HEM

Pressmeddelande

Fräulein HU Rosé gör entré på Systembolaget

Katharina Wechsler Fräulein HU Rosé är ett spännande vin för sommarens umgänge och grillkvällar

2009 återvände Katharina till sin hemby i Westhofen för att ta över vinhuset efter sin pappa. På flertalet vingårdar växte då druvan Huxelrebe som också blev druvan som utgjorde Katharinas första vin. Druvan anses vara av en enklare karaktär så med tiden har Katharina valt att plantera om flera av dessa gårdar med andra druvsorter. Som en ödmjuk hyllning till sin far och familjens ursprungliga vingårdar namngav hon sitt första vin Fräulein (fröken) Hu efter Huxelrebe. Detta vin har även fått en syster, ett pärlande rosévin, Fräulein HU Rosé från två blå druvsorter, spätburgunder (Pinot Noir) och liten dos dornfelder.

Fräulein HU finns tillgänglig i Systembolagets tillfälliga sortiment från och med den 16 maj 2025. Det är ett tyskt perlwein med tillsatt koldioxid vid buteljering. Ett torrt rosévin med frisk och saftig fruktarom, tydlig karaktär av spätburgunder, mer känd som Pinot Noir, kombinerat med en uppfriskande syra och en behaglig sötma, vilket gör det till en utmärkt aperitif under sommaren.

Fräulein HU Rosé kombinerar tradition och innovation. Det är ett lättsamt vin med 11,5% alkoholhalt som speglar vinmakarens fantasi”, säger Wilhelm Schultz, delägare och produktchef på Enjoy Wine & Spirits.

Weingut Wechsler är certifierat ekologiskt och Katharina strävar efter att minimera användningen av svavel i sina viner för att bevara deras naturliga uttryck. Hennes vinifiering sker i ståltankar med naturlig jäst och hon undviker batonnage för att låta vinerna vila på jästfällningen. Katharina Wechsler har snabbt blivit en av de mest hyllade vinmakarna i Rheinhessen och hennes viner uppskattas världen över för deras kvalitet och autenticitet.

Katharina Wechsler Fräulein Hu Rosé
2023
Katharina Wechsler Fräulein Hu Rosé
Ett torrt rosévin med frisk och saftig fruktarom, tydlig karaktär av spätburgunder, mer känd som Pinot Noir, kombinerat med en uppfriskande syra och en behaglig sötma.
750 ml - 11.5% -
135 kr


Du kanske även vill läsa dessa

Lind & Bagge – A love story! En ny serie drycke..

Lind & Bagge – A love story! En ny serie drycke..

Samarbetet mellan Galatea, Domaine Wines och Anders Bagge och Johanna Lind Bagge föddes ur ett gemensamt intresse för drycker och det goda i livet. Tillsammans har vi tagit fram en serie av drycker ..

Läs mer
Nyhet! Hola! Mediterráneo Blanc de Blancs – bubblor ..

Nyhet! Hola! Mediterráneo Blanc de Blancs – bubblor ..

Nu lanseras Hola! Mediterráneo Blanc de Blancs, ett ekologiskt mousserande vin med tydliga influenser från Medelhavet. Inspirerat av Barcelonas ikoniska blommiga trottoarer och framtaget med noggran..

Läs mer
Chimay grön återvänder i begränsat släpp på Systembo..

Chimay grön återvänder i begränsat släpp på Systembo..

Chimay 150, eller Chimay Grön som den också kallas, gör comeback i ett begränsat släpp på Systembolaget den 28 mars 2024. 42,90 kronor är priset för 33-centilitersflaskan, och 30 000 flaskor har tag..

Läs mer
NYHET! Casal Garcia White Sangria

NYHET! Casal Garcia White Sangria

Casal Garcia White Sangria är ett fräscht och smakfullt tillskott på svenska marknaden som tar det klassiska konceptet av sangria till nya höjder. Casal Garcia White Sangria är en lätt och uppfriska..

Läs mer
Konsten att skapa unika smaker: Här kommer skandinav..

Konsten att skapa unika smaker: Här kommer skandinav..

Folkkära Skåne och Hallands Fläder i fint skandinaviskt samarbete lyfter nubbetraditionen i svenska hem i ett och samma svep. En tradition som är tätt sammanflätad med våra högtider och för den del ..

Läs mer
Blossas originalrecept i limiterad, exklusiv upplaga

Blossas originalrecept i limiterad, exklusiv upplaga

Denna månad är mina kräsna smaklökar lika uppspelta som barnen när de väntar på jultomten. Nu återlanseras nämligen en limiterad upplaga av glöggen som baseras på Blossas originalrecept från 1895. S..

Läs mer