu finns två sorter för dig som inte vill välja mellan glögg och öl. Förra året släpptes julöl som är glögg och och öl på samma gång. Det blev en succé och nu komm..

Läs mer
Årets glögg 2023 – här är de nya smakerna

Årets glögg 2023 – här är de nya smakerna

Årets glögg 2023 är här och nu avslöjar vi smakerna! Blossa och Saturnus har de senaste åren skapat kreativa och välsmakande drycker. Saturnus har ofta hittat inspiration i den nordiska naturen, med..

Läs mer
Grythyttan Skogsglögg tillbaka – lanserar årets juld..

Grythyttan Skogsglögg tillbaka – lanserar årets juld..

Den 1 november gör Grythyttan Skogsglögg efterlängtad comeback på Systembolaget. Den hyllade glöggen markerar starten på årets julsäsong med sin välbalanserade smak av svenska lingon, blåbär och äpp..

Läs mer
Bästa glöggen på Systembolaget

Bästa glöggen på Systembolaget

Aldrig har mångfalden på glöggen varit så stor som nu. Den kommer i alla slags smaker, från mörk körsbärspralin till limoncello. Och så har vi klassikerna. Vi tipsar om den bästa glöggen på Systembo..

Läs mer
Stora glögglistan: 10 spännande favoriter utvalda av..

Stora glögglistan: 10 spännande favoriter utvalda av..

Årets glögguppställning är bred. Cirka 50 olika sorter har jag testat i år och samtliga är klart godkända. Men några favoriter finns såklart – i klassisk stil men också i mer fantasifull. Extra kul ..

Läs mer
Årets stora glöggnyhet är här: Blossa 21

Årets stora glöggnyhet är här: Blossa 21

Årets stora glöggnyhet är inspirerad av den spanska staden Valencia. Blossa 21 är en hyllning till solmogna apelsiner. Flaskan är härligt orange – smakmässigt gifter sig glöggkryddor med frisk och s..

Läs mer