HEM

Pressmeddelande

Pelles Pilsner gör entré på Systembolaget

Den 1 mars lanseras Pelles Pilsner på Systembolaget, en ljus lager i tysk stil med en hint av tropiska frukter. Med ett tidlöst uttryck inspirerad av klassisk öldesign strävar Pelles efter att förmedla en känsla av tradition och hantverk.

Pelles Pilsner är en ljus lager med en nyanserad och balanserad smakprofil, som nu gör entré på Systembolaget. Ölet är bryggt i tysk stil med humlesorten Solero, vilket skapar en smakprofil som särskiljer den från en traditionell tysk pilsner.

– Vi har arbetat i flera år med att utveckla en ny pilsner och har nu hittat den perfekta smakkombinationen genom hela bryggprocessen. Den tyska humlesorten Solero ger Pelles Pilsner en unik smakprofil med en hint av tropiska frukter, som särskiljer den från den traditionella tyska pilsnern, säger Åsa Johansson, Huvudbryggmästare på Åbro Bryggeri.

Pelles Pilsner har ett tidlöst uttryck inspirerad av klassisk öldesign, med traditionella färger, former och designuttryck.

– Med Pelles ville vi skapa en pilsner som känns självklar från första stund, både i smak och utseende. Designen hämtar inspiration från klassisk öldesign med rena linjer, tydlig och kraftfull typografi samt en färgskala som signalerar tradition, hantverk och kvalitet. Vi har valt bort trendiga inslag och istället fokuserat på en tidlös estetik som gör att Pelles känns som en naturlig del av ölhyllan, säger Camilla Widéen, Varumärkeschef på Åbro Bryggeri.

Pelles Pilsner har en alkoholhalt på 5,0 procent och lanseras i 347 Systembolagsbutiker runt om i Sverige den 1 mars.

Pelles Pilsner
Pelles Pilsner
Pelles Pilsner är en ljus lager med en nyanserad och balanserad smakprofil.
500 ml - 5% -
12.90 kr


Du kanske även vill läsa dessa

Cuvée la Mer Rosé – ett pärlskimrande rosévin ..

Cuvée la Mer Rosé – ett pärlskimrande rosévin ..

Cuvée la Mer Rosé – ett pärlskimrande rosévin från södra Frankrike som lanseras i Systembolagets beställningssortiment för 119 kronor! Vinet är gjort på 100% Pinot Noir i klassisk Provence-sti..

Läs mer
Nyhet 17 januari! Wrecker – amber ale från Evan Evan..

Nyhet 17 januari! Wrecker – amber ale från Evan Evan..

Den 17 januari lanseras Wrecker, en fyllig och torr amber ale från Evan Evans Brewery i Wales i Storbritannien i Systembolagets TSV-sortiment. En lättdrucken ale med tydlig humlebeska, viss kryddigh..

Läs mer
Årets glöggfrån Loimu – En smakresa genom de n..

Årets glöggfrån Loimu – En smakresa genom de n..

Årets glöggsmak från finska Loimu är en smakresa genom nordiska skogar. Årets glögg är en rödvinsglögg med smak av björnbär & aroniabär. Med en djup förankring i nordisk tradition bjuder årets r..

Läs mer
Konsten att skapa unika smaker: Här kommer skandinav..

Konsten att skapa unika smaker: Här kommer skandinav..

Folkkära Skåne och Hallands Fläder i fint skandinaviskt samarbete lyfter nubbetraditionen i svenska hem i ett och samma svep. En tradition som är tätt sammanflätad med våra högtider och för den del ..

Läs mer
Minska svinnet med Eriksbergs julöl

Minska svinnet med Eriksbergs julöl

För många är öl en viktig del av julbordet, men det är inte ovanligt att några flaskor julöl blir över och hamnar kvar i kylen efter firandet. Mer än hälften av de som köper julöl uppger att de har ..

Läs mer
Årets glögg från Tegnér & Son

Årets glögg från Tegnér & Son

Tegnér & Sons första glögg skapades på 1800-talet av vinhandlaren Esaias Tegnér. Än idag används hans originalrecept med naturliga julkryddor som bas. I utbudet finns allt från klassisk vin- och..

Läs mer