Missade du något av Veckans tips från oss på Vinguiden? Vi vet att ibland kommer själva livet emellan och man hinner inte riktigt allt man vill. Luta dig tillbaka och andas ut. Här har vi samlat alla tipsen från veckan som gått.
Nu lanserar den välrenommerade Barolo-producenten G.D. Vajra ett elegant och matvänligt rött vin från Langhe DOC gjort på de fantastiska druvorna Nebbiolo, Barbera och Dolcetto! Nu lanserar de en Langhe Rosso till fyndpris!
Nu finns äntligen Falu Rödvin på 1-Liters flaska - med samma mustiga och smakrika innehåll som Succéboxen Falu Rödvin. Ett franskt rött vin, lika självklart till den svenska husmanskosten som regn på midsommarafton. Falu Rödvin på 1-Liter finns nu enkelt att beställa online till din närmsta butik!
Breezers nya exotiska smak av passionsfrukt och mango drar direkt iväg tankarna till vår och värme. Drycken har en saftig sötma från mango och en syrlighet från passionfrukt som ger en fräsch tropisk smak, och med sin låga alkoholhalt på 4% så passar den perfekt till påskens alla festligheter.
Giacosa Fratellis Langhe Nebbiolo Leunin är ett av de bästa exemplen på Nebbiolo-druvans potential och är ett elegant, smakrikt och mycket matvänligt vin. Utmärkt till säsongens mat som en krämig risotto, lammrätter eller lagrade ostar.
Uppföljaren till SUCCÉN In the MOOD for Chenin Blanc är här – ett mångsidigt rött för den som föredrar fylliga, silkeslena och smakrika viner. Upptäck toner av björnbär, skogshallon, kryddor och vanilj som paras ihop med ostbrickan, entrecôte eller varför inte köttbullarna för en perfekt mat- och vinmatchning!
Vinet är gjort på 50 procent Cabernet Sauvignon och 50 procent Merlot. Efter lagringen på ekfat, vilka görs i det egna tunnbinderiet, har vinet fått en diskret ton av ek som balanseras utmärkt mot vinets fruktiga toner. Resultatet är ett mycket elegant vin som enbart kan anses vara ett klassiskt Bordeaux-vin i modern tappning.
Lakritsälskare, se hit! Nu lanseras en nyhet till FISK-familjen – SALTY FISK! Nya Salty Fisk är en salt lakritsshot med smak av salta fiskar. Servera den som en iskall shot som den är, eller varför inte blanda den med SOUR FISK Strawberry, så får du en salt lakrits- och jordgubbshot.