HEM

Aktuellt

Fem veritabla toppviner från Beställningssortimentet

Systembolaget skryter gärna om sitt sortiment. Men i själva verket finns det tusentals viner i sortimentet som aldrig omnämns annat än i prislistan. På Vinguiden provar vi gärna vinerna och tipsar om fem riktigt bra diton denna vecka.

Det finns omkring 500 röda viner i Systembolagets fasta sortiment. Men mer än 5 000 i beställningssortimentet. När det kommer till vita viner är situationen liknande: knappt 300 i fast sortiment mot över 3 000 på beställningssortimentet.

Men det tar inte slut där. Vinerna i beställningssortimentet nämns bara med namn, pris, årgång och område. Men inga doft- eller smaknoteringar, ingen information om druvor. Inte ens en bild på flaskan. Och så har det sätt ut alltsedan monopolet införde detta sortiment, det dolda sortimentet.

På Vinguiden är vi mer nyfikna än så. Vi gillar vin, att prova vin och att skriva om vin. Därför provar vi kontinuerligt vinerna på beställningssortimentet. Och en sak är vi på det klara med: det är en veritabel guldgruva, närmast utan stopp.

Denna vecka tipsar vi därför om fem riktigt häftiga höjdarviner som helt enkelt är för bra för att de ska hamna i skymundan.

Fem toppviner!

Métairie d’Alon Chardonnay Le Village
2023
Métairie d’Alon Chardonnay Le Village
Fat, vanilj, smör, nötig karaktär, mogen persika, exotisk frukt, mango i relativt aromatisk stil.

Fyllig, nötig med inslag av mogen aprikos, nötter, smör, medelhög syra med eldig, närmast kryddig karaktär, vitpeppar och viss längd.

Passar perfekt till: Smörstekt hälleflundra med rostad mandel, kokt potatis och romsås.

750 ml - 14% -
209 kr

Romo Domaines des Huards
2016
Romo Domaines des Huards
Läckert utvecklad, sötaktig fruktighet, ananas, torkade aprikoser, mango, mogen sharonfrukt, i egenartat uttrycksfull stil.

Bra syra, stramt i läcker stil, bra frukt, citrus, omogen persika, riktigt bra längd med druvtypisk karaktär, kryddig.

Passar perfekt till: Grillad marulk som serveras med tryffelpuré och smörstekt palsternacka.

750 ml - 13% -
231 kr

Etna Rosso Tornatore
2016
Etna Rosso Tornatore
Frisk, inslag av röda bär, hallon, jordgubbar, lite stålig ton i doften, balans, lite krut, livlig.

Frisk med lätta röda bär som dominerar, aningen matbitter ton, mycket mineralig med inslag av stål, sval, med en mjuk, fruktdominerad garvsyra i avslut. Riktigt läckert!

Passar perfekt till: Carpaccio på kalv med enkel sallad, olivolja och tunt skivad pecorino.

750 ml - 13.5% -
179 kr

Marqués de Riscal Finca Torrea
2016
Marqués de Riscal Finca Torrea
Koncentrerad doft, inslag av blåbär, mörk bärig ton med islag av fat, vanilj, plommon i välbalanserad stil.

Smakrik med viss ursprungston, fruktig med inslag av blåbär, plommon, mörka bär, fat, vaniljsötma med relativt lång eftersmak med bra balans och viss strävhet.

Passar perfekt till: Grillade lammfiléer med bakad potatis och mustig sås på svamp och rödlök.

750 ml - 14.5% -
389 kr

Virginie de Valandraud
2020
Virginie de Valandraud
Återhållet elegant, bärigt, svarta vinbär, liten vaniljton, örtig i mer återhållsam ton.

Bra balans i mycket ungdomlig stil, bärig, svarta vinbär, fat, vanilj, mörk choklad, kaffe, mycket sträv med fruktiga inslag, kryddiga toner som drar åt färsk svartpeppar, mineral ton. Lagringsbart.

Passar perfekt till: klassikern Filet Mignon black & white, hemmagjord, med kokta brytbönor.

750 ml - 14.5% -
625 kr


Johan Franco Cereceda

Du kanske även vill läsa dessa

Vinguiden live på Fotografiska

Vinguiden live på Fotografiska

Vi på Vinguiden har glädjen att bjuda in dig till inspelning av säsongens sista avsnitt av vår podd ”Vinguiden pratar om…” – live på Fotografiska i Stockholm. Efter ett helt år och..

Läs mer
3 goda vinterrecept och vinerna som passar till

3 goda vinterrecept och vinerna som passar till

Ute är det kallt och blåsigt och snön yr, men inomhus är det varmt och mysigt. I köket står en stor gryta på spisen och puttrar. Med värmande soppor och grytor förvandlas årets mörkaste månader till..

Läs mer
Regenerativt – det nya superekologiska vinet

Regenerativt – det nya superekologiska vinet

Regenerativ odling är det senaste i vinvärlden och lockar såväl kändisar som vinmakare. Nu finns en certifiering för dem som arbetar enligt de superekologiska metoderna, och vinerna finns i Sverige...

Läs mer
Anders Melldén tipsar: Nyheter i juli

Anders Melldén tipsar: Nyheter i juli

Träffsäker Chablis, lättdrucket rött av pelavergadruvan från Piemonte och bubbel på burk. Här kommer våra tips på härliga nyheter som kommer under juli månad!  Mousserande viner: [product]164989|Läs..

Läs mer
Chips och vin – så hittar du den perfekta kombinatio..

Chips och vin – så hittar du den perfekta kombinatio..

Hur matchar man egentligen chips och vin? Vi svenskar älskar våra snacks, och när det vankas festligheter åker skålar med chips, nötter, ostbågar och salta pinnar gärna fram. Men vad dricker man til..

Läs mer
Vin till kräftor

Vin till kräftor

Hör du till dem som hellre vill ha vin istället för öl till dina kräftor? Men inte riktigt hittat rätt och fortsätter att dricka öl bara därför. Du är inte ensam. Vinguiden guidar i den – faktiskt –..

Läs mer